Jízdenky přes SMS jsou náš nápad, hádají se firmy

  13:08aktualizováno  13:08
Nákup jízdenek přes SMS funguje v pražské MHD sotva pár týdnů a ke slovu se už dostávají právníci. Dopravní podnik totiž zvolil řešení od firmy Ka.soft. Jenže už o dva roky dřív přihlásila podobný systém u patentového úřadu společnost Thimon Andros Consulting. Ta teď tvrdí, že její patentové právo bylo porušeno.

MHD Praha, tramvaje | foto: Robert RambousekMF DNES

Vítězný Ka.soft totiž svůj patent přihlásil pouhé dva dny před spuštěním celého systému, tedy 20. listopadu. Návrh Jána Hurtíka z Thimon Andros Consulting (ThAC), naproti tomu u patentového úřadu leží už téměř dva roky.

Když se to Hurtík dozvěděl, okamžitě dopravní podnik kontaktoval. Podle mluvčího Ondřeje Pečeného je ale vše v pořádku. Firma, stejně jako poskytovatel pozdějšího patentu společnost Ka.soft, tvrdí, že o zneužití nemůže být ani řeč, protože oba systémy pracují na úplně odlišném principu.

"Jejich systém je kreditní. Využívá virtuálních účtů, kde nejprve zkontroluje zůstatek, pak teprve provede službu. Náš systém kreditní není. Nekontrolujeme, jestli někdo někde má nějaké peníze. Nemusí," tvrdí jednatel firmy Ka.soft Jiří Kopecký. 

Systémy prý mají společného jen to, že se přes ně dá koupit jízdenka a dá se k tomu používat telefon. Podle Hurtíka je ale takový argument naprosto nesmyslný.

"Tady se směšují slova jako Kanada a kanalizace. Samozřejmě že využívají kreditu, který je na účtech mobilního operátora. Vždyť jinak ta služba ani vyúčtovat nejde. Přece vám někdo neposkytne službu, aniž by si potom mohl strhnout peníze," říká s tím, že ani  u jejich systému není třeba peníze nikam předem posílat.

Nejednáme, čekáme
Hurtík má ale oproti Ka.softu tu nevýhodu, že konkurenční řešení neviděl. Na stránkách patentového úřadu zatím není a na zaslání od konkurenta zatím čeká marně. Kopecký zase čeká na oficiální výzvu k jednání od ThAC. Dohodnout se ale chce a firmě ThAC nabídnul osobní schůzku.

"Radši sednu k jednacímu stolu, než abych telefonoval po médiích a dopravním podniku, že někdo něco používá neoprávněně, když ani neví, co používá," říká Kopecký s tím, že zatím čeká na dopis z Hurtíkovy firmy. Pak je ochoten zasednout k jednacímu stolu a systémy si vzájemně vysvětlit, říká. O ochotě dohodnout se mluví i druhá firma.

Patent? Zatím ani náhodou
Ani společnost ThAC ani Ka.soft zatím žádný patent nemají. Obě společnost podaly pouze přihlášku. Hurtíkova firma s výrazným náskokem − v únoru 2006. Ka.soft pouhé dva dny před spuštěním prodeje jízdenek přes mobil − 20. listopadu 2007.

Podle Kopeckého proto prozatím nemá patentovou ochranu ani jedna z firem. Celý spor je proto podle Kopeckého tak trochu mlácení prázdné slámy. "On má sice přihlášku, ale patent dostane za tři roky. Pak teprve přichází ta ochrana," říká Kopecký. Na rozdíl od Ka.softu má ale Hurtíkova firma zaregistrován tzv. "užitý vzor", který podle Hurtíka už určitou formu ochrany poskytuje.  Ka.soft zatím nemá ani ten.

Teprve v případě, že by patentový úřad ochranu přiřkl a pozdějšímu patentu nikoli, mohl by podle Kopeckého zpětně vymáhat licenční poplatky. Rozhodnout o tom, jestli patenty jsou, nebo nejsou shodné, může patentový úřad nebo soud. Že by ale mohl Hurtík vyhrát, je podle Kopeckého velice nepravděpodobné.

"Podle toho, jak jsou ty patenty postavené, tak z pohledu mého i patentové kanceláře Čermák a spol. je tato možnost prakticky nulová."

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Z náklaďáku do traktoru. Chybějící řidiče v zemědělství mají vykrýt špeditéři

Na statku v Oticích se v pátek utkali nejlepší mladí traktoristé.

Čeští zemědělci si dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Problém s lidmi schopnými řídit...

Najdete na iDNES.cz