Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úroda bude nižší, ale chléb kvůli tomu nezdraží, říká Jan Šimek z JTZE

  19:00
Nižší osevní plochy, přehnané regulace a nepříznivé počasí jsou hlavními viníky letošní nízké úrody, myslí si Jan Šimek, předseda představenstva JTZE, druhé největší zemědělské skupiny v ČR. „Stát více dotuje úhory než produkční půdu, více dotuje malé, kteří pak nic nevyrábějí,“ doplňuje Šimek.

Jan Šimek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Začaly žně, jak vypadá letošní sklizeň?
Zatím to vypadá, že výnosy budou nižší, než jsme očekávali. Může za to rychlý nástup velmi teplého jara a po něm prudké ochlazení a mrazy, které nepamatujeme. Ale v tuto chvíli je stále ještě brzy na definitivní hodnocení, například výnosy řepky jsou za očekáváním, ale pšenice zatím vypadá podle plánu.

Počasí byl hlavní důvod?
Nejen. Je to kombinace více věcí, například méně slunečního svitu,než je průměr, jak ostatně ukazují statistiky výkonu fotovoltaických elektráren.

Menší úroda bude i kvůli tomu, že letos se sklízí z menší osevní plochy, což má tři hlavní důvody: stát více dotuje úhory než produkční půdu, více dotuje malé, kteří pak nic nevyrábějí a kvůli nízkým cenám zaviněnými dovozem z Ruska a Ukrajiny se pšenice a řepka tolik nevyplácely zasít.

Další příčinou může být i velmi přísná česká legislativa, která českým farmářům zakazuje i to, co je v jiných zemích povolené. Čekáme mimo jiné i nižší úrodu řepky a v mnoha případech to může být způsobeno zákazem některých účinných látek používaných k ochraně osiva proti hmyzu, které jsou paradoxně povoleny v jiných státech Evropské unie.

Podobné je to u fakticky nemožné ochrany proti hrabošům, i když ti letos nejsou ten největší kámen úrazu. Bohužel se Česko snaží být papežštější než papež, přemíra regulace a nepříznivého počasí se pak na výsledcích samozřejmě podepisuje.

Žně začaly. Farmáři se bojí, že příliš dobrá úroda bude tlačit ceny dolů

Do České republiky se mohou dovážet méně kvalitní potraviny?
Obecně potraviny z Česka jsou lepší než ze třetích zemí, už jen proto, jak je u nás přísná kontrola jejich výroby od pole až třeba po pekárnu. To u pšenice z Brazílie zajistit nelze. Mnohé účinné látky navíc nejsou nijak nebezpečné, a přesto se nemohou v některých zemích EU používat. Bohužel tak neplatí pro všechny stejné podmínky, a to není fér. To je pro zemědělce možná ještě větší potíž než výkyvy počasí.

Regulace však má zabránit poškozování životního prostředí a ochránit půdu, nedávají podle vás smysl?
Poslední, kdo by chtěl poškozovat půdu a životní prostředí jsou zemědělci, vždyť jde o jejich základní výrobní prostředek. Regulace by však měly mít smysl a bylo by dobré si říct, co vlastně chceme.

Dnešní zemědělství používá velmi sofistikované postupy, které jsou šetrné, spotřebujeme mnohem méně chemie a přitom máme výnosy násobně vyšší, než před čtyřiceti lety, ale intenzivní zemědělství se prostě bez některých ochranných prostředků neobejde, má-li být efektivní. Nebo, pokud plošně nařídíme nechat část půdy ladem, tak z ní nebudeme mít obilí, řepku nebo třeba sóju, kterou pak musíme dovážet.

To znamená, že přehnaná ochrana v Evropě znamená další kácení deštných pralesů, aby bylo kde vypěstovat sóju pro nás. To jsou absurdní paradoxy. Podobně je to s dotační politikou: má smysl podporovat moderní šetrnou zemědělskou výrobu nebo podporovat farmy, které se nemodernizují? Už teď je systém nastavený tak, že se vyplatí nedělat nic, to je ale minimálně v těch nejúrodnějších oblastech obrovská škoda, ekonomická i strategická.

V čem je problém?
Mám někdy pocit, že stát i Brusel rezignovaly na podporu inovací a modernizaci zemědělství, přestože to je jediná cesta, jak zajistit potravinově soběstačnou Evropu i ochranu životního prostředí. Především velké a střední podniky se snaží modernizovat a jít dopředu, existuje však velká skupina samostatných zemědělců, kteří raději svou půdu jen zatravní a berou vyšší dotace, než kdyby něco pěstovali. Nemusí to být jen obilí, ale třeba ovoce nebo zelenina s vysokou přidanou hodnotou. Spravedlivé a strategické by bylo podporovat ty, kdo inovují, ty kdo šetrně hospodaří. Spotřebitelé i příroda za to poděkují.

Méně byrokracie nebo rezignace na ekologii? Nová pravidla štěpí i koalici

V České republice jsou průměrně největší podniky v Evropě, podpora těch malých to má kompenzovat a chránit venkov, to je špatně?
To není, ale i největší české farmy jsou ve srovnání s ukrajinskými, americkými nebo australskými vlastně malé. Rozdrobenost zemědělství v Evropě bohužel vede k tomu, že evropskému zemědělství trochu ujíždí vlak, a to je škoda. Protože jinak ztratí konkurenceschopnost.

