Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. prosince 2023 Svatoslav

Přijde jeden lobbista za druhým, nenechte se odradit, jmenoval Zeman šéfa ÚOHS

  13:22aktualizováno  15:00
Petr Mlsna se na příštích šest let ujal vedení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V čele nahradil Petra Rafaje, který skončil kvůli několika kauzám. „Nenechte se odradit nejrůznějšími lobbisty, kteří za vámi budou chodit jeden za druhým a budou vás přesvědčovat o své poznané pravdě. Poznaná pravda je vaše,“ jmenoval ho na Pražském Hradě prezident Miloš Zeman.

Petr Rafaj k prvnímu prosinci končí po jedenácti letech ve vedení úřadu. Na funkci rezignoval sedm měsíců před uplynutím druhého funkčního období. Nahradil ho náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, kterého právě jmenoval Miloš Zeman.

„Četl jsem od jednoho novináře, že váš úřad je nejmocnější institucí v zemi. No, trochu bych ubral, ale přiznávám, že je to mocná instituce a je to tak dobře,“ uvedl Zeman, který při předávání jmenovacího dekretu seděl na židli.

„Vážím si vašich slov, která jste mi řekl při našem nedávném setkání. Je potřeba podporovat soutěživost a bránit antisoutěživým tendencím. Ať už jsou to kartelové dohody nebo například to, že nějaká firma dobrovolně odejde z tendru, protože jako kompenzaci dostane jinou zakázku. To vše narušuje soutěživé prostředí a samozřejmě i snižuje výkonnost ekonomiky,“ pokračoval.

Popřál mu, aby byl strážcem soutěživé atmosféry, která zvyšuje výkonnost. „I když někteří slabší bohužel v této atmosféře podlehnou,“ rýpl si Zeman do Mlsnova předchůdce. 

Politik a pedagog

Dvaačtyřicetiletý právník, politik a vysokoškolský pedagog Mlsna vzešel z výběrového řízení. „Do výběrového řízení se ve stanovené lhůtě přihlásilo jedenáct uchazečů, všichni splnili kvalifikační předpoklady, jednalo se o kvalitní kandidáty,“ uvedl již dříve premiér Babiš.

Mlsna opustí post náměstka ministra vnitra, který je zodpovědný například za organizaci voleb. Výběr jeho nástupce se bude řídit zákonem o státní službě, řízením sekce bude do uzavření výběrového řízení pověřen jeden z ředitelů sekce. 

Kromě práce na ministerstvu vnitra působil Mlsna v Nečasově vládě jako ministr a předseda Legislativní rady vlády. Později se stal zástupcem předsedkyně Legislativní rady vlády Marie Benešové a také náměstkem ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro legislativu. 

Rafaj ztratil důvěru

Rafaj rezignoval sedm měsíců před koncem druhého funkčního období. Výzvy k jeho odvolání začaly od loňského března poté, co v ÚOHS, sídle firmy Kapsch, na radnici Brno-střed a v domě ředitele české pobočky společnosti Kapsch Karla Feixe zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. V žádné kauze Rafaj nebyl obviněn.

Podle členů úřadu a odborníků neměl v posledních letech ÚOHS nejlepší pověst. „Bohužel pod vedením Petra Rafaje začal být úřad velmi špatně vnímán specializovanou veřejností. Tato ztráta důvěry je bohužel asi hlavním dědictvím, které odcházející předseda zanechává,“ poznamenal bývalý místopředseda úřadu a jeden z uchazečů o Rafajovo místo Michal Petr, který působí na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Ztráta důvěry v antimonopolní úřad podle něj souvisí s tím, že úřad s veřejností prakticky nekomunikuje. „To je obrovská chyba, protože úřad nevysvětluje, co dělá a nikdo mu pak nerozumí. Výsledkem je, že úřad je veřejností vnímaný jako problém, pro zadavatele je nečitelný,“ poznamenal Petr.

To potvrzuje další expert na soutěžní právo, advokát Robert Neruda, který byl dalším účastníkem výběrového řízení na nového šéfa ÚOHS. 

„Úřad nedostatečně komunikoval s veřejností, zejména v oblasti ochrany soutěže byl téměř ‚neviditelnou‘ institucí. Přitom je to tak důležité. Soutěžní agenda je opravdu složitá, pro veřejnost nemusí být vždy snadné kroky soutěžního úřadu pochopit. Porozumění krokům úřadu je nezbytným předpokladem, aby jej veřejnost podporovala, případně chránila před nepřípustnými zásahy politiků,“ uvedl Neruda.

Nalezené miliony byly na svatbu dcery, řekl šéf antimonopolního úřadu Rafaj

Podle Roberta Nerudy by se pozornost úřadu měla na ochranu hospodářské soutěže zaměřit intenzivněji. 

„ÚOHS potřebuje vedení, které bude mít ambici udělat z něj perfektně fungující, předvídatelný, moderní úřad, který bude postupovat sice důrazně, ale i uváženě a získá si vzájemný respekt s podniky, zadavateli, politiky,“ konstatoval Neruda.

Autoři: ,

Jak se změní účty za elektřinu

Podle návrhu cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zveřejněného poslední den v říjnu by měly regulované části ceny elektřiny vzrůst o 71 procent. Finální cenová rozhodnutí vydá úřad do konce listopadu. 

  • Nejčtenější

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...

Švédské revoluční baterie míří na trh. Mohly by odstranit závislost na Číně

Levnější, udržitelnější a bez závislosti na Číně. Právě taková by měla být nová bezlithiová sodíko-iontová baterie, za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kebab za 250? Největší výrobce tohoto masa v Evropě avizuje zdražování

Jeden z největších výrobců kebabového masa v Evropě oznámil, že v dohledné době významně zvýší ceny. Milovníci tohoto...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Energetické komunity budou moci sdílet elektřinu, zákon schválila Sněmovna

Poslanecká sněmovna schválila ve třetím, závěrečném čtení novelu energetického zákona známou jako Lex OZE II. Úprava...

Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí znovu reálně klesla, shodují se analytici

Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí v reálném vyjádření opět poklesla, Shodují se analytici. Stalo se to podle...

Češi loni jedli méně masa i zeleniny. Piva však vypili víc, říkají statistiky

Lidé v Česku loni omezili spotřebu potravin. Jedli méně mléka a mléčných výrobků, masa, vajec, tuků, brambor, ovoce i...

Statistici zhoršili odhad výkonu ekonomiky. HDP meziročně klesl o 0,7 procenta

Podle zpřesněného odhadu statistického úřadu klesl hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...