Jonáš: Hluboká krize nehrozí

  18:16aktualizováno  18:16
"Po takové tragédii lidé zůstanou spíš doma u televizních zpráv, než aby vyrazili do restaurace. Ani chuť utrácet za luxusní zboží nebude velká. Přitom právě toto dosud drželo americkou ekonomiku nad vodou. Ale globální ekonomická krize nehrozí," míní zástupce České republiky v Mezinárodním měnovém fondu Jiří Jonáš.

Teroristický útok na New York a Washington zřejmě Američanům vezme nejen pocit bezpečí, ale také chuť bavit se, utrácet a roztáčet kola ekonomiky. Bohatství mnoha lidí se zřítilo spolu s oběma věžemi Světového obchodního centra, jejichž vyhlazení prudce srazilo ceny akcií a tím i hodnotu úspor.

"Chování spotřebitelů bylo klíčové a je velice pravděpodobné, že katastrofa ovlivní americkou ekonomiku negativně," uvedl Jonáš v telefonickém rozhovoru ze své washingtonské kanceláře, z níž lze dohlédnout až k Pentagonu, místu úterní tragédie. "Ještě teď je tam vidět trochu kouř," řekl včera Jonáš, člověk s dlouholetými zkušenostmi s americkou společností a ekonomikou. Sám ale věří tomu, že důsledky budou spíše krátkodobé.

Jedni předpovídají světu globální recesi, druzí uklidňují a věří, že Amerika a západní svět se z útoku vzpamatují. Ke komu se přidáte vy?
Už před tímto teroristickým útokem byla americká ekonomika i jiné hospodářské velmoci v obtížné situace. Růst se zpomaloval a o riziku recese se mluvilo. Tyto události samozřejmě toto riziko ještě prohloubí a ekonomiku ovlivní negativně. Teď je ale především třeba vědět, jestli to, co se událo tady ve Washingtonu a v New Yorku, je konec nebo jestli budou následovat další události. Tím myslím vojenské akce ze strany Spojených států či zpětně nějaké protiakce a podobně.

V čem může tragédie uškodit ekonomice?
Burzy a finanční trhy vždy krátkodobě utrpí velké propady, které se vzápětí urovnají. Dopad na reálnou ekonomiku ale může být trvalejší. Dost citelně to může být znát na spotřebitelské poptávce, která byla dosud tím, co drželo hospodářství nad vodou. Investice prudce klesaly a ani zahraniční obchod nepřispíval k růstu, takže chování spotřebitelů bylo klíčové.

O ochlazení "spotřebitelské poptávky" mluví řada ekonomů. Co to ale znamená v normálním životě?
Po takové tragédii lidé zůstanou spíš doma u televizních zpráv, než aby vyrazili do restaurace. Ani chuť utrácet za luxusní zboží nebude velká. Pokud něco nutně nepotřebují, koupí si to možná až za čtvrt roku.

Možná je ještě brzy, ale přesto: setkal jste se s něčím, na čem by byla změna ekonomického chování vidět?
Pokud bych teď vyrazil do Georgetownu, do nákupní čtvrti, určitě by tam bylo méně lidí než obvykle. A po tragédii byly obchody i restaurace samozřejmě zavřené.

Jak vůbec vypadá Washington den po tragédii? Teď je u vás ráno, od útoku uplynulo zhruba 24 hodin...
Ve Washingtonu se vše vrací k normálu. V budově Pentagonu je vidět trochu kouř, ale snad to tam mají už pod kontrolou. Zvláštní změna je, že nelétají vůbec žádná letadla. Za normálního dne je velký provoz, zatímco dnes je obloha celá pustá. V některých oblastech se prý tvořily fronty u benzínových pump, ale ani to jsem zde ve Washingtonu neviděl. V budově měnového fondu už všichni normálně pracují, pouze jsme začali o hodinu později.

Jak dolehnou události v USA a případné ekonomické oslabení na Českou republiku?
Žádných bezprostředních dopadů se nebojím. Globální důsledky závisí hodně na tom, jak budou reagovat centrální banky. Americká i evropská již přislíbili poskytnout likviditu, čili rychle půjčit komerčním bankám hotové peníze pro případ zvýšeného zájmu o výběry úspor. Já očekávám, že ve světě dojde k agresivnějšímu uvolňování úrokových sazeb. Ale nečekám žádný větší dopad na českou ekonomiku.

Už před útokem teroristů se ale u nás mluvilo o tom, že západní Evropa a Amerika oslabují a ochlazení přichází i k nám...
Že by to pomohlo, to bezpochyby ne. Ale intenzita tohoto negativního vlivu se nijak dramaticky zvýší. Jestliže růst americké ekonomiky zpomalil z pěti najedno procento, tak to ovlivnilo celý svět, ale zpomalení o další procento už nebude mít tak drastické důsledky. Navíc negativní ekonomické dopady tady v Americe mohou být vyváženy zvýšenými vládními výdaji, především na odstraňování následků, ne bezpečnost a podobně.

Takže přijde globální ekonomická krize?
Útok je strašná rána, ale nemyslím, že by to mělo nějaké hluboké a dalekosáhlé dopady na celosvětovou ekonomiku. Pochopitelně nyní se v USA nelétá, celý chod hospodářství a obchodu je narušen. Ale dlouhodobě žádnou katastrofu nečekám.

Autoři:
  • Nejčtenější

Granko slaví 40 let. Jak dnes vypadá holčička z obalu?

Před čtyřiceti lety přivedla maminka Veroniku Fojtů do ateliéru, kde vznikla fotka na obal krabice kakaa. Tehdy...

Multimilionářem přes noc. Šťastlivec vyhrál ve sportce čtvrt miliardy korun

Ve Sportce ve středečním losování padla druhá nejvyšší výhra v historii této hry. Sázející ze Středočeského kraje...

Příští recese zasáhne Evropu tvrději než finanční krize, varují analytici

Ekonomický pokles vyvolá v Evropě vlnu neschopnosti splácet dluhy, varuje ratingová agentura Moody’s. Situace bude...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Boeing Max se vrátí, ale zaměstnanci ne. Posádky se bojí zpět na palubu

Letušky a stevardi letecké společnosti American Airlines nechtějí pracovat na palubě Boeingu 737 Max po jeho návratu...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Firmy si za levnou sílu připlatí, zvýšení minimální mzdy prospěje státní kase

Ať vzroste pro příští rok minimální mzda o sedm stovek, nebo o šestnáct, hlavním vítězem bude na první pohled stát....

Tratit za pracovní úraz a nemoc z povolání budeme méně. Náhrady se zvýší

Náhrada za ztrátu výdělku po pracovním úrazu či po nemoci z povolání se od ledna zvýší. Zvedne se totiž průměrný...

Vláda schválila sedmiprocentní digitální daň pro internetové giganty

Vláda v pondělí schválila zavedení sedmiprocentní daně pro velké internetové firmy, jako jsou Facebook nebo Google. Do...

Vyhazov od státu. Ve státní službě ubude přes 2000 míst, rozhodla vláda

K lednu příštího roku ubude ve státní službě meziročně 2089 míst, o schválení návrhu ministerstva vnitra informovala...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz