Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

Spotřeba kávy opět převyšuje produkci. Češi nejraději holdují té instantní

  12:00
Podle Mezinárodní organizace pro kávu (ICO) v aktuálním, právě končícím roce světová spotřeba opět převýší její produkci. V porovnání s rokem předchozím produkce kávy o 1,7 procenta na 10,28 milionů tun kávy. Největšími producenty jsou země Jižní Ameriky a Asie a Oceánie. Nejvýraznější skupinu konzumentů tvoří evropské státy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: L’OR Professional

Průzkum pro značku L’OR potvrzuje oblibu kávy i u nás, denně si alespoň jeden šálek kávy dopřává 85 procent lidí, nejčastěji si Češi dávají dva nebo tři šálky. Díky zvýšené produkci v letošním kávovém roce se částečně vyrovná pokles způsobený především nepříznivými klimatickými jevy v klíčových pěstitelských oblastech v roce loňském.

„Klimatické výkyvy mají na pěstitele kávy značný dopad. Jejich negativní vliv zaznamenal svět kávy v předchozím sledovaném období nejvýrazněji v podobě nečekaných mrazů v Brazílii nebo povodní ve Vietnamu, tedy ve dvou předních pěstitelských zemích. Globální klimatické změny se promítají i do zaběhnuté definice kávového pásu neboli oblastí vhodných pro pěstování kávy. Můžeme pozorovat, že pěstování kávy se začíná dařit v místech, kde byla dříve její produkce nemyslitelná nebo velice obtížná,“ komentuje Lumír Františák, ředitel divize L’OR Professional společnosti Jacobs Douwe Egberts.

Jak často pijete kávu?

celkem hlasů: 357
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 6. října 2023. Anketa je uzavřena.

Podle dat Mezinárodní organizace pro kávu (ICO) zůstávají nejsilnějšími oblastmi pro pěstování kávy Jižní Amerika se 48 procentním podílem na světové produkci a Asie a Oceánie s 29 procentním podílem.

Předešlý kávový rok 2021/2022 byl ve znamení strmého nárůstu spotřeby kávy. ICO uvádí, že důvodem bylo zejména uvolnění odložené poptávky nahromaděné během covidových let a hospodářský růst v roce 2021. Zpomalení tempa hospodářského růstu v letech 2022 a 2023 spolu se značným růstem životních nákladů bude mít pravděpodobně dopad na spotřebu kávy v kávovém roce 2022/23. Očekává se, že poroste, ale zpomalujícím tempem o 1,7 procenta na 10,71 milionu tun.

Největší podíl ve spotřebě kávy připadá na evropské státy (31 procent). Evropské státy, zejména severské země, také pravidelně obsazují horní příčky žebříku konzumace kávy na obyvatele. Roční spotřeba kávy na obyvatele Česka dosahuje podle Českého statistického úřadu 2,4 kilogramu.

Káva po probuzení i v práci

Káva se řadí mezi nejoblíbenější nápoje a nejinak je tomu i u nás. Podle průzkumu pro značku L’OR si 85 procent Čechů denně dá alespoň jeden šálek kávy. Třetina z nás si během dne vychutná šálky dva, téměř čtvrtina pak šálky tři. Každý desátý Čech denně vypije čtyři a více káv.

Svou první kávu si skoro čtvrtina Čechů uvaří těsně po probuzení. Pro necelou třetinu lidí je jejich první káva součástí snídaně. 18 procent Čechů s prvním šálkem vyčkává na příchod do práce. Zaměstnání je také po domově druhým místem, kde během dne Češi vypijí nejvíce kávy.

Na poli domácí přípravy kávy vede instantní káva (36 procent). Čtvrtina Čechů si kávu připravuje pomocí automatického kávovaru na zrnkovou kávu. Obliba mleté kávy zalévané do hrníčku, lidově nazývaná „turek“, vede spíše u starší části populace.

To, jak si kávu Češi vychutnávají nejraději, je značně rozdílné. Tři z deseti Čechů preferují černou kávu. Podobnou oblibu má i káva s mlékem. Stejná část Čechů si do svého šálku kávy s mlékem přidává navíc cukr. Černou a oslazenou kávu si dopřává jeden z deseti Čechů.

„Výsledky průzkumu potvrzují, že každý z nás má rozdílné preference. Naše zkušenosti z firemního a gastro prostředí ale naznačují určité trendy. Dalo by se říct, že mladší konzumenti kávy obvykle spíše preferují kávové směsi, které jsou ovocné a svěží. Skupina nad 40 let zase spíše tíhne k výrazným a hořkým směsím,“ popisuje Lumír Františák z Jacobs Douwe Egberts a dodává:

„Je zajímavé, že kávové směsi stejných charakteristik, tedy výrazné a hořké, jsou téměř bez výjimky volbou našich zákazníků z Moravy, zejména její východní a severovýchodní části.“

Rozdílné chutě Čechů se projevují i v nejčastějších objednávkách kávy v kavárnách. Velké oblibě se těší mléčné varianty jako například caffè latte nebo cappuccino. Více než třetina Čechů zůstává u variant černé kávy, v popředí d klasickým espressem.

„Češi si zvykli na skvělou kávu v kavárnách a stejně dobrou kávu si chtějí dopřávat po celý den. To se promítá i do kategorie kávy v zaměstnání. V office segmentu je už dnes zcela přirozené, že se setkáváme s voláním firem nejen po výborném espressu, ale i po řešení, které dokáže dodat i mléčné varianty kávy na úrovni kávy z kavárny,“ uzavírá ředitel divize L’OR Professional.

Autor:

Jak se změní účty za elektřinu

Podle návrhu cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zveřejněného poslední den v říjnu by měly regulované části ceny elektřiny vzrůst o 71 procent. Finální cenová rozhodnutí vydá úřad do konce listopadu. 

Ekonom: Češi musí tlačit na zvyšování mezd, jinak budeme za Západem zaostávat

  • Nejčtenější

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...

Švédské revoluční baterie míří na trh. Mohly by odstranit závislost na Číně

Levnější, udržitelnější a bez závislosti na Číně. Právě taková by měla být nová bezlithiová sodíko-iontová baterie, za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kebab za 250? Největší výrobce tohoto masa v Evropě avizuje zdražování

Jeden z největších výrobců kebabového masa v Evropě oznámil, že v dohledné době významně zvýší ceny. Milovníci tohoto...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Bývalá šéfka pozemkového úřadu se vrací. Maradová znovu nastoupí od ledna

Svatava Maradová rozvířila svým prohlášením při odchodu z postu ústřední ředitelky Státního pozemkového úřadu v roce...

Přidám ji k dědictví, říká výherkyně zlaté mince v hodnotě 30 tisíc korun

Další výherkyně týdenní prémie Megahry na portálu iDNES.cz o zlaté mince z České mincovny si dnes převzala svou...

Neotřelá kampaň využívá snížení DPH. Penny ho do cen potravin promítne dříve

Od Nového roku začne platit nižší DPH na potraviny, tu obchodníci slibují zohlednit v cenách pro zákazníky. Řetězec...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...