Kdo udá svého bytného, může získat byt

  10:01aktualizováno  10:01
Lidé pronajímající obecní byty v Hradci Králové načerno by se měli mít na pozoru. Pracovníci bytového odboru hradecké radnice se chystají vedení města navrhnout uskutečnění akce s výzvou Bydlím v podnájmu. Ta by měla umožnit získat obecní byt tomu, kdo upozorní, že ho má pronajatý bez vědomí magistrátu.
Dům, nemovitost

Dům, nemovitost - Nemovitosti - ilustrační foto | foto: plziDNES.cz

Udej svého bytného a dostaneš jeho byt - i tak by se dala výzva přeložit. Zkušenosti s tímto postupem už má radnice v Kladně.

Tamní magistrát vloni v březnu vyhlásil amnestii pro lidi, kteří oznámili, že bydlí v městském bytě načerno. Za to získali legální bydlení.

Hradečtí radní se inspirovali v jiných městech
"Součástí připravované zprávy o nelegálních pronájmech obecních bytů pro radu města bude návrh výzvy Bydlím v podnájmu. Inspirovali jsme se v jiných městech, kde se tato forma ukázala jako možný nástroj snižování počtu nepovolených podnájmů. Smyslem je zabránit placení za takzvaný černý podnájem tomu, kdo byt nepotřebuje a pronajímá ho bez vědomí města, ale umožnit ohlašovateli stát se legitimním nájemníkem bytu,"sdělil vedoucí bytového odboru Ján Račák.

Dodal však, že jde pouze o předběžný záměr, který nejprve musí radní schválit. "e to zatím jen myšlenka, která by měla počet odhalených podvodů zvýšit. Kdo byt takto pronajímá, porušuje občanský zákoník a na základě rozhodnutí soudu může o byt přijít. Dokazování je však poměrně složité. O podrobnostech zatím nechci mluvit,"uvedl Račák.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

O kontroverzním způsobu jak se s černými nájemci vypořádat zatím nechce příliš hovořit ani hradecký primátor Otakar Divíšek.

"ejprve musíme přesně zjistit, jak se to osvědčilo jinde a zda to přinese patřičný efekt i nám. Pokud budou výsledky natolik hmatatelné, že překonají určitou zvláštnost takového opatření, tedy v uvozovkách řečeno udávání, mohli bychom k tomu přistoupit,"řekl Divíšek.

Pronájem načerno hlásí občané i teď
Lidé však své sousedy pronajímající byty načerno udávají už teď. Některým z více než dvaceti případů podezření na nelegální pronájem, řešených v posledních dvou letech předcházelo upozornění.

"Od počátku roku 2004 jsme řešili pětadvacet případů nelegálních podnájmů. V osmi z nich došlo na základě výzvy našeho odboru nebo soudního rozhodnutí k vyklizení bytu, dalších šest řeší soud a sedm dále sledujeme a shromažďujeme podklady k žalobě. Ve dvou případech jsme porušení zákona neprokázali a u stejného počtu nemáme důkazní materiál k podání žaloby. O všech případech jsme se dozvěděli na základě upozornění občanů, správy nemovitostí nebo z vlastního šetření," řekl Račák a dodal, že ve skutečnosti je počet černých pronájmů výrazně vyšší.

Nelegálním pronájmem vydělávají oficiální nájemci obecních bytů několik tisíc korun měsíčně. Mnohdy jde o lidi, kteří ve skutečnosti bydlí u rodičů nebo si postavili domek a z černých příjmů hradí hypotéku.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Boeingy 737 MAX nesmějí v Evropě létat, rozhodla bezpečnostní agentura

U SmartWings je zavazadlo do 15 kilogramů zdarma, nadváha vyjde ale na třicet...

Evropská agentura pro bezpečnost letectví pozastavila provoz všech Boeingů 737 MAX v Evropě. Rozhodla tak kvůli havárii...

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Makléř jako prestižní profese. Hosté Rozstřelu proberou nový realitní zákon

Realitní makléř

Zákon, který by měl vyřešit řadu problémů souvisejících s makléřskou profesí, realitní kanceláře vítají, ovšem s...

Češi snědli 300 kg polského masa se salmonelou, prodalo jej pražské řeznictví

Kuřecí maso

Na českém trhu se vyskytla zásilka 300 kilogramů kuřecího masa z Polska, ve které vyšetření prokázalo bakterie...

Najdete na iDNES.cz