Spouštět teď reformu penzí je hazard, řekl Klaus. Vrátil ji poslancům

  10:47aktualizováno  13:55
Prezident Václav Klaus vetoval start důchodové reformy od ledna příštího roku. Považoval by za hazard, kdyby teď reforma měla být spuštěna. Klausovi vadí, že se reforma neopírá o veřejný konsensus a hrozí, že se bude opět měnit. Premiéra i ministry Klausův postup udivil, zato ČSSD a odboráři hlavu státu chválí.

Prezident Václav Klaus | foto:  Michal Růžička, MAFRA

"Důchodová reforma, jak se tomuto kroku říká, je zásadní změnou sociálního systému, který má dlouhodobý efekt a dotýká se každého občana. Proto její obsah, příprava i realizace vyžadují ve společnosti co nejširší konsensus. V tomto případě takový konsensus v odborné sféře, na politické scéně i ve společnosti neexistuje," popsal prezident jeden z důvodů, proč zákon o pojistném na důchodové spoření a zákony s tím související vrátil Sněmovně.

Co je to II. pilíř

Princip druhého pilíře důchodové reformy se opírá o individuální spoření. Lidé měli mít podle návrhu šanci odvádět státu na sociální pojištění namísto 28 procent jen 25 procent a "ušetřená" 3 procenta odvádět do zvoleného privátního penzijního fondu. Ovšem jen za podmínky, že budou současně odvádět 2 procenta ze svého platu.

Mělo se jednat o dobrovolné, ale nevratné rozhodnutí lidí do 35 let. Kdo se do druhého pilíře rozhodne zapojit, nemůže z něj už podle dosavadního návrhu odejít. Lidé, jimž už je nad 35 let, se k této variantě mohou připojit do 1. července 2013.

Klausovi vadí, že návrh důchodové reformy, který odmítl Senát, byl ve Sněmovně schválen jen velmi těsnou většinou současné vládní koalice (více zde).

"Silové protlačení této klíčové změny parlamentem nedává dobrou perspektivu pro její dlouhodobou udržitelnost a pro stabilitu podmínek v příštích možných politických konstelacích," říká Klaus. Nelíbí se mu, že koalice prosadila svůj projekt důchodové reformy v době, kdy finanční krize podlomila důvěru v dlouhodobé kolektivní investování.

Podobné systémy ve světě a především v zemích okolo nás se od té doby dostaly do těžké krize a jsou zpětně znárodňovány či podstatně modifikovány, upozorňuje prezident a poukazuje na to, že celková ekonomická situace a především její perspektiva není v současné době příznivá. "V takové situaci je spuštění této reformy hazardem s důvěrou občanů, hazardem se stabilitou důchodového systému a hazardem s veřejnými i soukromými financemi," je přesvědčen Klaus. 

Obtížně odhadnutelné jsou podle něj i dopady zavedení druhého pilíře na dnešní průběžný důchodový systém, na němž je a v dalších desetiletích bude jak současná generace důchodců, tak generace těch, kteří se důchodovému věku blíží, plně závislá. Jeho schodek se tím prohloubí. "Financovat ho dalším a dalším zvyšováním daní není únosné. Proto považuji za nutné, aby se poslanci těmito okolnostmi ještě jednou podrobně zabývali," dodal prezident.

Drábek veto nechápe, Kalousek ho vnímá jako výmluvu

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (14. července 2011)

Ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09 krok prezidenta Václava Klause překvapil. "Nerozumím vetu prezidenta u technické normy provádějící již platné zákony s nastavením principu důchodové reformy, které nevetoval," uvedl pro iDNES.cz ministr Drábek.

Penzijní srovnávač

Souvislosti penzijního připojištění s důchodovou reformou a srovnání penzijních fondů - více zde

Ministr financí Miroslav Kalousek považuje důvody, které Klaus uvádí, za zástupné. "Pan prezident změnil názor. Přijetí těchto zákonů už jednou umožnil v rámci zákonů souvisejících s jednotným inkasním místem, aniž měly větší parlamentní politickou podporu. Z toho je zřejmé, že jím uváděné argumenty jsou pouze zástupné. Oč mu jde doopravdy, se mohu pouze domýšlet," uvedl Kalousek. Klaus dřívější zákony nepodepsal, ale ani nevetoval.

Premiér Petr Nečas po neschválení vládního návrhu, který by znamenal zvýšení

Premiér Petr Nečas prezidentovi vyčetl, že jeho krok nepřispívá k politické stabilitě. Vláda podle premiéra jen prosadila to, co měla v programovém prohlášení a o čem se diskutuje 15 let. "Pan prezident určitě ví, že některé jeho kroky nepřispívají ke stabilitě vlády," dodal Nečas. (více zde)

ČSSD a odboráři za veto penzijní reformy Klause chválí

Naopak sociální demokraté se z Klausova veta radují. "ČSSD vítá veto prezidenta republiky a vyzývá vládní koalici, aby odložila start takzvaného druhého pilíře. ČSSD dlouhodobě nesouhlasí s částečnou privatizací důchodového systému. Její zástupci hlasovali proti vzniku druhého důchodového pilíře jak na půdě Poslanecké sněmovny, tak Senátu," řekl iDNES.cz předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve Sněmovně před hlasování o důvěře vládě

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve Sněmovně před hlasování o důvěře vládě

Druhý důchodový pilíř je podle Sobotky drahým a riskantním experimentem. "Veto prezidenta podpoříme i při opakovaném hlasování ve Sněmovně. Vyzýváme vládu, aby i vzhledem k vlastním neshodám kolem zvyšování DPH a vetu prezidenta odložila start druhého pilíře na rok 2015. Jinak hrozí chaos a zmatky při jeho zavádění, které dosud není připraveno ani legislativně, ani organizačně," zdůraznil Sobotka.

Klausův postup ocenili i odboráři. "S rozhodnutím prezidenta souhlasím a podporuji jej. ČMKOS dlouhodobě upozorňuje na nebezpečí zavedení druhého pilíře a pokud se nezavede, tak se to promítne jen pozitivně," sdělil iDNES.cz šéf odborového svazu KOVO Josef Středula.

Tluchoř: Hledá se řešení, jak financovat reformu penzí a restituce

Premiér Petr Nečas, Pavel Drobil a Petr Tluchoř při oslavách 20 let ODS v dubnu 2010

Premiér Petr Nečas, Pavel Drobil a Petr Tluchoř při oslavách 20 let ODS v dubnu 2010

Rebelující poslanec ODS Petr Tluchoř, jeden ze šestice poslanců ODS, kteří bojují s vládou o její balíček s vyššími daněmi, souhlasí s Klausem v tom, že důchodovou reformu nelze financovat ze zvyšování daní.

"Souhlasím s panem prezidentem, že není možné dělat reformu současného důchodového systému, aniž by na ni měl stát připravené peníze. Podobně jako on já a mí kolegové nechceme financovat důchodovou reformu ze zvyšování daní. Škodí to ekonomice i samotnému konceptu reformy," uvedl v pondělí Tluchoř.

"Hledáme přesně to řešení, že se nebudou zvyšovat daně kvůli důchodové reformě a církevním restitucím," říká Tluchoř. On i zbylých pět rebelujících poslanců ODS pro penzijní reformu hlasovali, i když jeden z rebelů Marek Šnajdr ji ostře kritizoval.

Prezident se v poslední době vymezuje k činnosti vlády velmi kriticky. Poslancům vrátil například zákon o energetických štítcích či o pěstounské péči. Ostře se vyjádřil také k záměrům vlády zvyšovat daně. (růst daní brzdí ekonomiku, řekl Klaus) Vážné pochybnosti vyslovil i k církevním restitucím. Od lídrů vládní koalice požadoval osobní garanci za to, že restituce neprolomí hranici února 1948 (více zde).

Reforma může začít i bez souhlasu poslanců, říká šéf fondů

Podle prezidenta Asociace penzijních fondů ČR Jiřího Rusnoka by však šlo reformu důchodů spustit i bez přehlasování prezidentova veta. "Penzijní fondy samozřejmě budou respektovat legislativu i postoj jak ministerstva financí, tak státního dozoru. Je na ministerstvu financí, jak bude reagovat v případě, že Sněmovna veto nepřehlasuje. Nicméně se domníváme, že i v takovém případě bude možné s určitými obtížemi druhý pilíř spustit,“ uvedl bez bližších podrobností Rusnok.

Ministerstvo financí ale nechce o této variantě nyní uvažovat. "Jsme přesvědčeni, že Sněmovna zákon znovu schválí a reforma se rozjede včas. Nechci proto spekulovat o jiných variantách," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Tlak na Huawei zatím nechává Čechy chladnými. Firmě v ČR rostou tržby

Ilustrační snímek

Mobilům Huawei se v Česku zatím daří, v prvním čtvrtletí letošního roku se jejich prodej zvýšil o 40 procent. Loni se...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Banky hlásí další „dobrý ročník“. Za čtvrt roku vydělaly 18 miliard

Ilustrační snímek

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním čtvrtletí stoupl čistý zisk meziročně o 128 milionů na 18,34 miliardy korun....

Najdete na iDNES.cz