Klaus a chilské pero propagují Česko v cizině. Navíc zdarma

  1:18aktualizováno  1:18
Video, na kterém si prezident Václav Klaus strká do kapsy ceremoniální pero, oběhlo celý svět a dostalo se snad do všech významných médií. Někteří odborníci proto mluví o největší propagační kampani pro Česko od roku 1989. Reklama je to navíc bezplatná.

Někdo mluví o nejmasivnější kampani od dob sametové revoluce, podle jiných Klaus a chilské pero Česku nijak nepomůže. | foto: iDNES.cz

Prezidentský kousek se objevil ve všech nejvýznamnějších světových médiích. Nad videem se pousmály či pohoršily miliony diváků třeba televizí BBC, CNN, CNBC, ABC, Fox a mnoha dalších médií. Na nejnavštěvovanějším videoserveru YouTube si klip pustilo už celkem přes pět milionů lidí.

Klaus a zahraniční média

Kde všude se objevil klip z Chile?

YouTube
nejnavštěvovanější videoserver – přes 5 milionů zhlédnutí

Tonight Show with Jay Leno
talk show – 3,5 mil. diváků jen na stanici NBC v USA, další mimo

CNN International
zpráva v televizi dostupné v 212 zemích světa

Facebook
komunitní server, skupina „Klaus krade pero v Chile“ má 11 tisíc fanoušků.

Článek na webu BBC
sdílelo na Facebooku 1 800 čtenářů

New York Times
pod článkem na blogu jedněch z nejprestižnějších novin v USA je 24 komentářů

TV JOJ
Slovenská komerční televize, v televizních zprávách asi jako jediná stanice na světě zcela vážně oznámila prezidentovo onemocnění kleptomanií pocházející z dob kuponovky.

Editoři webové encyklopedie Wikipedia diskutují nad správným zařazením sledované události: patří pod "Václav Klaus", nebo jde o samostatné heslo? V diskusích na nejčtenějších zpravodajských serverech se rozvíjí diskuse. Někteří cizinci se zasmějí, jiní moralizují. Ve všech příspěvcích se opakují slova "český" a "Česká republika".

Jde o nejmasivnější kampaň zdarma od doby sametové revoluce. Stovky minut v hlavních vysílacích časech největších zahraničních médií překonají několikanásobně poslední reklamu na Česko, jejíž symbolem byl hlemýžď a památky. Tuto reklamu si na YouTube pustilo do pátku 16 tisíc lidí.

Například půlminutový reklamní spot v hlavním vysílacím čase na CNN stojí od 50 tisíc dolarů (přes 800 tisíc korun). Celostránkový inzerát v NY Times pak třeba 100 tisíc dolarů. Odborníci také potvrzují, že propagace ve zpravodajství je mnohem účinnější než klasická reklama. Z tohoto pohledu zájem o českého prezidenta vygeneroval hodnotu v řádech desítek milionů dolarů.

Státní agentura CzechTourism, která má propagaci země v zahraničí na starosti, velký dopad na propagaci země nečeká. "Daleko více než reklamy země se týká reklamy samotného pana prezidenta," říká mluvčí agentury Pavel Klicpera. Klip by podle něj neměl ovlivnit turismus.

"Dopad bude nulový anebo minimální. Za čtrnáct dnů začneme postupně zveřejňovat obsáhlou analytickou zprávu o České republice jako bezpečné destinaci a veškerá fakta a čísla pro nás vyznívají jednoznačně pozitivně," říká Klicpera. A podobně nejčastěji hovoří o dopadu i odborníci z reklamních agentur.

"Diskuse kradl-nekradl nikdo ve světě nevede, lidi se tím jen baví, a to je pozitivní reklamní sdělení – zábavy je ve světě přece tak málo," míní kreativní ředitel Euro RSCG Eda Kauba. Podobné klipy podle něj hlavně mladší generace bere jen jako zábavu.

Někteří z nich upozorňují, že může jít o problematický způsob zviditelnění se. "Nejvíc ze všeho to je naše ostuda, jací lidé se tu za naše peníze producírují. Podobný reprezentant je třeba premiér Berlusconi," říká Milan Rozlivka, šéf agentury Bed. "Lidi v cizině to pobaví asi jako nás, kdyby si Jan Kraus všiml prezidenta Albánie, Bulharska nebo Litvy. Patnáct minut trapné slávy."

Bence Pauker, maďarský podnikatel z Mosonmagyaróváru poblíž rakouských hranic, říká, že o Václavu Klausovi dříve slyšel, že je český prezident. "Když jsem ho viděl, strašně jsem se smál. Připadal jsem si jako v kabaretu," říká. Podle něj se tomu zasmála i většina jeho přátel, část z nich ovšem sáhla i k ostrým slovům. "Průměrný Maďar vůbec netuší, kdo Klaus je. Češi jsou super, mám s nimi jen dobré zážitky," uzavírá.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Dopady boje s hazardem: obce přišly o 1,1 miliardy na daních z automatů

Ilustrační snímek

I když stát vybírá na dani z hazardu rok od roku více, mnoha obcím tyto příjmy klesly. Mohou za to zejména přísnější...

Místo váhy velikost. Pošta změní způsob oceňování balíků

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně.

Česká pošta od března změní výpočet ceny posílaných balíků. Namísto hmotnosti se bude nově určovat podle velikosti....

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Najdete na iDNES.cz