Už teď naše potravinová soběstačnost klesá. To, že Evropa musí dovážet řepku je absurdní. Měli bychom se zamyslet nad tím, co vlastně od zemědělství chceme. Ještě nedávno jsme vyváželi vepřové nebo brambory, dnes je musíme dovážet, stejně jako drůbež, vejce, ovoce nebo zeleninu.

Proč musíme dovážet naše tradiční produkty?
To je kombinace řady důvodů. Živočišná výroba je kapitálově náročná, přestože si veřejnost myslí, že je u nás zemědělství koncentrované, tak ve srovnání například s Nizozemskem jsou v Česku chovy prasat malé. Postavit moderní efektivní provoz stojí dost peněz, a kromě nízké podpory je tu i hledisko určitého odporu veřejnosti – moc lidí nechce mít za zahradou vepřín nebo drůbežárnu. A podobné je to i se zeleninou, kde osobně vidím právě prostor pro menší rodinné podniky. Ale je to kapitálově náročné, dotace nemotivují a je složité dohodnout odbyt například do nadnárodních řetězců.

Když se vrátím k letošní úrodě, pokud by byla nižší, mělo by to znamenat vyšší výkupní ceny? Takže by se to vlastně mohlo vyplatit?
Ano, pokud je něčeho méně, tak by měla stoupat cena, nicméně má to několik ale. Nežijeme ve vzduchoprázdnu, pokud bude nižší úroda jen u nás, na ceny to vliv mít vůbec nemusí. A pokud by byla úroda teoreticky opravdu hodně nízká, tak nepomůže ani vyšší výkupní cena.

Projevilo by se to na cenách potravin?
Vyšší cena pšenice nebude mít zásadní vliv na cenu chleba, toho se není třeba obávat, i kdyby cena opravdu kvůli nižší úrodě stoupla. Musíme si uvědomit, že cena obilí je jen zlomek výsledné ceny. Pokud například kilo chleba stojí asi 50 korun, obsahuje pšenici asi za čtyři až pět korun. I kdyby pšenice zdražila o čtvrtinu, tak by to nemělo mít znatelný vliv na to, kolik zaplatíme v obchodě za pečivo. A pokud ano, tak to budou výmluvy.

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.

Británie dává vale uhlí. Provoz končí poslední aktivní elektrárna

  • Nejčtenější

Západní sankce začaly pořádně kousat. Rusům zoufale chybí jüany

Ruské banky pociťují čím dál větší nedostatek jüanů, které se v důsledku putinovské agrese proti Ukrajině staly klíčovou měnou zahraničního obchodu. Zatímco finanční domy vyzývají centrální banku k...

9. září 2024  16:01

Celý můj svět na jednom tácu. Nový letištní trend bere sociální sítě útokem

Jsou šedé, plastové, nevzhledné a údajně i špinavé, ale boxy na letištích, do nichž si lidé odkládají osobní věci, když před odletem procházejí bezpečnostní kontrolou, jsou čím dál oblíbenější....

3. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusku chybí hotovost. Nakoupilo od Rwandy tři metráky stodolarovek

Po zpřísnění sankcí se ruskému režimu nedostává hotovosti v západních měnách. Musí se tak uchylovat k nestandardním operacím, jakým byla například transakce s rwandským ministerstvem obrany. Od něj...

3. září 2024  11:51

Nápoj Capri-Sun chce zpět plastová brčka. Výrobce shání milion podpisů

Oblíbená značka nápojů Capri-Sun brojí proti papírovým brčkům. Vedení společnosti, která i v České republice dlouhodobě nabízí populární pitíčka, se rozhodlo vyvinout tlak na Evropskou komisi....

7. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Antibiotika už nefungují. Investoři varují vlády před šířením superbakterií

Investoři, kteří dohromady stojí za aktivy v hodnotě více než 13 bilionů amerických dolarů (asi 286 bilionů korun), varují před další globální hrozbou v podobě šíření takzvaných superbakterií....

7. září 2024

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V poslední době ovšem hosté v nápojových lístcích čím dál častěji narážejí na menší...

10. září 2024

Dráhu na pražské letiště po desetiletích postaví soukromník, stát ho už hledá

Premium

Fenomén PPP, tedy spolupráce veřejného zadavatele se soukromým partnerem při budování klíčové infrastruktury, dorazí i na českou železnici. A rovnou na stavbu trati, která citelně chybí, ale o které...

10. září 2024

Zamlada Bill Gates nevěřil na dovolené. Dnes si volno užívá, důchod neplánuje

Ve dvaceti si zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí planety Bill Gates nedokázal ani představit, že by si vzal dovolenou nebo chvíli odpočíval. S postupem času svůj přístup pozměnil, do...

9. září 2024

Ruský závod na výrobu LNG obešel sankce. Loď s nákladem míří do Asie

Rusko v době trvajících sankcí ze strany Západu stále hledá nové obchodní partnery, kteří by měli zájem o ruskou ropu a zemní plyn. První náklad před pár dny odeslal i sankcionovaný ruský závod...

9. září 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Za úklid orální sex. Katy Perry popsala vztah s Orlandem Bloomem

Zpěvačka Katy Perry (39) se rozpovídala v podcastu Call Her Daddy o svém vztahu s hercem Orlandem Bloomem (47)....

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...