Kellner vede žebříček miliardářů z východního bloku

  1:57aktualizováno  1:57
Bývalí politici, poradci prezidentů a premiérů, nebo alespoň jejich příbuzní. To jsou ukrajinští dolaroví miliardáři, kteří dominují žebříčku nejbohatších lidí pocházejících ze zemí bývalého východního bloku. S velkým náskokem seznamu, který sestavil časopis Forbes, kraluje Čech Petr Kellner, v zádech má ale sedm ukrajinských jmen.

Petr Kellner | foto: MF DNES

S politiky v zádech
Nejvýznamnějším z nich je Rinat Achmetov, který začal své impérium uhlí a oceli budovat v polovině devadesátých let za vydatné asistence tehdejšího premiéra Viktora Janukoviče. Když ten prohrál prezidentské volby v roce 2004, Achmetov o část majetku přišel.

Státu musel vrátit největší hutě v zemi, které později získal indický miliardář Lakshmi Mittal. Teď už je Achmet zase zpět ve hře, ovládá ocelárny Metinvest a Forbes jeho jmění odhaduje na 7,3 miliardy dolarů.

Ocelářský byznys měl Achmetov společný také s druhým nejbohatším Ukrajincem Viktorem Pinčukem. Ten je pro změnu zetěm bývalého prezidenta Leonida Kučmy. Společně chvíli vlastnili ocelárny Kryvorižstal, které museli vrátit státu, protože je získali za víc než podezřele nízkou cenu.

Pinčuk, jenž zaplatil první koncert Paula McCartneyho na Ukrajině, ale zároveň budoval také finanční holding. Svou banku Ukrsotsbank nakonec prodal italské UniCredit Group za 2,2 miliardy dolarů. Dnes magnát vyrábí hlavně ocelové trubky.

Úzkému propojení s politiky se nevyhnul ani nejmladší ukrajinský miliardář a zároveň poslanec Kosťantin Živago. Když se psal rok 1992, založil ve svých devatenácti letech společnost Finance & Credit, kterou chce teď uvést na londýnskou burzu.

Tehdy mu prý spolupracovníci říkali "Malý Kosťa" nebo "Génius". Od té doby jeho pověst utrpěla a někteří kritici ho viní z úzkých vazeb na mafii. Ačkoli svůj byznys přesouvá částečně do Londýna, o přesídlení z výnosné Ukrajiny Živago patrně neuvažuje. Stále totiž sedí v poslanecké lavici za stranu současné premiérky Julie Timošenkové.

"Poslancování" se nevyhnul ani nejbohatší Rumun Dinu Patriciu. Ten získal v roce 1998 státní ropnou firmu Rompetrol, kterou rozšířil a loni prodal kazašskému státnímu kolosu KazMunaiGaz. Rád se chlubí, že tak pro svou zemi vytvořil "energetický most" nezávislý na Rusku.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Investor Mička prodal svůj podíl v Liftagu, vydělal mu desítky milionů

Silný rok. Investor Michal Mička koupil v roce 2017 českou módní značku Pietro...

Pražský obchodník Michal Mička prodal svůj 14% podíl v české alternativní taxislužbě Liftago. Podle svých slov spatřil...

Babiš chce moderní Česko, plánuje větší investice do vědy a výzkumu

Místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček a...

Rada pro výzkum, vývoj a inovace ve středu schválila Inovační strategii ČR 2019-2030, díky, které by se Česko mohlo...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Najdete na iDNES.cz