Kauza České pivo nekončí, ČSOB podá stížnost

  1:21aktualizováno  1:21
Případ České pivo, který je jedním z případů kolem zkrachovalé Investiční a Poštovní banky, bude mít pokračování. Vrchní státní zastupitelství v Praze sice minulý týden zastavilo letité trestní stíhání celkem 11 lidí kolem bývalé IPB a japonské Nomury, banka ČSOB se však už rozhodla podat stížnost. Tím se bude celá věc znovu přezkoumávat.

Kauza souvisí se zkrachovalou IPB a s transakcemi akcií Plzeňského Prazdroje. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

ČSOB padlou IPB před devíti lety převzala a později také na vyvedení Českého piva z banky podala trestní oznámení. České pivo, kam patřil Plzeňský Prazdroj, Radegast a Velkopopovický kozel, byl nejcennější majetek banky a jeho nevýhodný prodej údajně přispěl i k pádu této finanční instituce.

Policie obvinila manažery IPB a Nomury ze škody přes sedm miliard korun. Nomura si totiž na pivovary vzala od IPB více než sedmimiliardovou půjčku, kterou později splatila už bezcennými akciemi IPB.

České pivo přitom pak sama Nomura prodala za 24 miliard korun jihoafrické skupině SAB a dluhy po zkrachovalé bance léta platil stát.

"Podáme na zastavení trestního stíhání stížnost k Nejvyššímu státnímu zastupitelství," potvrdil rozhodnutí mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek.

Podle advokátky banky Hany Marvanové je zastavení stíhání zcela nestandardní a přišlo krátce poté, co byl vyměněn státní zástupce. "Aniž by byl předložen jediný nový důkaz, státní zástupce stíhání zastavil. Předtím jiný tu samou věc sedm let šetřil. Najednou se také zjistilo, že není potřeba vyslechnout klíčového svědka z Kanady. Je to absurdní," říká Marvanová.

Státní zástupce Ladislav Letko, který stíhání zastavil, je však jednoznačně přesvědčen, že se žádný trestný čin nestal. Z usnesení, jehož devadesátistránkovou kopii má MF DNES k dispozici, zjednodušeně vyplývá:

1. Transakce s pivovary byla neobvykle tvrdý a komplikovaný byznys, ale nešlo ani o úvěrový podvod, ani o zneužití informací v obchodním styku, z čehož byli lidé z Nomury a kolem IPB viněni. Z šetření také vyplývá, že Nomura překvapivě v době, kdy kupovala podíl v IPB od státu a zároveň uzavřela smlouvu na získání Českého piva, nedržela v ruce ani jednu akcii banky, ačkoliv předtím měla 5 až 10 procent akcií. Zřejmě tím chtěla zvýšit jistotu, že nebude zatažena do podezření ze zneužívání informací či poškozování firmy.

2. Prodejem Českého piva bance bezprostředně žádná škoda nevznikla, naopak, například jedna z transakcí během obchodu znamenala pro IPB zisk půl miliardy korun. Fakt, že akcie banky, jimiž později za celé České pivo měla Nomura zaplatit, budou bezcenné, nemohl v době uzavření transakce nikdo tušit.

3. Pokud by IPB "pivní transakci" s Nomurou neudělala, hrozil jí krach, a tedy mnohem větší skutečná škoda.

4. Nemohl to být podvod, protože není škoda. Již dříve soudy pravomocně rozhodly, že IPB, následně ČSOB, škodu Českým pivem neutrpěla. Naopak, i mezinárodní arbitráž Nomury a českého státu dala za pravdu Nomuře, že škoda vznikla v celé kauze IPB jí. Sám bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý napsal dopis, který říká, že se stát s Nomurou dohodl a žádnou škodu nepociťuje.

5. Trestné činy, z nichž byli obviněni manažeři Nomury, byly již v době zahájení trestního stíhání promlčeny.

Pivní pojistka

Státní zástupce v usnesení konstatuje, že už před privatizací státního 36procentního podílu v IPB do rukou Nomury, která probíhala na přelomu let 1997 a 1998, byla situace v bance napjatá a zhoršovala se i celková ekonomická situace Česka. Snahu zajistit si svoji plánovanou investici do banky tak považuje za pochopitelnou.

"Transakce s akciemi Českého piva nebyly uskutečněny proto, že Nomura byla akcionářem IPB a tohoto postavení včetně informací v něm získaných zneužila, ale byly učiněny proto, aby se vůbec stala rozhodujícím akcionářem IPB," uvedl Letko v usnesení.

IPB totiž potřebovala navýšit kapitál a Nomura byla v podstatě jediný zájemce. Celá akce také zřejmě měla vést k tomu, aby Nomura získala "pivo" a akcionáři a management banky později zpět IPB. Podle Letka svědčí o důvěře v hodnotu akcií IPB, kterými měla Nomura pivo zaplatit, i fakt, že jeden z obviněných, bývalý šéf banky Libor Procházka, má dodnes na svém účtu téměř 47 tisíc kusů akcií banky v nominální hodnotě 100 korun za kus.

Nakonec byla koupě IPB, díky níž se dostala Nomura k Plzeňskému Prazdroji a celému Českému pivu, výhodná hlavně pro Nomuru. "Výsledek prostě je, že IPB přišla o akcie Prazdroje a nedostala za ně zaplaceno. I kdyby měla banka nějaký zisk z transakce půl miliardy, tak Nomura měla nakonec zisk za prodej Českého piva 24 miliard. To je snad nevyvážené," říká Marvanová.

Podle ní bylo od uzavření smlouvy s Nomurou o smíru za Topolánkovy vlády jasné, že má být lidem kolem Nomury zajištěna beztrestnost. Letko však odmítl, že by na něj byl vyvíjen nátlak.

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

EU může zakázat v Česku nejpoužívanější insekticid. Může poškodit mozek

Ilustrační snímek

Po glyfosátech hrozí v Evropské unii zákaz další látky, hojně aplikované zemědělci. Na indexu hlídačů bezpečnosti...

Urychlit a usnadnit boj s kůrovcem má novela, kterou schválila Sněmovna

Pohled z Poledníku ukazuje, že stromy v okolí známé rozhledny v uplynulých...

Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou schválila Sněmovna. Norma mimo jiné...

Miliony neutečou. Auditor mýta bude i bez tendru

Ilustrační snímek

Až v lednu odstartuje nový systém kamionového mýta na bázi satelitní technologie, musí na výběr někdo dohlížet. Jinak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz