Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Jezera by měla místo uhlí posloužit jako nová energie pro sever Čech

  1:00aktualizováno  1:00
Severní Čechy by se mohly proměnit v ­oblast s největší koncentrací výroby obnovitelné elektrické energie ve střední Evropě. Šest obřích jezer, vzniklých napuštěním vytěžených lomů, se má stát pětkrát objemnější zásobárnou vody než největší tuzemská nádrž Lipno. Bude to ale stát desítky miliard korun a nebude to hned.

Jezero Milada. | foto: Karel PešekMF DNES

Studii proveditelnosti na to, jak nově využít krajinu zhruba o 400 kilometrech čtverečních zasažených těžbou, nyní zpracovává státní podnik Palivový kombinát Ústí (PKÚ), jemuž území patří. Během příštích 40 let se má na Mostecku a Chomutovsku postupně ukončovat těžba uhlí. Mají vzniknout jak nové lesnické, zemědělské, stavební a rekreační plochy či biokoridory, tak především několik nových vodních ploch.

Podnik letos v srpnu představil svou vizi o propojení budoucích rekultivačních jezer tak, aby se mezi nimi voda dala přesouvat. „S ohledem na klimatické změny jsme začali přemýšlet o tom, jak z původně izolovaných jezer bez odtoku a přítoku vytvořit soustavu. Přesunem vody by se dal řešit problém odparu,“ říká Petr Lenc, ředitel PKÚ.

Kdy, jak a za kolik odejít od uhlí? Do práce se chystá uhelná komise

Mezi jezery navíc mají vyrůst hydroelektrárny a součástí plánu jsou také přečerpávací elektrárny. „Jezera vzniklá ve zbytkových jámách, kde se dnes ještě těží, by tvořila spodní nádrž. Horní nádrže by byly na výsypkách v okolí lomů či dokonce v oblasti Krušných hor, abychom dosáhli co největšího převýšení,“ vysvětluje Lenc.

Na březích i na hladinách jezer by se také daly rozmístit fotovoltaické panely.  „Zdejší území bylo posledních 150 let energeticky zaměřené, je tu vybudovaná rozvodná síť. K ­tomu by se mohlo připojit pěstování energetických plodin v oblasti jezer, takže do území, odkud v minulosti musely některé obce těžbě ustoupit, by se vrátil člověk,“ dokresluje představu Lenc.

Krajina obřích jezer

Jde zatím jen o nápad, podle Lencova odhadu řádově za vyšší desítky miliard korun, a vláda se do něj nehrne. Premiér Andrej Babiš prohlásil, že prioritou je dostavba jaderných elektráren. 

Podle Lence megaplán na severočeskou energetickou jezerní soustavu není beznadějný. „Je potřeba se na to dívat z pohledu, kdy by se tyto zdroje uváděly do provozu. V ­příštích dvaceti letech by zdroje na spalování fosilních paliv měly být postupně vyřazovány. V ­roce 2040 pak musíme mít k dispozici technologie, které je nahradí. A kromě jádra jich zas tolik není,“ dodává.

Vzniknou nejhlubší vodní díla

PKÚ už má za sebou vytvoření jezera Milada. Přišlo na více než pět miliard korun a dnes slouží k rekreaci. Peníze na rekultivace jdou jak z ­fondů povinně vytvářených těžebními společnostmi, tak z evropských a národních dotací. A to včetně „18 vládních ekomiliard“, které byly před 17 lety vládou vyčleněny na zahlazení následků důlní těžby v­ Ústeckém a Karlovarském kraji.

Nyní PKÚ dokončuje Mostecké jezero, na rekultivaci dalších jezer se chystá. Zřejmě dostane na starost lomy Bílina a Tušimice, kde dnes těží Severočeské doly ze skupiny ČEZ, a coby majoritní vlastník pozemků se bude podílet na rekultivaci lomů ČSA a Vršany, kde těží Sev.en Energy.

„Naše dvě hotová jezera jsou nejmenší a nejmělčí z plánovaných jezer,“ říká Lenc. Dotýká se tím jednoho potenciálního problému.

„Jezera ČSA a Vršany mají sahat do hloubky 120 a 150 metrů, přičemž žádné jezero ani nádrž u nás nejsou takto hluboké. Nikdo neví, jak se taková masa vody bude chovat, jaká tam bude prosycenost kyslíkem, úživnost,“ varuje ekolog Tomáš Gremlica, který se zabývá výzkumem vlivu těžby na přírodu a ­mapováním ekosystémů v lokalitách po těžbě.

