KB propustí stovky lidí

aktualizováno 
- Komerční banku opustí v nejbližších týdnech desetina zaměstnanců, tedy přibližně 1500 lidí. V domácím bankovnictví dosud nevídané zeštíhlení, pokud jde o rychlost propouštění i počet lidí, má přinést bance ještě před její privatizací především dvě výhody: zlevnit její provoz a zamezit opakování podobných obchodů, které nedávno banku připravily řádově o miliardy korun. "Redukce se bude týkat sítě poboček a výrazná bude i v pražské centrále. Přesná čísla nemáme, ale řádově je údaj, který uvádíte, správný," řekla mluvčí banky Marie Růžičková.

Vedení banky v současné době objíždí pobočky a informuje zaměstnance o chystaných změnách. "Cílem změn je zvýšit efektivnost banky, zjednodušit rozhodovací procesy a zkvalitnit řízení rizik," dodala Růžičková.

Žádná z tuzemských bank dosud takto razantní propouštění neprovedla. V KB toto rychlé zeštíhlení odpovídá redukci, kterou banka provedla za poslední dva roky. "Mým úkolem je provést okamžitě kroky k ozdravení a stabilizaci banky, což by strategický partner po vstupu provedl tak jako tak.
Můj mandát je neotálet a provést to hned," řekl po nástupu do funkce generální ředitel banky Vávra.

Zdroj z dozorčí rady banky, který si nepřál být jmenován, uvedl, že smyslem změn je i zamezit opakování obchodů, jakým byl případ rakouské firmy B.C.L. Trading. Kvůli chybám v řízení při nich přišla Komerční banka o přibližně osm miliard.
"Oblastní pobočky se zruší a vytvoří se centrály v krajích, jakési banky v bance, jejichž šéfové budou podřízeni přímo jednotlivým členům představenstva," uvedl zdroj z dozorčí rady.

Změnu organizační struktury připravila ve spolupráci s vedením ústavu poradenská firma McKinsey & Company.
Šéf projektu Jiří Hurych z Komerční banky nedávno řekl, že měřitelné úspory nákladů jak v centrále, tak na pobočkách mohou dosáhnout desítek procent a určité oblasti prodeje produktů by mohly doznat vysokého růstu.
V letošním prvním čtvrtletí vykázala banka propad 611 milionů korun. Generální ředitel Radovan Vávra k tomu uvedl, že vedení ústavu se pokusí ztrátové hospodaření ještě letos zvrátit.

Propouštění zaměstnanců má být doprovázeno sociálním programem, o jehož podrobnostech zatím pracovníci banky mlčí.
"Probíhá jednání i s odbory a řadu věcí ještě musí schválit představenstvo," řekla mluvčí banky Marie Růžičková. Vyjádření šéfů odborů ústavu se včera nepodařilo získat.
Zda půjde o jednorázovou redukci, nebo jen razantní zahájení dlouhodobějšího procesu, není zatím jasné. "Když ale vezmete srovnatelnou banku v zahraničí, tak má kolem osmi tisíc zaměstnanců, zatímco my jich máme přes třináct tisíc," uvedl zdroj z KB, který si nepřál být jmenován.

Projekt "Nová Komerční banka" vítají i finanční analytici.
"Je dobře, že se tím naruší předprivatizační agonie, kdy nikdo neví, co bude dál," řekl Richard Podpiera ze společnosti Atlantik FT. Představitelé banky však zdůrazňují, že změny jsou vedené výhradně snahou zlepšit hospodaření a tím, aby finanční dům lépe čelil sílící konkurenci bank, které již získaly strategické partnery.
Například GE Capital Bank, kterou z bývalé Agrobanky vytvořil americký investor General Electric, rychle rozšiřuje nabídku bankovních produktů a za loňský rok vydělala bezmála miliardu korun. Do oblasti drobného bankovnictví chce expandovat Československá obchodní banka, kterou loni koupila belgická KBC Bank. Tvrdší konkurence se očekává i od České spořitelny, kterou získala rakouská Erste Bank.
Propouštění se ovšem nevyhne ani Česká spořitelna, z níž má v průběhu letošního roku odejít zhruba 1200 zaměstnanců a v následujících dvou letech asi dalších 2500 lidí. Snižování počtu zaměstnanců však probíhá v celém bankovním sektoru, kde za poslední dva roky poklesl počet pracovníků o osm tisíc na celkem 50 400 osob.
Akcionáři Komerční banky by měli být představenstvem o zahájené restrukturalizaci podrobněji informováni příští týden ve středu, kdy se koná řádná valná hromada banky.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Nejsou lidé ani dřevo. Bednáři vymírají, ale zájem o jejich výrobky roste

A se všemi z nich umí pracovat.

Poslední český bednář se vyučil v 70. letech. V současnosti se ruční výrobě dřevěných sudů a dalších nádob věnuje pouze...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Záchranářům zůstanou „staré“ vysílačky, ministerstvo modernizaci vzdalo

Ilustrační snímek

Hlavním prostředkem pro vzájemnou komunikaci mezi policií, hasičskými sbory a záchrannou službou zřejmě zůstanou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz