Ačkoliv závěry nevyzněly pro žádného z operátorů vyloženě negativně, strhla se kolem nich vlna negativních reakcí. Především zástupci Českého Mobilu (provozuje Oskara) a Eurotelu zpochybňují kvalitu měření, použití telefonu Sagem k testům a blízké vazby fakulty ke společnosti RadioMobil (provozuje Paegas).
Fakulta totiž prováděla měření zařízením, které jí zapůjčila společnost RadioMobil.
"To je sice pravda, ale průzkum byl naprosto korektní. Pokud se to někomu nelíbí, mohou se všichni tři operátoři domluvit na měřicích přístrojích," reagoval zástupce vedoucího Ústavu radioelektroniky Stanislav Hanus.
Jako jediná neprotestovala proti výsledkům průzkumu společnost RadioMobil. Zmanipulovat průzkum je podle Patrika Zandla z internetového magazínu Mobil server velice obtížné. Nicméně je prý pravda, že hodně záleží na podmínkách, za nichž je prováděn.
Výzkum probíhal čtrnáct dní v Praze, Brně, Plzni, Ostravě a Liberci a na více než dvou tisících kilometrech dálnic a silnic. Testovala se doba navázání hovoru, procenta nenavázaných a přerušených hovorů a kvalita přenášeného zvuku. Měření se dělala u všech operátorů současně.
Která z mobilních sítí je nejlepší?
Lidé z Vysokého učení technického v Brně loni v listopadu zjišťovali s pomocí moderního měřicího systému Qvoice, jak a kde mobilní sítě fungují. Čtrnáct dní měřili v Praze, Brně, Plzni, Ostravě a Liberci a také na více než dvou tisících kilometrů dálnic a silnic. Měřicí vozy jim zapůjčil RadioMobil, provozovatel sítě Paegas, jenž si také provedení nezávislého průzkumu zadal.
Ke všem měřením posloužil jediný typ telefonu: Sagem OT 75. Zjišťovala se doba navázání hovoru, procento nenavázaných hovorů, procento přerušených hovorů a také kvalita přenášeného zvuku. Měření pro všechny operátory probíhala současně a hovory trvaly 200 sekund.
V pěti velkých městech se nejlépe dovolali a nejméně byli přerušováni zákazníci používající mobilní telefony Oskar, těsně následováni Paegasem. V obou případech úspěšnost přesáhla 90 procent. Poslední byli lidé využívající Eurotel, kde bylo bez problému 88 procent hovorů. "Výsledky ani jedné sítě však nebyly uspokojivé," uvedl ve zprávě jeden z autorů Dalimil Gala.
Na silnicích a dálnicích byly rozdíly mezi jednotlivými sítěmi větší než ve městech. Nejlépe dopadl Paegas s více než 93 procenty úspěšných hovorů, před Eurotelem s více než 90 a Oskarem s 87 procenty.
Co se týká kvality přenášené řeči, ta byla podle průzkumu dobrá ve všech třech sítích. Ve městech i na silnicích byly nejlepší Eurotel před Paegasem a Oskarem, který výrazně zaostával na silnicích.
Trasy pro měření vybírali lidé z VÚT ve městech tak, aby bylo signálem pokryto rovnoměrně celé město, u silnic byl největší důraz kladen na dálnice a silnice I. třídy, kde se pohybuje nejvíce lidí. Místa pro měření byla vybírána rovnoměrně po celé zemi.
Reakce zástupců společností provozujících mobilní sítě na sebe nedala dlouho čekat. Neprotestoval jen RadioMobil, jenž brněnské VÚT půjčil měřicí zařízení. Igor Přerovský z Českého Mobilu provozujícího síť Oskar však míní, že průzkum není zcela v pořádku. "Naši technici zjistili, že v metodice a technice měření jsou rozpory, proto nemůžeme s těmito výsledky úplně souhlasit. Naše měření, které si děláme, mluví o něčem jiném," řekl.
Největší kritika zazněla od Eurotelu, jemuž se nelíbí, jak dopadl v navazování a přerušování hovorů ve velkých městech. "Tento test nelze z řady metodologických a technických důvodů pokládat za vypovídající o kvalitě sítě GSM. Vzhledem k dlouhodobé podpoře pracoviště Vysokého učení technického společností RadioMobil máme také navíc pochyby o nezávislosti a důvěryhodnosti výzkumu," řekl mluvčí Eurotelu Jan Kučmáš.
Eurotel míní, že pokusy byly provedeny na malém počtu vzorů, nesprávná byla podle něj také délka hovorů a použité telefony Sagem. Jakoukoliv pochybnost o výzkumu lidé z Vysokého učení technického odmítají.
"K výzkumu jsme opravdu použili zařízení RadioMobilu, ale to je všechno. Jinak místa i výsledky jsme si zpracovávali sami, nikdo nám do nich nezasahoval. Je to naprosto korektní," řekl zástupce vedoucího Ústavu radioelektroniky Stanislav Hanus.