Soud poslal do vězení manažery Key Investments, klienty obrali o 850 milionů

  • 27
V kauze investiční společnosti Key Investments soud ve čtvrtek potrestal manažery Daniela Brzkovského a Kláru Fenstererovou pěti a čtyřmi lety vězení. Brzkovskému uložil také desetiletý zákaz působení ve vedení firem, Fenstererová dostala zákaz na šest let. Podle nepravomocného rozsudku způsobila dvojice klientům škodu ve výši 849,2 milionu korun.

Škodu musejí dle rozsudku částečně nahradit. Oba manažeři obžalobu odmítají. Lze očekávat, že se proti verdiktu odvolají. V takovém případě se bude kauzou podruhé zabývat ještě pražský vrchní soud, který případ před dvěma lety vrátil k doplnění dokazování.

Předseda senátu pražského městského soudu Petr Hovorka uložil manažerům stejné tresty, jako když o kauze rozhodoval poprvé v roce 2016. Vyhověl tak návrhu státní zástupkyně.

Kauza Key Investments

  • Společnost Key Investments (KI) se zabývala poradenstvím v oblasti investic či poskytováním investičních služeb. Do její správy svěřily stamiliony korun městské části Praha 6, 10 a 13 nebo města Sokolov či Votice. O peníze většina z nich přišla.
  • V roce 2009 dostala KI od České národní banky za porušení zákona o podnikání na kapitálovém trhu pokutu dva miliony korun. Společnost byla menšími částkami pokutována již v předchozích letech, a to jak od ČNB, tak od Komise pro cenné papíry. V dubnu 2011 pak ukončila KI činnost obchodníka s cennými papíry.
  • V červnu 2012 podala KI sama na sebe návrh na insolvenci. Klienti se svých prostředků dočkali jen výjimečně. V dubnu 2013 zahájila policie stíhání manažerů KI.

Dvojici shledal vinnou z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Naopak třetí obžalovanou manažerku Alenu Šťastnou tentokrát zprostil viny.

Bývalý předseda představenstva Key Investments Brzkovský využil podle rozsudku v letech 2004 až 2011 při správě peněz nedbalosti a neodbornosti zákazníků a kupoval vysoce rizikové investiční cenné papíry. Věděl údajně o jejich nedostatečné likviditě, protože nebyly veřejně obchodovatelné a jejich trh tvořily v podstatě jen zákazníci Key Investments. Po krachu firem byly navíc dluhopisy téměř bezcenné.

Fenstererová pak podle soudu nedostatečně dohlížela na činnost investiční společnosti a porušila povinnosti, které se týkají čestného a spravedlivého jednání ve prospěch zákazníků. Zároveň se podílela na zařazení rizikových cenných papírů na seznam k obchodování. Uzavřené smlouvy nemohly být vypořádány poté, co firma v dubnu 2011 přišla o licenci obchodníka s cennými papíry.

Mezi poškozenými je 45 subjektů včetně Sokolova, Lázní Bohdaneč, Votic a městských částí Praha 6 a 10.

,