Půl roku je na přihlášení k penzijnímu spoření málo, zlobí se fondy

  5:01aktualizováno  5:01
Stát dal penzijním fondům pouze šestiměsíční lhůtu na to, aby získaly klienty z klíčové skupiny nad 35 let. Kampaň státu na reformu je ale neviditelná a dvě třetiny Čechů podle průzkumů reformě nerozumějí.
Fondy se bojí, že za půl roku nestihnou nalákat lidi nad pětatřicet let. (ilustrační snímek)

Fondy se bojí, že za půl roku nestihnou nalákat lidi nad pětatřicet let. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Část penzijních fondů by si přála, aby měly čas na získávání klientů z klíčové skupiny nad 35 let alespoň do konce roku 2013. "Hypotetickým řešením by bylo prodloužit možnost vstupu na celý rok 2013," připouští Jiří Rusnok, šéf ING PF a prezident Asociace penzijních fondů. Podle něj je však na lobování za legislativní změnu příliš pozdě. Teoreticky se věc stihnout dá, od návrhu změny to k podpisu prezidenta při vládní většině ve Sněmovně může trvat šest měsíců.

"Nemyslím si, že by posunutí termínu mohlo cokoliv přinést, kdo bude chtít vstoupit, stihne to," říká Helena Langšádlová z TOP 09, místopředsedkyně rozpočtového výboru. Podobně mluví i poslanec ODS Miroslav Jeník, místopředseda Výboru pro sociální politiku, tuto možnost však nevylučuje. "Vše je otázkou jednání," říká.

Jenže například podle průzkumu agentury Ipsos pro poradenskou síť Partners je reforma pro dvě třetiny dospělých Čechů nesrozumitelná. A žádné intenzivní informování neprobíhá, reforma není tématem debat mezi lidmi v hospodách, jako tomu bylo v roce 2004, kdy startovala na Slovensku.

"Připravujeme skromnou kampaň, budeme se snažit co nejvíce využít neplacený PR a spolupráci s médii," uvedl Jakub Haas, mluvčí ministerstva financí.

Centrální registr i penzijní společnosti budou zahlcené

První půlrok přitom bude klíčový pro fondy i pro úspěch celé důchodové reformy z pohledu současné vlády. Čím víc lidí se do ní zapojí, tím vyšší kredit získá. Podle Radka Urbana, náměstka ministra financí, žádné úvahy o prodloužení termínu neexistují a tlak fondů nezaznamenal.

V tuto chvíli tak fondy s krátkou lhůtou musí počítat, je napsaná v zákoně. "Termín je krátký, na druhou stranu ale může motivovat klienty ke včasnému zjištění informací potřebných k rozhodování," snaží se najít pozitivum na krátkém časovém prostoru Petr Brousil, mluvčí PF České pojišťovny.

Jisté obavy ohledně náporu zájemců v krátkém čase však mají. "Půlroční lhůta je dostatečná doba na rozhodnutí klientů, nicméně bude to představovat velký nápor pro penzijní společnosti a hlavně na centrální registr smluv," obává se Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

Fondy budou potřebovat desítky tisíc poradců

Specializovaný finanční úřad (SFÚ), kam registr penzijních smluv bude spadat, se snaží na rychlé odbavení registrací připravit, zaměstná desítku lidí a další budou v pohotovosti. "V rozmezí od 35 let do důchodu je aktivně činných 2,5 až 3 miliony lidí. Bude záležet na tom, zda si nenechají penzijní společnosti tyhle čtyřicátníky až padesátníky utéct," říká Petr Mikulka, zástupce šéfa SFÚ.

Obecně se doporučuje, že má význam začít spořit nejméně 15 let před důchodem, nevyplatí se lidem s nízkými příjmy.

Aby odbavily alespoň polovinu z nich, budou fondy potřebovat desítky tisíc poradců. Samotné rozhodnutí na celý život také může několik týdnů trvat, smlouvu kolem pěti stránek bude potřeba důkladně pročíst. Alespoň ze začátku fondům při náboru klientů pomůže větší volnost podmínek pro jejich agenty, speciální zkouška na to bude třeba až od 1. června 2013.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Manažeři příliš nestonají. Nejvíc nemocenských mají dělníci, říká průzkum

Dělník (ilustrační foto)

Dělníci mají proti manažerům více než čtyřnásobnou absenci a pětinásobně vyšší nemocnost. Nejvyšší absenci a nemocnost...

Poplatek za ubytování se bude týkat i Airbnb. Poslanci se hádali o jeho výši

Ministryně financí Alena Schillerová

Ubytovací poplatek se bude od příštího roku vztahovat i na ubytovatele v soukromí, tedy na Airbnb. Sněmovna to...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Najdete na iDNES.cz