Kalousek chce omezit švarcsystém. Živnostníkům hodlá osekat paušály

  11:37aktualizováno  11:37
Pracovat naoko jako soukromník a ve skutečnosti docházet pravidelně "na šichtu"? To by se do budoucna nemuselo vyplácet. Díky své výhodnosti se v Česku rozbujel švarcsystém a stát přichází o peníze na daních i odvodech. Ministerstvo chce proto sblížit odvody zaměstnanců a podnikatelů. Jedním z nástrojů, jak to udělat, by mělo být snížení příliš štědrých výdajových paušálů.

Miroslav Kalousek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Ty umožňují podnikatelům platit nízké daně. "V důsledku různých poslaneckých iniciativ docházelo ke zvyšování výdajových paušálů ve prospěch daňových poplatníků. Je otázka, do jaké míry by měly zůstat ve výši, kam se dostaly dneska," uvedl pro MF DNES Ladislav Minčič, náměstek ministra financí Miroslava Kalouska.

Místo dnešních čtyř pásem (živnostník si podle druhu profese může od příjmu odečíst 30, 40, 60 nebo 80 % částky a ze zbytku zaplatit daň) si Minčič umí představit existenci pouhých dvou, mezi nimiž by byl poměr dva ku jedné.

Paušály byly zavedeny kvůli úspoře administrativy - podnikatel tak nemusí evidovat své skutečné náklady v účetnictví.

Ministerstvo zvažovanou výši paušálů tají, jako příklad mohou posloužit čísla, která platila před rokem 2005. Zatímco dnes si mohou například advokáti či lékaři šmahem odečíst 40 procent ze svých příjmů coby náklad (bez ohledu na to, kolik platí za pronájem a vybavení kanceláře či ordinace), nově by to mohlo být třeba jen 25 procent. Daň by se jim tak o čtvrtinu zvýšila. Zemědělci, kteří si dnes odečítají 80 procent, by nově směli škrtnout například jen 50 procent. Zaplatili by tak 1,5krát vyšší daň.

True

Podle posledních dostupných údajů ministerstva financí z roku 2008 využívalo paušály 470 tisíc lidí, tedy polovina ze všech osob samostatně výdělečně činných. "Pokud by záměr měl postihnout velké množství živnostníků, není to dobré, mění se parametry za jízdy," argumentuje Bedřich Danda, šéf Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR a od září také náměstek ministra průmyslu a obchodu.

Podle něj jsou paušály výhodné například pro lékaře a advokáty, řemeslník, který pracuje s materiálem, paušál nevyužívá a raději schraňuje veškeré účtenky a vykazuje skutečné náklady. Nejde však jen o výši daní z příjmu. "Není možné izolovaně posuzovat švarcsystém jen z hlediska úspory na dani z příjmu, protože významná úspora se týká také pojistného," říká náměstek.

True

S myšlenkou na zvýšení výběru pojistného od živnostníků si opakovaně pohrává ministerstvo práce i zdravotnictví. Odpovědí by mohla být změna vyměřovacích základů pro daně a pojistné. Cílem připravované daňové reformy má totiž být jejich sblížení. Dnes se například u živnostníků počítá daň z hrubých příjmů, zatímco zdravotní a sociální pojištění jen z poloviční částky.

Reforma má také eliminovat výjimky. Část těch, které se týkají zaměstnanců (stravenky, režijky apod.), by se mohla přetavit do zaměstnaneckého paušálu. Každý zaměstnanec by tak místo dostávání všelijakých benefitů platil menší daně. I to by byl krok ke sblížení zaměstnanců a soukromníků.

Daň z příjmu by tak mohla vypadat už za tři roky zcela jinak. Zahrnout by v sobě měla také daň darovací a dědickou a možná i daň z převodu nemovitostí. Ta by v konečném důsledku mohla klesnout - jako kompenzace za chystanou změnu u daně z nemovitosti, jejíž výše by měla být navázána na tržní cenu nemovitosti.

S podrobnostmi k reformě daně z příjmů ministerstvo přijde podle Minčiče během letošní zimy a své návrhy dá k veřejné diskusi.

Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Do obchodu s vlastní taškou. Zvyk ze socialismu se vrací

Svoje příznivce má síťovka i v éře igelitových tašek.

Síťovka byla v dobách socialismu nejlepším přítelem člověka, který šel do samoobsluhy. Teď v dobách konzumu a zároveň...

S klidem půjčují lidem. Bankám ještě zatopíme, tvrdí šéf Zonky

Pavel Novák, šéf Zonky

Vzít si půjčku v bance byl ještě před pár lety proces na několik dní. Technologie pustily do finančního světa další...

Další z rubriky

Zdravý rozum zvítězí, věří exportéři. Pokud ne, na hranicích budou fronty

Odpůrci brexitu demonstrují v Birminghamu během konference Konzervativní...

Špatná zpráva. Tak hodnotí Asociace exportérů úterní odmítnutí dohody o brexitu v britském parlamentu. Může být ale...

Každá čtvrtá restaurace použila přepálený fritovací olej, tvrdí inspektoři

Každá čtvrtá kontrolovaná restaurace používala podle výsledků SZPI nevhodné...

Více jak čtvrtina kontrolovaných restaurací používala přepálené fritovací oleje. Státní zemědělská inspekce provedla...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Najdete na iDNES.cz