Podle informací MF DNES detektivům pořád chybí jasný důkaz, který by manažerku z korupce usvědčoval.

Podle informací MF DNES detektivům pořád chybí jasný důkaz, který by manažerku z korupce usvědčoval. | foto: MF DNES

Kauza šéfky ČKA Kafkové jde do ztracena

  • 11
Byla to jedna z hlavních událostí loňských prázdnin. Protikorupční policie zatkla členku představenstva České konsolidační agentury Radku Kafkovou a obvinila ji z braní úplatků. Další tři měsíce strávila manažerka ve vazbě a přišla o funkci v představenstvu agentury.

Úřad ji chtěl ze zaměstnaneckého poměru propustit úplně. To nakonec nemohl, protože Kafková krátce před svým zatčením otěhotněla a po propuštění z vazby odešla na mateřskou.

Před zatčením policie Kafkovou a její okolí téměř tři roky odposlouchávala. Teď, devět měsíců potom, co policejní akce začala plnit stránky novin, se zdá, že je vyšetřování stále na začátku.

Podle informací MF DNES detektivům pořád chybí jasný důkaz, který by manažerku z korupce usvědčoval. Vše zatím stojí pouze na telefonických odposleších a v případu zůstává řada bílých míst.

Z obsahu vyšetřovacího spisu také vyplývá, že po propuštění obviněných z vazby na konci října se vyšetřování téměř zastavilo. "Je pravda, že od konce října nebyl uskutečněn jediný výslech. Co mě zaráží, je, že například neproběhl výslech žádného zaměstnance konsolidační agentury," říká Tomáš Těmín, obhájce Josefa Tykvy, jednoho z trojice podnikatelů obviněných společně s Kafkovou.

Kafková je obviněná z toho, že za úplatek pomohla zmanipulovat prodej jedné z pohledávek konsolidační agentury. Policie zatím k případu vyslechla pouze Kafkovou a její tři spoluobviněné, jejich příbuzné a spolupracovníky.

Na pohovoru byla také likvidátorka společnosti, které se pohledávka týkala, a její právní zástupkyně. "Ve spise skutečně od podzimu nic významného nepřibylo. Nevylučuji, že policie provádí nějaké šetření, ale advokáti o něm nevědí," říká další z obhájců, Tomáš Král.

Advokáti Kafkové se k případu na žádost své klientky vůbec nevyjadřují. Protikorupční policie tvrdí, že není pravda, že by se v případu nic nedělo. "Vyhodnocují se informace získané technickými prostředky a provádí se kriminalistické expertizy zajištěných důkazů," říká tisková mluvčí protikorupční policie Veronika Dumková.

Podle ní budou pokračovat i výslechy. To, že k nim teď nedochází, je prý součástí vyšetřovací taktiky. Zpracovávání informací z odposlechů může trvat ještě měsíce.

Telefonní odposlechy
Policie totiž monitorovala od roku 2003 do roku 2006 okolo deseti telefonních čísel. Právě telefonické odposlechy mají být klíčovým důkazem, na kterém je celá kauza postavena.

Obvinění se na nich údajně kódovanou řečí domlouvají, jak podloudně získat z konsolidační agentury pohledávku za firmou Cetus, jedním z pohrobků padlé IPB.

Dluh od konsolidační agentury ve výběrovém řízení získala neznámá britská firma Arrowrise, která za něj nabídla bezkonkurenčně nejvyšší cenu. Ve spise zatím není důkaz o tom, že by tato firma s obviněnými nějak souvisela.

Případ vyšetřuje královéhradecká expozitura protikorupční policie. Stejný tým v současné době prošetřuje i další tisíce výběrových řízení, která konsolidační agentura v minulosti provedla.

Zajímá se také o balíkový prodej pohledávek z roku 2002, kde uspěla firma EC Group ovládaná finančníky z Motoinvestu. Zda a jak spolu všechny prošetřované věci souvisí, není jasné.