Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Boj o stomilionovou Klasu: logo je dva roky bez správce

  5:02
Agentura spojovaná se stíhaným podnikatelem Františkem Savovem blokuje už dva roky zadání lukrativní zakázky na značku Klasa, o kterou se neúspěšně ucházela. Výsledkem je, že se o Klasu oficiálně nikdo nestará a toto období se nyní ještě o pár měsíců protáhne.

logo - KLASA (Národní značka kvality) - Ministerstvo zemědělství / Samostatné oddělení pro marketing Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) | foto: Ministerstvo zemědělství

„Pokud se podaří a nikdo to nedá na ÚOHS, tak bude koncem příštího týdne Klasa vysoutěžená,“ prohlásil před více než dvěma týdny na veletrhu Salima v Brně ministr zemědělství Marian Jurečka.

Nepodařilo se. Kdo lukrativní stamilionový tendr vyhrál, se stále neví. Šéf agrárního resortu správně tušil, že má do svého prohlášení vložit zmínku o odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Soutěž na propagaci nejznámější české potravinové značky Klasa totiž doprovázejí dlouhodobě stížnosti neúspěšného uchazeče. Výsledkem je, že se o Klasu oficiálně už více než dva roky nikdo nestará a toto období se nyní ještě o pár měsíců protáhne.

Aktuální soutěž na propagaci Klasy vypsal Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který má značku na starosti, loni na jaře. Souhrnná hodnota zakázky činí 298 milionů korun bez DPH s možností navýšení o dalších 20 procent. Vítězové lukrativního tendru se mají o propagaci značky starat po dva roky.

Oproti minulé praxi se tentokrát zakázka rozdělila na čtyři části. Vítěze se podařilo vybrat u takzvané expoziční části za 20 milionů s opcí na dalších pět milionů. Postará se o ni společnost Al-System Expo, bude pečovat o stánky Klasy na veletrzích. Na podpis čeká i mediální část za 2,4 až tři miliony korun, která zahrnuje analýzy mediálního trhu a návrh mediální strategie.

„Co se týká strategické a realizační části, zde hodnotitelská komise nejvhodnějšího kandidáta již zvolila, ale protože výběrové řízení není ještě uzavřeno, nebudeme v současné chvíli poskytovat informace,“ uvedla mluvčí zemědělského fondu Vladimíra Nováková.

Podle informací iDNES.cz se i tentokrát proti výsledkům odvolává agentura Comunica, která se o Klasu v minulosti už starala. Dokončení nejlukrativnější strategické části za 128 až 160 milionů korun spočívající ve vypracování samotné reklamy a PR koncepce blokuje odvolání Comuniky u SZIF jakožto zadavatele.

U realizační části v hodnotě 88 až 110 milionů, která má zajistit organizaci veškerých akcí spojených s Klasou, jako jsou ochutnávky či soutěže, už došlo dokonce k podání na antimonopolní úřad.

Zástupci Comuniky se k záležitostem okolo Klasy dlouhodobě nevyjadřují a ani tentokrát na zaslané dotazy nereagovali. Agentura přitom za Klasu zodpovídala od podzimu 2012 do konce roku 2013 a toto období doprovázejí značné pochybnosti o účelnosti utracení 310 milionů korun, které měla Comunica k dispozici.

Nemalá část prostředků na reklamu totiž směřovala do médií vydavatelství Mladá fronta (nemá nic společného s iDNES.cz, kterou vydává vydavatelství MAFRA) podnikatele Františka Savova stíhaného za daňové úniky.

Inzerce zadaná Comunikou periodikům Mladé fronty značně přesahovala jejich pozici na trhu. Naopak v jiných, čtenějších tiskovinách se reklama na Klasu neobjevila. A podobné to bylo i u televizních stanic, kdy největší podíl spolkl málo sledovaný kanál TV Barrandov.

Comunica, jejíž vlastníci se v minulosti nedali dohledat, bývá přitom se Savovem spojována. Ten její vlastnictví popírá. Agentura však třeba sídlila na stejné adrese, jako tiskárny Europrint, které Savovoy patří. Společnost Mladá fronta má na stejné adrese i svoji pobočku.

Není to navíc poprvé, kdy se Comunica proti výsledkům tendru na Klasu odvolala. Jurečka při nástupu do funkce zdědil nedokončený tendr pro rok 2014. K zadání zakázky vítězné agentuře McCann-Erickson už tehdy kvůli odvolání Comuniky k antimonopolnímu úřadu nedošlo. Úřad McCann-Erickson vyřadil kvůli formální chybě.

SZIF následně nedokončenou soutěž zrušil a vypsal nový tendr rozdělený do čtyř menších částí. Jurečka si od toho slibuje lepší kontrolu vynaložených prostředků.

Průtahy kvůli výhradám neúspěšných uchazečů doprovází Klasu od samého počátku dvanáctileté existence značky, více než dvouleté prodlení jako nyní je však přesto výjimečné.

V minulosti se na značku zaměřil i Nejvyšší kontrolní úřad. Ten stát kritizoval za to, že na Klasu poslal bezmála dvě miliardy korun, aniž měl jasno, čeho chce za ně dosáhnout. Jelikož agentury neměly zadány žádné cíle, nebylo možné ani kontrolovat, zda peníze neprohýřily.

Autor:

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráhu z Bernartic využívaly cukrovary, cestující jen pár let

  • Nejčtenější

Ruský plyn si našel cesty a dál proudí do Evropy, hlavně ve formě LNG

Před invazí na Ukrajinu byl pro Evropu nejdůležitější ruský plyn z plynovodů. Tyto trasy jsou nyní sice v různé fázi...

Skipas za bezmála 70 eur. V Rakousku i Německu začíná sezona cenovým šokem

Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, v některých oblastech se ceny denních skipasů přiblížily hranici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maďaři zrušili strop na pohonné hmoty, situace už byla neudržitelná

Nestává se často, aby vláda svolávala tiskovou konferenci na půl jedenáctou večer. V případě Maďarska ale situace...

Návrat do minulosti. Jaké dárky se nakupovaly o Vánocích 1983?

Vánoční nákupy právě vrcholí, jenže zatímco dnes se na e-shopu dá vše pořídit za pár minut, před čtyřiceti se nadílka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud cenovka končí na devítku, pravděpodobně jste přeplatili, zjistila studie

Při vánočních nákupech narazíte na mnoho devítek na cenovkách. Zákazníci je mají tendenci vnímat jako výhodné a řádově...

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

Miliardová dotace podpoří nemoderní technologie, vadí agrárním kritikům

Lidovecký ministr zemědělství Zdeněk Nekula si při svém příchodu do funkce dal za prioritu modernizaci českého...

Pohonné hmoty dál zlevňují. Benzin i nafta se tankují pod 40 korun

Pohonné hmoty za uplynulý týden dál zlevnily, nafta o víc než korunu. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se...

Bankovní identita nově ověří věk. V plánu jsou i online žádosti o důchod

Bankovní identita funguje už dva roky, během nichž získala dva miliony aktivních uživatelů. Do příštího roku plánuje...

Česká spořitelna může odkoupit úvěry Sberbank za 40 miliard, rozhodl úřad

Antimonopolní úřad povolil České spořitelně odkup úvěrového portfolia Sberbank CZ. Má hodnotu 47,1 miliardy korun,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...