Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pojistit se proti Alzheimerovi lze již teď, říká ředitel asociace Matoušek

V Česku by mělo vzniknout 20 nových domovů pro seniory s 2 500 lůžky. Vybuduje je Česká asociace pojišťoven (ČAP). Služeb pro seniory je už teď nedostatek a se stárnutím společnosti poptávka ještě vzroste. Mění se i produkty pojišťoven. „Pojištění ztráty soběstačnost pokrývá jakékoli onemocnění, které způsobí nesoběstačnost. Nejde o spoření – pokud tato situace nastane, pojišťovna začne rentu vyplácet okamžitě,“ říká ředitel ČAP Jan Matoušek.

Jan Matoušek, ředitel ČAP | foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

Na konci listopadu podepsala Česká asociace pojišťoven s vládou memorandum o rozšíření kapacit a zlepšení dlouhodobé péče. Proč je to teď tak důležité?
Pojišťovny kryjí rizika, která se neustále mění. Vedle klimatických a kybernetických hrozeb je dnes jedním z klíčových problémů demografická změna – stárnutí populace. Rostoucí počet seniorů stále více zatěžuje zdravotní a sociální systém. Stát prostě nebude mít dlouhodobě dostatek prostředků na udržení současné úrovně péče. Uvědomují si to i lidé, podle našeho průzkumu má tuto obavu více než polovina dotázaných.

Už teď si stěžují na čekací lhůty u specialistů, problém s nalezením lékaře i na nedostatek míst v domovech pro nesoběstačné. Na lůžko v zařízení dlouhodobé péče se dnes čeká déle než rok a s rostoucím počtem nesoběstačných lidí bude situace ještě horší. I to je situace, kterou už teď řada domácností zná až bolestivě.

Pojišťovny na tento trend reagují dvěma způsoby. Zaprvé zavádějí pojištění ztráty soběstačnosti – pokud člověk dosáhne třetího nebo čtvrtého stupně nesoběstačnosti, začne mu pojišťovna vyplácet rentu. A zadruhé jsme podepsali zmíněné memorandum, kterým chceme aktivně přispět k řešení této situace.

Nejsou to ale jediné úvahy, které celý evropský sektor pojišťoven vede v souvislosti se stárnutím obyvatelstva. Nízká úroveň úspor na stáří, udržitelnost penzijních systémů, životní pojištění pro zajištění blízkých, to jsou nepochybně naše priority.

Jak probíhá vyplácení renty?
Peníze můžete použít na lůžko v zařízení dlouhodobé péče, platit si z nich domácí péči nebo je dát rodině, která se o vás stará – často na úkor vlastní práce. Pojišťovny už tento produkt nabízejí, i když jeho rozšíření probíhá postupně. Věříme však, že se uchytí, protože podle našich průzkumů by si ho chtělo sjednat 60 procent dotázaných.

Budou si lidé platit měsíční pojistné? A jak to bude fungovat u nemocí, jako je Alzheimerova choroba, kde se stav zhoršuje postupně?
Pojištění pokrývá jakékoli onemocnění, které způsobí nesoběstačnost. Nejde o spoření – pokud tato situace nastane, pojišťovna začne rentu vyplácet okamžitě. Navíc je dobré připomenout, že jsme na tento produkt získali daňovou úlevu, takže si klienti budou moci podstatnou část plateb za pojištění odečíst z daní.

Pojišťovny ale nemají jen hradit škody, měly by také pomáhat s řešením situace. Postavíme alespoň 2 500 lůžek pro dlouhodobou péči. Dnes se mnoho lůžek nachází v soukromých zařízeních, kde jsou ceny extrémně vysoké. Naším cílem je nabídnout kvalitní péči za dostupnou cenu. Predikce ukazují, že v příštích 30 letech bude potřeba o desítky tisíc lůžek víc, takže pokud můžeme k řešení přispět alespoň tímto způsobem, uděláme to.

Plánujete investovat další prostředky, nebo půjdou nové kapacity z vašich rezerv?
Tato investice není primárně komerční, ale pohybuje se mezi společenskou odpovědností a základním výnosem. Pojišťovny podléhají přísné regulaci ČNB a naše rezervy nejsou přebytečné finance, ale prostředky určené na konkrétní plnění. Proto s nimi musíme nakládat obezřetně a v tuto chvíli by bylo předčasné zavazovat se tímto směrem k dalším investicím.

Samozřejmě ale uvidíme časem. Dnes jdeme dělat něco nového, na co jsme v pojistném sektoru hrdí. Musíme se soustředit nyní na dostupnost a kvalitu služeb, to je pro naši reputaci naprosto klíčové.

