Kalousek: Musíme šetřit, jinak ztratíme rating a dluh zdraží o miliardy

  8:45aktualizováno  9:42
Česku hrozí kvůli aktuální politické situaci zhoršení ratingu. Uvedlo to ministerstvo financí. Zhoršení by podle úřadu prodražilo státní dluh. Vláda má potíže prosadit reformy, které mají snižovat deficit rozpočtu pomocí vyšších daní a nižších výdajů.

Ministr financí Miroslav Kalousek | foto: iDNES.cz

"Pokud bychom nepokračovali ve snižování deficitu, přišli bychom o pracně budovanou důvěru na finančních trzích. Díky ní si totiž půjčujeme výrazně levněji, než řada starých států EU, o těch nových ani nemluvě," uvedl v tiskové zprávě ministr financí Miroslav Kalousek.

Ratingové agentury podle ministerstva výrazně zvýšily dohled nad politickou situací v jednotlivých zemích a dávají také větší důraz na politická kritéria v rámci svého celkového hodnocení.

Rating

Je klíčovým vodítkem pro investory, kteří podle něj hodnotí, jak je pro ně daná země riziková. Obecně platí, že čím vyšší je rating, tím je země považována za spolehlivějšího dlužníka. Věřitelé a trhy obecně pak takové zemi půjčují peníze za příznivějších podmínek, zpravidla tedy s nižším úrokem. To je klíčové pro plánování státních výdajů.

Například ratingová agentura Moody’s na posledním jednání v květnu tohoto roku specificky Českou republiku upozornila, že případná politická nestabilita může být rozhodujícím faktorem pro případná budoucí rozhodnutí o ratingu jednotlivých zemí, uvedl rezort financí. 

Již 7. září vydala podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba tato agentura komentář k aktuální politické situaci v České republice, konkrétně zmiňuje roli skupiny šesti koaličních poslanců při blokování legislativy nezbytné pro udržení fiskálního cíle 2,9 procenta schodku veřejných financí na rok 2013 (kdo smetl balíček, čtěte zde).

Podle agentury Moody’s to byla právě fiskální odpovědnost, která umožnila České republice se odlišit od regionu a využít nízkých úrokových sazeb.

Při horším ratingu by stát platil navíc až 10 miliard ročně

Česko si vydobylo lepší rating před rokem, kdy ratingová agentura Standard & Poor's zlepšila hodnocení České republiky v době, kdy se ostatním státům ratingy zhoršovaly (čtěte Česko si polepšilo o dva stupně).

Díky snižování deficitu a dobrému ratingu se státní kase podle Kalouska od roku 2010 podařilo uspořit několik desítek miliard korun na úrocích ze státního dluhu. "Ztráta důvěry a prohlubování deficitu by nás o tyto významné úspory připravily," dodal ministr.

Podle reakce finančních trhů na zhoršení ratingu o jeden stupeň v případě některých evropských zemí lze odhadovat, že takového zhoršení ratingu by mohlo v případě ČR znamenat zvýšení úrokových nákladů na obsluhu státního dluhu ve výši do 10 miliard korun ročně, odhaduje ministerstvo.

Autor:

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

LEGO začalo prodávat kostky s rozšířenou realitou. Z koberce ožívá v mobilu

Nová kolekce LEGO Hidden Side využívá technologii rozšířené reality.

Výrobce stavebnic LEGO začal prodávat první sady, využívající takzvanou rozšířenou realitu. Chce se víc přiblížit dětem...

Fastfoody v úzkých. Zákaz brček se blíží, alternativy zatím chybí

ilustrační snímek

Zákaz plastových brček dělá řetězcům rychlého občerstvení docela těžkou hlavu. Papírová brčka, která začal ve svých...

Ovzduší prospívá vítr, letadla znečišťují méně než auta, říkají meteorologové

Pavel Machálek a Eva Krtková

Povinná obměna technologií a domácích kotlů by v Česku měla přinést výrazné zlepšení kvality ovzduší, věří Pavel...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz