Kalousek vymýšlí, jak ztížit doprodej levnějších cigaret

  1:28aktualizováno  1:28
Teprve nyní, půl roku po zvýšení spotřební daně na cigarety, začínají kuřáci pociťovat jejich zdražení. Distributoři se předzásobili, a právě to teď leží úředníkům v žaludku. Ministerstvo financí proto nyní hledá cesty, jak tuto "fintu" omezit. To by pomohlo nejen státní pokladně, ale i výrobcům.
Kouření

Kouření - Ilustrační foto. | foto: CorbisProfimedia.cz

Právě výrobci, a hlavně největší Philip Morris, mají největší zájem na tom, aby se nemuseli mezi sebou předhánět v tom, komu se podaří vyrobit před zvýšením daně více levnějších cigaret na sklad. Především Philipa Morrise, na kterého připadá šest z deseti vykouřených cigaret v Česku, to stojí velké peníze, a proto s ostatními intenzivně prosazuje, aby se nynější zákon změnil.

Částečně už úspěšní jsou. "Ministerstvo financí zvažuje změnu současně platného způsobu regulace předzásobení," uvádí Radek Ležatka z tiskového oddělení s tím, že ještě nelze říci, o jaký návrh by konkrétně šlo.

Kutnohorský obr a někteří další výrobci podporují podle informací MF DNES návrh, aby byl zákonem stanoven pevný termín, dokdy může trafikant cigarety označené starým kolkem, a tedy levnější, prodávat.

"Může to být jedna z možností, jak stávající zákon doplnit," říká za firmu Philip Morris Jindřich Preis. Podle něj to tak funguje i jinde v Evropě, například v Portugalsku. Tam se Philip Morris honosí více než 80procentním podílem na trhu a právě odtud přišel letos v březnu do čela kutnohorské tabákové společnosti nový šéf Alvise Giustiniani namísto odvolané Anji Fiedlerové.

I ona se loni koncem roku snažila ve Sněmovně o omezení doprodejů levnějšího kuřiva, ale neuspěla. Philip Morris proto musel letos několik měsíců většinu svých značek jako Petra, Red & White či Marlboro dotovat, aby nemusel zdražit dříve než ostatní výrobci.

Samo ministerstvo financí podle Ležatky "zatím" konkrétně o omezení doprodeje cigaret se starým kolkem pevným datem neuvažuje. Jeho nevýhodou může být dost obtížná kontrola tisíců trafikantů, zda náhodou nemají pod pultem ještě zašitou krabičku marlbor za 74 korun, když už je mají prodávat za 82.

Proti tomuto návrhu jsou i někteří menší výrobci, jako je Imperial Tobacco, kteří by raději jen zpřesnili paragrafy v zákoně tak, aby je nešlo obcházet. Nicméně všichni se shodnou na tom, že zpřísnění je třeba.

"Praxe ukázala, že stávající zákon není bez chyb, a proto JT International podporuje užitečné úpravy, které odstraní některé nejasnosti," říká Danica Siváková za výrobce značek Camel či Ronson.

Dnes to funguje tak, že výrobci si mohou před zvýšením daně udělat zhruba na tři měsíce omezenou zásobu levnějších cigaret. Zákon však lze obejít tím, že si začnou "syslit" cigarety o hodně dříve, než má daň vzrůst, a prodají je velkoobchodům.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Najdete na iDNES.cz