Nepoučíme se. Základem zdraví má být životní styl, ne léky, říká Špičák

V poslední době se hodně mluví o spolufinancování zdravotnictví. Zdá se, že myšlenku podporuje i veřejnost. Jaký je postoj vaší asociace?
České zdravotnictví je kvalitní, ale dlouhodobě neudržitelné. Potvrzují to odborníci i průzkumy veřejného mínění. Už dnes dochází k částečnému zpoplatnění služeb, protože lékaři hledají způsoby, jak do systému dostat více peněz. Tento způsob je ale často netransparentní a někdy i na hraně legality. Řešením by bylo umožnit pacientům si legálně a dobrovolně připlatit za rozdíl mezi standardní a nadstandardní péčí, aniž by přišli o příspěvek z veřejného zdravotního pojištění. S tímto návrhem souhlasí 65 procent lidí.

Dnes je pacient za vlastní investici do zdraví „trestán“ – pokud si zaplatí lepší péči, ztrácí nárok na veřejný příspěvek. To je nespravedlivé a zároveň to brání přísunu nových legálních financí do zdravotnictví.

A co zbývajících 35 procent? Těžko si představit, že by někdo nechtěl lepší péči.
Někteří lidé v tom nevidí přidanou hodnotu, protože jsou spokojeni s tím, co dostávají. Základní zdravotní péče musí být dostupná pro všechny. Nejde o to, aby si každý musel připlácet – jde o možnost volby. Pokud někdo chce třeba modernější vyšetření, komfortnější péči, měl by mít možnost si ji legálně doplatit. Nejde o nový produkt, ale o transparentní a dobrovolnou možnost připlatit si za to, co veřejné pojištění nenabízí. Je to jedna z cest, která pomůže s dofinancováním českého zdravotního systému.

Jak by podle vás mělo vypadat ideální řešení?
Je to jednoduché – umožnit pacientům volbu. Řada věcí, které si pacienti musí platit, skokově zlevní, když započítáme to, co by zdravotní pojišťovna hradila za péči běžně předepsanou lékařem. Dovolit si to bude moci více lidí, lékaři budou mít motivaci například investovat do modernějších přístrojů. Nebude to povinné, nezhorší to kvalitu zdravotních služeb, naopak ji může vylepšit. Legalizovalo by to něco, co se stejně už v řadě případů děje. A jsem přesvědčený, že legální příjmy mohou pomoci jak lékařům, tak nemocnicím.

Pomohlo by to i duševní péči pro děti a mladistvé? Tam je také velký nedostatek financí...
Ano, v oblasti psychiatrické a psychologické péče je peněz opravdu málo a zároveň nám odchází odborníci. Sehnat dětem nebo teenagerům psychologa je extrémně obtížné. Často nakonec skončí u běžného lékaře, který jim místo odborné péče předepíše antidepresiva, protože nemá jinou možnost, jak jejich problémy řešit.

Pokud bychom do systému dostali více peněz, mohli bychom lépe financovat platy specializovaných psychologů a podpořit jejich vzdělávání. Řešení ale nespočívá jen v penězích – vyžaduje také spolupráci s vysokými školami, aby těchto odborníků přibývalo.

Odbory jsou bezzubé, proto mají Češi nižší mzdy než na Západě, říká expertka

Nejčtenější

Lidé ukazují, jakou mají moc. Bojkot USA se jako lavina šíří po celém světě

Od Kanady přes Skandinávii až po Velkou Británii a další země se postupně šíří rostoucí mezinárodní hnutí za bojkot USA. Spotřebitelé se obracejí proti americkému zboží v reakci na kontroverzní kroky...

Kanadu tížila Trumpova obří cla jen hodiny. Než Ontario zastavilo zdražení elektřiny

Americký prezident Donald Trump zrušil vyšší cla na kanadské zboží, která dnes vyšponoval na padesát procent. Učinil tak po ústupku kanadské provincie Ontario, které pozastavilo přirážku na elektřinu...

Z boomu do recese za pouhých dvacet dnů. Trumpova politika otřásá Amerikou

Ještě před dvaceti dny americký akciový trh rostl a s ním i celá tamní ekonomika. Odborníci o hospodářské recesi ani neuvažovali a podniky i investoři měli obrovskou důvěru v časy budoucí. Od té doby...

