Katalogová firma napálila na levnou reklamu stovky firem

  11:03aktualizováno  11:03
Pavla Hovorková pracuje ve zdravotnické firmě, která měla dosud výborné zkušenosti s prezentací v katalozích. Tentokrát se ale spálila. Místo zakázek se na firmu hrnou požadavky společnosti EO Servis na zaplacení horentních cen za reklamu, která měla stát pouze zlomek žádané sumy.

"Byla jsem telefonem nalákána na reklamu, která nabízela registraci v katalogové firmě za 1 250 korun na dva roky. Za dva až tři měsíce nám ale začaly chodit faktury, že máme zaplatit 9 tisíc korun za tři měsíce využívání služby. Na tom jsme ale nebyli domluveni," řekla iDNES.cz Hovorková.

Původní částka jí připadala sice nízká, protože jiné firmy požadují za obdobnou službu zhruba deset tisíc, firma ji ale opakovaně ujišťovala o tom, že se jedná o jedinečný projekt dotovaný z prostředků Evropské unie.

EO Servis lákal na zavádějící informace
"V současné době máte jedinečnou příležitost využít dotací z fondů EU a získat tak všechny služby portálu EO Centrum v ceně aktivace cca 15 000 Kč za dotovanou cenu," sděluje jí firma v e-mailu, který má redakce k dispozici.

Společnost, ve které paní Hovorková pracuje, může zatím mluvit o štěstí. Firem, které lákavé nabídky využily, byly totiž stovky. Některé z nich už obdržely dopisy s požadavky na zaplacení částky za celé dva roky ve výši 71 400 Kč spolu s pohrůžkou, že pokud nezaplatí, budou muset zaplatit dalších zhruba 45 tisíc pokutu za porušení smlouvy.

popisek Napálila vás firma EO Servis?
Braňte se ZDE

"Přihlásilo se nám zhruba devadesát poškozených firem a stále se hlásí další. My víme zhruba o dalších dvou stovkách těchto společností a v systému EO Servis je jich prý zaregistrováno osm set," řekl iDNES.cz koordinátor společné obrany napálených firem David Ondrejkovič.

Reakci společnosti EO Servis se redakci nepodařilo sehnat. Infolinka se na operátory nespojuje a další telefonní čísla ve společnosti nikdo nezvedá. 

Ceník je nezřetelný
Na stránkách firmy se nyní zobrazuje nabídka, která láká na balíček KOMPLET za zaváděcí cenu 2 500 Kč na dva roky. Po detailním prostudování celého portálu se zájemce může dozvědět, že vedle aktivace požaduje firma také takzvaný udržovací měsíční poplatek. Tato informace je ale v ceníku nejasná.

"I lidé, kteří si stránky pečlivě prostudovali a narazili na nesrovnalosti, se firmy ptali, zda musí tento udržovací poplatek platit. Operátoři jim výslovně potvrzovali, že ne," tvrdí Ondrejkovič.

"I pokud někdo z telefonistů uvedl, že cena je konečná, nedošlo tím k uzavření smlouvy. Ta byla uzavírána elektronicky po odsouhlasení všeobecných obchodních podmínek," hájí postup EO Servisu v dopise stěžovatelům jeho jednatel Lukáš Jurenka.

Čtěte vše důkladně, radí SOS
Podle organizace hájící zájmy spotřebitelů se na podobné finty, které matou lidi, nachytaly během posledních pěti let stovky firem. "Prevence je zásadní - nikdy nepodepisovat nic, čemu nerozumím, a vždycky si to velmi pečlivě přečíst," radí mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů Ivana Picková.

Podle ní by ale v budoucnosti nemělo těchto katalogových firem přibývat, protože se o jejich praktikách už ví. "Už proběhlo několik soudů, ve kterých většinou postižené firmy dopadly dobře," uvedla Picková.

Šance na to, že napálené společnosti nebudou muset nakonec vymáhané peníze platit, vidí optimisticky i právník, který je zastupuje.

"V záležitosti firmy EO Servis jsem optimistický. Tady nejsou dva tři subjekty, které byly uvedeny v omyl, ale desítky, které tvrdí, že na počátku byly ujištěny, že úplata za celou dobu publikace je jednorázově 1 250 korun na dva roky, a nyní po nich společnost vyžaduje částku vyšší," řekl internetové televizi iDNES.tv advokát Jan Kořán.

"Trestní oznámení podalo zhruba šedesát lidí. Prověřování je zhruba v polovině. Zatím se nedá říci, zda někomu sdělíme obvinění, nebo zda se ta věc odloží," řekl iDNES.cz vyšetřovatel případu Vítězslav Žídek.

Na problémy s firmou EO Servis upozornila poprvé na konci listopadu televize Nova.

Čtete při podepisování smlouvy všechny podmínky?

celkem hlasů: 4047

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. ledna 2008. Anketa je uzavřena.

ANO 1821
OBČAS 1363
NE 863
Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Steaky nebyly z Argentiny. Další dvě restaurace klamaly, zjistila inspekce

Další dvě pražské restaurace klamaly s původem masa.

Další dvě pražské restaurace klamaly hosty záměnou masa. Na případy upozornila Státní zemědělská a potravinářská...

V Česku startuje Apple Pay, čeká se nová vlna zájmu o mobilní placení

Ilustrační snímek služby Apple pay.

Čeští zákazníci mohou od úterý využít novou platební metodu pomocí telefonů iPhone či dalších zařízení od společnosti...

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Najdete na iDNES.cz