Kdo podá pozdě daňové přiznání, dostane pokutu 500 korun, plánují úředníci

  3:36aktualizováno  3:36
Od nového roku začnou platit nová pravidla pro vyměřování sankcí za pozdní podání daňového přiznání. Zatímco nyní záleží výše pokuty na berním úředníkovi, nově bude stanovena minimální výše sankce 500 korun. Tu finanční úřad udělí v případě více než pětidenního zpoždění po termínu podání daňového přiznání.
Minimální pokuta za pozdě zaplacenou daň bude 500 korun. Ilustrační foto

Minimální pokuta za pozdě zaplacenou daň bude 500 korun. Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

Tuto pokutu budete moci dostat i v případě, když bude samotná daň nulová nebo bude činit jen několik korun. Dosud opozdilec pokutu dostat mohl, ale také nemusel. Případná sankce mohla dosáhnout až deseti procent daňové povinnosti.

Záleželo však jen na libovůli daňového úředníka, jestli pokutu udělí, nebo ne. Teď už nebude mít na výběr – za každý den prodlení od šestého dne včetně se bude platit 0,05 procenta stanovené daně. Zároveň bude platit dolní a horní hranice pokuty 500 a 300 tisíc korun.

Dotknout se novinka může i lidí, kteří podávají daňové přiznání s nulou. Například u daně darovací při převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví nebo pokud daň z nemovitosti je nižší než třicet korun.

K tomu dojde, třeba když plátce vlastní pozemek v podobě kousku chodníku před svým domem. Daňové přiznání se v obou případech musí podat, daň se vyměří, ale nepředepíše se k úhradě. Podle nového zákona by teď po dotyčném mohl finanční úřad chtít 500 korun.

"Plátci daně vzniká povinnost uhradit pokutu, nepodá-li hlášení, vyúčtování, následné hlášení nebo dodatečné vyúčtování, ačkoliv měl tuto povinnost," vypočítává Jana Jarešová, šéfka pro metodiku správy daní ministerstva financí.

Lidé si musí ohlídat své povinnosti

Podnikatelé, kteří mají vlastní účetní, si daňovou povinnost ohlídají. Člověk, který však podává daňové přiznání jednou za život, například z prodeje domu, by mohl narazit.

Pokuty za pozdní daň

Dnes může pokuta činit
až 10 procent daně. Záleží na tom, jestli ji daňový úředník udělí, nebo ne.

Nově by měla být sankce počítána za každý den prodlení sazbou 0,05 procenta, maximálně však 0,5 procenta, počínaje šestým dnem prodlení.

Pokuta bude rovněž z daňové ztráty ve výši 0,01 procenta za den prodlení. Minimálně bude muset finanční úřad udělit pokutu 500 Kč, maximálně 300 000 Kč.

Úrok z prodlení zůstává. Počítá se za každý den prodlení jako repo sazba ČNB (aktuálně 0,75 %) plus 14 procentních bodů.

"Lidi si musí více ohlídat své povinnosti. Nicméně chceme ještě předtím udělat osvětovou kampaň v tisku o základních změnách v daňovém řádu," říká Miloslav Vágner, ředitel finančního úřadu v Českých Budějovicích.

Podle jeho názoru zákon v případě nulové daně jasně neříká, že se má platit pokuta, a v praxi by úřady mohly být mírnější. "Postiženi by byli i lidé, kteří dávají daňové přiznání jednou za život," namítá Vágner. Pokud ale bude částka vyšší než nula, o prominutí nemůže být řeč.

Finanční úřad může u takto postiženého v určitých případech posečkat se zaplacením daně a pokuty nebo je rozložit do splátek. Například v případě, že by byla ohrožena výživa dotyčného nebo osob na něm závislých.

Změna má vést k větší spravedlnosti. "Proč odlišně penalizovat za stejnou chybu firmu s daňovou povinností v miliardách a malý podnik? Závažnost pochybení je stejná," vysvětluje Peter Chrenko, donedávna náměstek ministra financí, dnes partner společnosti PricewaterhouseCoopers ČR. Sám stál u vzniku nového daňového řádu.

Důvodem stanovení minima a maxima pokuty byl především záměr nenechávat výši pokuty na úřednících, což souvisí s omezením korupčního rizika. "Snaha o vyšší výběry nebyla motivací," ujišťuje Karel Šimek, zástupce ředitele odboru Legislativa správy daní ministerstva financí.

V roce 2008 byly uloženy pokuty k dani ve výši 49 milionů korun, v roce 2009 pak 43 milionů. Úrok z prodlení za pozdní zaplacení zůstává. Žádat o prominutí pokuty (a příslušenství daně) jako dosud už nepůjde. Finanční úřad však bude moci nově upustit od úročení daňového nedoplatku.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Kelímky na věčné časy. Miliony z nich se prakticky nedají recyklovat

Káva, kafe, kelímek (ilustrační snímek)

Miliony kávových kelímků ročně míří na skládku nebo v lepším případě do spalovny. Možnost recyklace u nás neexistuje a...

Velký tabákový bratr. Do trafik přicházejí kódované cigarety

Ilustrační snímek

Obchodníci s tabákem musejí od pondělí plnit novou povinnost. Podle evropské směrnice proti pašování se musí...

Květnové srážky sice zmírnily sucho, úrodu však už nezachránily

Deštivé počasí v Praze. (20. května 2019)

Vydatné květnové srážky, které byly na mnoha místech intenzivní, částečně srovnaly negativní vodní bilanci. Škody na...

Najdete na iDNES.cz