Novinka z Lidlu slibuje revoluci v přípravě svačin. Šunka má tvar přímo do rohlíku

Už žádné krájení, žádné překrajování plátků, šunku stačí vložit do rohlíku a je hotovo. Přesně to slibuje nový masný výrobek, který na českém trhu nabízí řetězec Lidl. Šunka na rohlík prodávaná pod...

Z reklam Air Bank zmizel i hodný bankéř. Hlavní roli v nich dostali klienti

Air Bank po roce a půl znovu pozměnila koncept oblíbených reklam na své bankovní služby. V létě roku 2023 spoty opustil „zlý“ bankéř v podání herce herec Tomáše Jeřábka. Nyní z obrazovek zmizí i jeho...

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

Premium

Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně desátý největší pivovar v Česku. Daří se mu, meziročně měl rekordní výstav. Jenže Bernard se zároveň...

16. března 2025

Zájem o dubajskou čokoládu zdražil pistácie. Jejich cena vylétla o 60 procent

Dubajská čokoláda prodražuje milovníkům oříšků pistácie. Jsou totiž klíčovou surovinou pro její výrobu a vlivem extrémní poptávky po celém světě je teď pistácií nedostatek. Vyšší ceny pravděpodobně v...

16. března 2025

Elektrifikace ovládá stavebnictví. V Oslu budou brzy mít jen bagry na baterky

Většině staveništím po celém světě i nadále dominuje naftou poháněná stavební technika. Obyvatelé Londýna či Osla se ale stále častěji setkávají i s elektrickými bagry, které jsou ve srovnání s těmi...

15. března 2025

Onassisova luxusní jachta je na prodej. Zažila opulentní párty i natáčení

Christina O, jedna z nejluxusnějších jachet historie, se aktuálně nabízí k prodeji. Za transakcí stojí skupina irských investorů, která ji nyní vlastní. Cena lodi, která byla původně válečnou...

15. března 2025

Dvě auta za cenu jednoho. Čína uštědřuje Muskově továrně tvrdou lekci

Šéf společnosti Tesla Elon Musk na druhém nejdůležitějším trhu automobilky ztrácí půdu pod nohama. Značka v Číně, kde dlouhá léta dominovala, čím dál víc ztrácí. Pro některé Číňany je auto okoukané,...

15. března 2025

Co se zemřelým na palubě letadla? Trauma je to pro všechny, říkají experti

Neúspěšná záchrana života na palubě letadla může být nepříjemná nejen pro cestující, ale také pro samotné členy posádky, kteří se smrtí na palubě nesetkávají každý den. Experti pro portál BBC...

15. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Papírnu BOBO vede bývalý bubeník Žentouru. Teď nastal čas předat ji synovi

Když si Václav Kabát, bývalý bubeník skupiny Žentour Janka Ledeckého, v devadesátých letech pořídil svou první kopírku, nevědomky tím položil základy jedné z nejúspěšnějších českých firem s papírem....

15. března 2025

Chystá se daňová novinka, odpočet úroků má být možný i u družstevních bytů

Premium

Družstevním bytům se z pohledu daní může brzy dostat stejného zacházení jako těm pořízeným na hypotéku. Poslanci mají na stole novelu, jejíž součástí je i pozměňovací návrh, který chce daňovou úlevu...

15. března 2025

Rozděl písmeno G. Virální trend zvyšuje prodeje pivovaru Guinness

Navzdory všem signálům o snižování konzumace alkoholu zvlášť mezi mladými se irskému pivovaru Guinness daří. Nebývalý nárůst zájmu o tradiční černý stout zesílil před časem tak, že nápojářská skupina...

14. března 2025

Stejně by skončila v koši. Žena v Rakousku zaplatila šest tisíc za spadlou ředkvičku

Žena musela během víkendového nákupu v rakouském supermarketu zaplatit 246 eur, tedy v přepočtu přes šest tisíc Kč za to, že ze země zvedla spadlou ředkvičku a ochutnala ji. U pokladny poté zaplatila...

14. března 2025  19:18

První američtí výrobci se odvracejí od Číny. Zákazníci pocítí zdražení hraček

Americký výrobce hraček MGA Entertainment reaguje na současnou geopolitickou situaci a urychluje přesun svých produkčních kapacit z Číny. Podle generálního ředitele Isaaca Lariana firma v příštích...

14. března 2025

Umělá inteligence bude řídit výrobu vodíku. Revoluční prototyp zvýší účinnost

Brněnský startup Nano Advanced představil průlom v oblasti zelené energetiky. Jeden ze zakladatelů firmy Jakub Drnec spolu s ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem (STAN) dnes spustili...

14. března 2025  17:46