Jezero Milada v budoucnosti možná doplní přečerpávací elektrárna

Ekologové apelují na to, aby se část ploch po těžbě ponechala přirozenému vývoji ekosystémů. „Podklad bez živin po vytěžené hornině, takzvaný substrát, vyhledávají ohrožené a zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů, které jsou jinde vytlačovány konkurencí,“ podotýká Gremlica. Nápad PKÚ na plovoucí sluneční elektrárny ovšem vítá. „Je to lepší než je umístit na zemědělskou půdu,“ vysvětluje. 

Další v řadě jezer je Centrum, které má vzniknout na místě dosavadního Dolu ČSA. „S přípravnými pracemi na napouštění budoucího jezera můžeme začít nejdříve v roce 2025. Zahájení napouštění odhadujeme na rok 2027 či 2028,“ říká David Lancinger, vedoucí rekultivací těžební společnosti Sev.en Energy. Předpokládané náklady na zatopení včetně přípravných prací podle něj přesáhnou miliardu korun.

Fakta

Severočeská jezera a lomy

Jezero Milada

Bývalý hnědouhelný lom Chabařovice, těžit se v něm přestalo v roce 1997. Napouštění proběhlo v letech 2001 až 2010, veřejnosti se jezero otevřelo v roce 2015. Maximální hloubka 25 m, délka 3,2 km, plocha 252 hektarů.

Jezero Most

Bývalý hnědouhelný lom Ležáky. Těžit se přestalo v roce 1999, napustilo se 2008 až 2014, probíhá pětiletý ověřovací provoz. Otevřít veřejnosti se má v druhé polovině příštího roku. Maximální hloubka 75 m, délka 2,5 km, plocha 309 ha.

Důl ČSA
(budoucí jezero Centrum)

Těžba má dle plánu skončit v roce 2024, maximální hloubka jezera se má pohybovat od 180 do 220 metrů. Předpokládaná rozloha 666 ha.

Důl Vršany

Plánovaný konec těžby v roce 2035, hloubka 100 metrů a více, rozloha 263 ha.

Důl Bílina

Těžit má do roku 2055, jezero má mít rozlohu 930 hektarů.

Důl Nástup Tušimice

Těžba má skončit do 2040, rozloha jezera 939 ha.

Takzvaná „hydrická rekultivace“, při níž se lomy zaplavují vodou, se využívá i na jiných místech v severozápadních Čechách. K menším rekultivačním jezerům patří Barbora u Teplic, Matylda u Mostu či Michal u ­Sokolova. Zatím nejrozsáhlejší je jezero Medard u Sokolova, které má mít bezmála 500 hektarů a zatím se napouští. Vůbec největší by pak mělo vzniknout po vytěžení lomů Jiří a Družba na Sokolovsku. 

Jezero Milada, kde se kdysi těžilo uhlí:

Autor:
  • Nejčtenější

Jazyková bariéra, jízda na červenou. Státu došla s Arrivou trpělivost

Dopravce Arriva se od prosince, kdy získal významný tržní podíl, potýká s problémy. Kromě častých zpoždění či...

Ministerstvo nakreslilo 400 km nových dálnic. Okruh obkrouží střední Čechy

Ministerstvo dopravy připravuje novou koncepci dálnic, která by aktuálně plánovanou síť rozšířila o více než čtyři sta...

E-shop s dálničními známkami uděláme zdarma. Na webu se objevila nová výzva

Zatím co ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík si za zakázkou na e-shop s dálničními známkami stále stojí, většina...

Roční plat za týden. Pohádkové mzdy ředitelů prohlubují sociální propast

Ředitelé britských společností, které patří do první stovky firem s nejvyšší tržní hodnotou a obchodují na londýnské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lepší je odpočatý bankéř. Spořitelna nadělila lidem 37 dní dovolené

Česká spořitelna vyslyšela volání bankéřů, kteří chtěli víc flexibility a volna. Od ledna jim ke standardním...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Přiletěl vrtulníkem a vyhrál miliony. Na muže se v kasinu usmálo štěstí

Český podnikatel ruského původu, majitel kasina a hráč Leon Tsoukernik vyhrál v rakouském Seefeldu u automatu 1,37...

Oběti trestných činů dostanou od úřadu 156 milionů. Už jsou na účtu ČNB

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových loni odvedl téměř 156 milionů korun na zvláštní účet ministerstva...

Premium

Drahé bydlení vyhání mladé rodiny za hranice měst a k prarodičům

Neustále rostoucí ceny nemovitostí nutí Čechy slevit z nároků na bydlení. Stále víc lidí situaci řeší dojížděním do...

Premium

Dopis s lidským prstem či hnůj. Nedoručitelná pošta se hromadí v Brně

Na dvou podlažích v budově poštovní úložny v brněnském Králově Poli stojí v devíti skladech dlouhé řady regálů. Na nich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz