K výběru peněz z automatu postačí oční duhovka

  19:05aktualizováno  19:05
- Jdete si vybrat do bankomatu peníze a zapomněli jste svůj PIN? Nevadí. Stačí, když máte duhovku. Budoucí peněžní automaty totiž právě podle této barevné části oka rozpoznají, že peníze putují do kapsy toho pravého majitele konta. Nejnovější výstřelek v peněžním bankovnictví představila dnes v Londýně firma NCR, která se na vývoji peněžního automatu příštího tisíciletí podílela.

"Jmenuji Stella. Chcete hotovost, výpis nebo jako obvykle?" dotáže se zdvořile bankomat, jehož tři kamery s vysokou rozlišovací schopností předtím sejmou 256 bodů duhovky zákazníka. Ta se podle odborníků u dvou lidí od sebe liší víc než otisky prstů. Pravděpodobnost, že by se Stella spletla, je téměř nulová. Přesně jedna ku desítce, za kterou pak ještě následuje dvacet nul. Podvodníci prý nemají šanci.

"Hotovost, prosím," odpoví zákazník, který může klidně zapomenout na nějaké osobní identifikační číslo (PIN), protože automat od něj žádné nechce. Nemá totiž ani klávesnici.

Stella se zeptá, kolik peněz v hotovosti si zákazník přeje, spočítá obnos, vysází bankovky a rozloučí se. Pokud klient při odpovědi zvolí variantu "jako obvykle", automat podle databáze pozná, kolik zákazník pravidelně vybírá, a částku pak vyplatí. Celá transakce se tím urychlí.
Stella je první mluvící peněžní automat na světě. Zatím je naprogramována na americkou angličtinu a může se stát, že britské výslovnosti zpočátku neporozumí.

U cizince hovořícího anglicky je dosti pravděpodobné, že svou žádost bude muset zopakovat několikrát, než zatím ne zcela dokonalý software pro rozeznání hlasu pochopí, že zákazník z Evropy skutečně chce "cash", tedy hotovost.

"Automat umí také elektronicky přenést informace do přenosného počítače," vysvětluje další výhody Stelly Mark Grossi, který ve firmě NCR pracuje jako hlavní technik. A hned transakci názorně předvede.
"Výpis, prosím," nahlásí a přiloží svůj palmtop k infračervenému čidlu automatu. V mžiku má na displeji minipočítače uvedeny všechny potřebné údaje: jméno, číslo účtu, výši výběru, datum a čas. Žádné papíry.
Peněžní automaty typu Stella budou běžnému zákazníkovi k dispozici zhruba do pěti let. V budoucnu si lidé z takových automatů budou moci vybírat nejenom peníze v hotovosti, ale provádět také další obchodní transakce.

"Přistoupíte ke stroji a ten z údajů rozpozná, že se životnost vašeho automobilu chýlí ke konci. Automat podle příjmu zjistí, že byste mohl mít zájem spíš o typ Mercedes než Škoda, a předloží vám výhodnou nabídku," řekl ČTK viceprezident NCR Chris Hughes. Banky budou zákazníky v budoucnu za jejich věrnost odměňovat. Děti si například budou moci do palmtopů stáhnout různé hry nebo hudbu.

Automaty jako Stella budou mít v databázi uložen profil klientů a budou jim moci nabídnout informace téměř o všem, co je zajímá. Například o jejich oblíbeném fotbalovém klubu nebo o filmu, který by si neměli nechat ujít.

Ve světě je nyní 850.000 bankomatů a brzy se jejich počet zvýší na milión. Ročně si lidé z peněžních automatů vybírají v přepočtu 540 miliard liber, což je přes milión liber každou minutu. Za jediný den by bylo možné za tuto částku nakoupit například 30 obrazů van Gogha. I ty možná jednou budou nabízet klientům následníci Stelly.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Všechno závadné polské hovězí už je zajištěné, snědlo se 110 kilo

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Veškeré nezpracované hovězí maso z Polska ze 700 kilogramové zásilky se již dohledalo, řekl v pátek mluvčí veterinářů....

Polské hovězí se salmonelou skončilo v Česku ve školách a v nemocnici

Ilustrační snímek

Ze zhruba 700 kilogramů polského hovězího masa se salmonelou, které skončilo v Česku, se do tepelně upravených pokrmů...

Najdete na iDNES.cz