Kauza Microsoft spěje k dohodě

  15:38aktualizováno  15:38
Po rozhodnutí Odvolacího soudu zrušit rozdělení Microsoftu narůstá pravděpodobnost, že se oběma znesvářeným stranám - softwarovému kolosu i vládě Spojených států - podaří dosáhnout mimosoudní dohody. Pouhých pár minut po zveřejnění soudního verdiktu už členové Kongresu naznačili, že na vládu v tomto směru vyvinou určitý tlak.

"Doufejme, že se nám podaří tento proces ukončit," prohlásil předseda sněmovny Dennis Hastert. Šéf poslaneckého klubu demokratů Dick Gephardt doufá, že rozsudek přiměje obě strany sporu i soud najít přijatelnou a rozumnou dohodu.

Prokurátoři některých z 19 států Unie žalujících Microsoft už také oznámili ochotu se s Microsoftem dohodnout. Podle zpráv z Bílého domu je zastáncem mimosoudního urovnání i prezident Bush. "Prezident věří, že lidé by se měli snažit dosahovat dohod a že v naší společnosti obecně je už příliš mnoho soudních sporů," sdělil Bushův tiskový tajemník Ari Fleischer.

Směrem k jednání vykročí i Microsoft. "Rozhodně stojí za to, snažit se o dohodu," prohlásil spoluzakladatel firmy Bill Gates.

Jediný, kdo je tak v současné době viditelně znepokojen, jsou konkurenti Microsoftu. Ti roztrpčení z rozhodnutí soudu nijak neskrývali. "Myslím, že máme co dělat s nejzlomyslnějším konkurentem v oblasti technologií za posledních třicet let a on je stále silnější a silnější," sdělil šéf softwarové firmy Red Hat Matthew Szulik.

Významný konkurent Microsoftu Sun Microsystems doufá, že Gatesova firma se za zneužívání své monopolní pozice dočká nějakého trestu a že "soudce bude jednat rozhodně, aby zajistil, že nelegální činnost Microsoftu a škoda, kterou napáchal na průmyslu i spotřebitelích se ukončí  energicky a natrvalo".

Odvolací soud: Jackson pochybil
Největší softwarová společnost na světě Microsoft si i přes protesty konkurentů svou dominantní pozici udrží i nadále. Americký odvolací soud zrušil rozsudek z loňského června, kterým soudce Thomas Penfield Jackson nařídil rozdělení firmy na dvě části. Celý případ se nyní vrátí zpět k soudu první instance, který bude znovu jednat o trestu pro Microsoft. Soud totiž zrušil pouze trest, nezpochybnil ale závěr, že společnost porušila antimonopolní zákony.

Výroky soudce Jacksona

O Billu Gatesovi
"Myslím, že se chová jako Napoleon, s arogancí plynoucí z jeho moci a ryzího úspěchu."

O vedení Microsoftu
"Vůbec se nechovají jako dospělí lidé."

O soudcích odvolacího soudu
"Jsou povýšení, bez dostatku praktických zkušeností."

Rozhodnutí soudu bylo jednomyslné. Poměrem 7:0 vrátili soudci kauzu o úroveň níž, kde ji však už nesmí projednávat soudce Jackson. Ten se totiž podle prohlášení Odvolacího soudu dopustil nevhodných komentářů v médiích a mimo soudní síň, čímž vzbudil podezření, že je zaujatý proti Microsoftu.

Jacksonovo jednání mohlo "vzbudit otázku o jeho nestrannosti při rozhodnutí nařídit rozdělení firmy na dvě části," prohlásil odvolací soud. "Jackson se účastnil nepřípustných setkání s médii a veřejně, mimo soudní dvůr pronesl několik ostrých výpadů na představitele Microsoftu. Dal tak příčinu k domněnkám o své nestrannosti," kritizovali soudci odvolacího soudci svého kolegu, což je v i v americkém soudnictví jev poměrně vzácný.

Jackson ve svých pro média vděčných výrocích Microsoft ani jeho představitele opravdu nešetřil. Jednou Gatese přirovnal z hlediska jeho touhy po moci k Napoleonovi, jindy zase chování Microsoftu připodobnil k pouličnímu gangu prodejců drog.

Zástupci Microsoftu zatím odmítli celou záležitost jakkoli komentovat, dokud nebudou mít možnost prostudovat soudní materiály. Naproti tomu federální ministerstvo spravedlnosti, které společnost žaluje spolu s 19 státy americké Unie ocenilo, že samotnou podstatu sporu soud nezpochybnil.

"Těší nás, že odvolací soud shledal Microsoft vinným z porušování antimonopolních zákonů při snaze udržet si monopol v oblasti operačních systémů. Zkoumáme soudní rozhodnutí a zvažujeme naše další možnosti," komentovalo rozhodnutí soudu americké ministerstvo spravedlnosti. "Prohlášení soudu, že Microsoft udržoval nezákonnými způsoby svou monopolní pozici, je pro nás velkým vítězstvím," dodal hlavní prokurátor John Ashcroft.

Celý spor, který Jackson tak ovlivnil, se vleče již několik let a je ve Spojených státech sledován s velkou pozorností. Jde totiž o největší proces související s porušováním pravidel volné hospodářské soutěže od začátku osmdesátých let, kdy z podobných důvodů došlo k nucenému rozdělení telekomunikačního kolosu AT&T na několik regionálních firem.

Jádrem pře byl spor okolo používání internetového vyhledavače Explorer, který Microsoft jako největší výrobce operačních systémů začal uživatelům dodávat zadarmo v balíku s dalšími svými programy v systému Windows. Jeho cílem bylo vytlačit z trhu v té době velmi oblíbený, ale placený Netscape Navigator. Ten nyní patří firmě AOL a je již také nabízen zdarma.

Microsoft již několikrát byl z porušení antimonopolních zákonů obviněn. I v minulosti většinu z nich  vyhrál u odvolacích soudů. Na to spoléhali představitelé firmy i tentokrát. Jejich právníci při odvolání vsadili právě na postup soudce Jacksona, který podle nich "byl motivován touhou potrestat Microsoft jakýmkoliv způsobem".

Microsoft nyní smí dodávat spolu se svým operačním systémem i internetový prohlížeč, pokud se neprokáže, že tím "bezdůvodně omezuje konkurenci".

Autoři:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Kočičí hlavy ničí e-koloběžky. Firmy vymýšlejí, jak z turistů nevytřást duši

Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Po příchodu do Evropy začaly firmy nabízející elektrokoloběžky narážet na mnohé problémy. Lidé proti nim protestují,...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Odborář Středula jde proti zaměstnancům

PENÍZE, NEBO STRAVENKY: Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout...

Bitva o stravenky a novou podobu zaměstnaneckých obědů se přiostřuje. Autorka navržené změny, ministryně financí Alena...

Nový lídr v EET pokladnách. Dotykačka koupí konkurenční Markeetu

Pokladní systém Dotykačka.

V byznysu s pokladnami pro elektronickou evidenci tržeb se přeskupují síly. Dotykačka kupuje konkurenční systém...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz