Kalábrie: kraj s bohatou vinařskou historií

  6:00aktualizováno  6:00
Na cestě k jihu nabízí Itálie tolik lákadel, že do Kalábrie na špičce italské "boty" většina turistů nedorazí. A pokud ano, tak jim poloostrov poslouží jen jako tranzitní území při cestě na Sicílii. Kalábrie se ale pyšní vinařskou historií, kterou jí může závidět celý svět.
Víno

Víno - Víno | foto: Profimedia.cz

Dávno před naším letopočtem kolonizovali toto území Řekové a zavedli zde prosperující a v celé tehdejší středomořské společnosti vyhlášené vinařství. O to větší kontrast poskytuje pohled na stav tohoto odvětví v dnešní době.

Ačkoli vinohrady v Kalábrii pokrývají téměř 25 tisíc hektarů, jen nepatrná část z nich je zdrojem pro výrobu opravdu kvalitních vín. Na rozdíl od většiny jiných italských oblastí se tu vinařský pokrok prosazuje jen nesmírně pomalu a naprostá většina zdejší produkce zůstává svou kvalitou daleko za požadavky současného evropského trhu.

Čest a slávu celého regionu zachraňuje městečko Ciro na východním pobřeží.
Réva se zde pěstuje na stejných místech jako legendární "krimisa", jíž byli v řeckých dobách vítáni vítězové dávných olympijských her.

Zdrojem pro výrobu červeného a růžového vína s etiketou Ciro je kalábrijská chlouba - odrůda Gaglioppo. Spor o to, zda je to jedna z nejstarších světových odrůd, či zda jde o nedávno přistěhovalý "klon" Aglianica, ponechme vědcům. Podstatné je, že tato pozdně dozrávající odrůda dává poměrně světlá, ale přitom hluboká a sytá vína.

Jako by byla podobná spíše podstatně dražšímu a vyhledávanému severoitalskému vínu Nebbiolo. Ostatně, jistě ne bezdůvodně kolují dodnes pověsti o cisternách plných vína Gaglioppa, mířících pod rouškou noci do severnějších oblastí.

Ciro však existuje v menším množství i v bílé podobě, kdy je vyhledávaným doplňkem k pokrmům z mořských ryb. Ty představují jeden z logických základů místní kuchyně, zatímco ten druhý je více než překvapivý: vepřové maso. V podmínkách chudého italského jihu je to věc nevídaná a není divu, že si kalábrijský vepř získal postavení srovnatelné s indickou posvátnou krávou.

Vinice se nacházejí jak u moře, tak především ve vyšších polohách na horských svazích. Díky členitým a mnohdy zelenými lesy pokrytým horám si Kalábrie dokonce vysloužila pověst "italského Švýcarska". Úzké silničky se neuvěřitelně klikatí mezi kopci a vedou nepočetné turisty do skrytého vnitrozemí, kde vládne nejen skutečná atmosféra dávno zašlých časů, ale především mafie, nechvalně proslulá únosy rodin bohatých průmyslníků ze severu.

Jedno z místních vín nese jméno Vino di Scilla, podle legendární Sirény vábící na samém okraji kalábrijského pobřeží námořníky. Plánovaný nový most, překlenující Messinskou úžinu, Sirénu určitě nepotěší. Možná už proto změnila živnost a začíná lákat návštěvníky do Kalábrie na víno. Čeká ji ještě hodně práce, ale třeba bude nakonec daleko úspěšnější.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Obce nechtějí stavět průmyslové haly. Kromě hluku z nich nic nemají

Firma Witte Automotive nechává stavět novou halu v ostrovské průmyslové zóně.

Velký byznys často podnikatelé rozjíždějí v garáži. Když už její plocha nestačí, začínají hledat náhradní prostor....

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Najdete na iDNES.cz