Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Šok může být horší než pád Lehman Brothers, říká ekonom Patria Finance

  9:00aktualizováno  10:58
Pandemie koronaviru může mít na globální ekonomiky horší dopady než pád hypotečního obra Lehman Brothers. Krach tohoto amerického kolosu v roce 2008 byl jedním ze symbolů startu světové finanční krize. Postiženy by mohly být nejen služby, ale i reality, odhaduje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Ekonomové odhadují, že mimořádná opatření omezující pohyb lidí a prodeje stojí ekonomiku až dvě miliardy korun denně. Zatím zřejmě nehrozí hromadné propuštění, to by se ovšem mohlo změnit, pokud by karanténa trvala déle. Některé firmy však už začaly propouštět, například hoteliéři, letečtí dopravci a restauratéři.

Hlavní ekonom Jan Bureš analyzoval dopady současné pandemie. Možný vývoj nastínil v prezentaci, kterou redakce iDNES.cz odvysílala živě. 

Odhaduje, že se česká ekonomika ve druhém čtvrtletí propadne o 4 až 5 procent. Zásadní otázkou, na kterou se zatím nedá odpovědět, je, zda globální i česká ekonomika bude pod tlakem delší dobu. Potom by byl šok bolestivější, zasáhl by více odvětví a také domácnosti.

Zatím je jasné, že na prvním místě budou poškozeny ekonomiky, které stojí na službách, tedy například turismu, což je třeba Itálie a Španělsko. Drsný dopad pocítí hoteliéři, restauratéři, turistická střediska, cestování a sektor dopravy. To už je v praxi vidět. Ale pokud bude krize trvat déle než tři měsíce, může se nákaza přelévat do dalších sektorů ekonomiky.

„Ještě jedno odvětví je rizikové a souvisí s poskytováním těchto služeb, a to jsou reality,“ řekl Bureš. „Každý platí nějaký nájem provozovateli střediska, kancelářských budov apod. Pokud by měl být šok delší, mohly by se v real estate negativní efekty projevit,“ dodal. To by pak podle Bureše vytvářelo tlak na bankovní sektor a ohrožovalo jeho stabilitu, protože realitní sektor je velkým dlužníkem bank.

Jak to vidí Jan Bureš?

Nejistota je v tuto chvíli skutečně extrémní. Náklady spojené se zavedením karanténních opatření se odhadují velice složitě. Už teď však víme, že budou výrazně a minimálně srovnatelné s tím, co bylo po pádu Lehman Brothers.

Zásadní otázka je, jestli dopady budou trvalé nebo ne. Spouštěčem není finanční krize. Na začátku nebyl problém v neudržitelných bilancích domácností, podniků nebo ve finančním sektoru. Je to něco, co by za normálních okolností, pokud by šok nebyl výrazný, mělo odeznít. Jenomže šok výrazný být může. Do značné míry bude záviset, jak se s tím poperou vlády a centrální banky. Platí, co jsem zmiňoval, tedy že míč je na straně vlády. Opatření by měla být co nejrychlejší, velice ambiciózní a měla by být koordinovaná s centrální bankou, která může vhodnými politikami podpořit možnost vlád přijmout nějaké ambicióznější balíčky.

V okamžiku zásahu realitního trhu by zřejmě následovaly výraznější dopady do celého finančního sektoru, ale i do zaměstnanosti a následně by se šok přenesl do horší nálady spotřebitelů, kteří by méně utráceli. V případech, kdy se zhoršuje dostupnost peněz, jsou totiž podle Bureše negativní dopady trvalé.

Česká národní banka v pondělí na mimořádném zasedání snížila klíčovou úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,75 procenta. Je navíc připravena úroky dále snížit. Jan Bureš hodnotí kroky ČNB jako pozitivní a očekává, že bude banka v podpoře ekonomiky pokračovat. Především však čeká, že by měla zasáhnout vláda, protože pokud to neudělá ve větší míře, mohou být negativní ekonomické dopady dlouhodobé a potom bude vývoj spíš kopírovat křivku písmene U než V.

„Vládní stimulační balíčky jsou z mého pohledu malé, měly by být větší.“

“Vládní stimulační balíčky jsou z mého pohledu malé, měly by být větší,“ uvedl ekonom a dodal: „Čím později stát nastoupí a nepomůže podnikům splácet úvěry nebo dokonce za ně v extrémním případě nezaplatí část úvěrů, tím budou náklady větší a celkový dopad do ekonomiky bude výraznější. Projeví se efekt sněhové koule, problémy se mohou nabalovat,“ řekl.

Analýza zatím předpokládá, že už nynější vývoj bude velmi drahý. Jen na základě výpadku daní mohou veřejné rozpočty letos přijít o více než 100 miliard korun. Největší výpadky nastanou na korporátních daních a odvodech sociálního a zdravotního pojištění.

Krátkodobý výpadek výroby nemusí být pro firmy a českou ekonomiku drastický. Projevil by se totiž efekt odložené spotřeby. Auta, elektroniku a další zbytné zboží si lidé zkrátka koupí později. Co však nenávratně utrpí, budou služby. Spotřebitelé nebudou odložené útraty v restauracích, u kadeřníka nebo v kině později dohánět tím, že by si je dopřáli častěji.

Klíčovým ukazatelem toho, jak se situace zhoršuje, bude podle Jana Bureše stav volných pozic na Úřadech práce. Jejich ubývání bylo prvním z indikátorů zhoršující se situace v době finanční krize před více než deseti lety.

  • Nejčtenější

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nezaplnilo prázdné byty v Číně, šokoval statistik

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nestačilo na zaplnění všech prázdných bytů, které se nacházejí po celé Číně, prohlásil...

Exportér: Proč s námi nejednáte, pane premiére? Hrozí ekonomická katastrofa

Rozstřel Česko má předražené energie. To snižuje konkurenceschopnost našeho průmyslu. Pokud s tím vláda něco neudělá, hrozí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podívejte se, jak český Colt dělá zbraně pro Ameriku. Pavel svou návštěvu hájil

Značka Colt neoddělitelně patří k americké historii. Před dvěma lety firmu koupila CZG - Česká zbrojovka Group (dnes...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Bohatství českých domácností loni sice stouplo, inflaci ale nepřekonalo

Bohatství českých domácností, to znamená hodnota majetku, se loni zvýšilo o 5,7 procenta, což jen mírně zaostává za...

Stát dumá nad reformou veřejného stravování, sám si ji ale ničí rozpočtem

Pod názvem Reforma veřejného stravování diskutují v letošním roce odborníci z mnoha ministerstev skupiny o oblastech...

Cesta k úspěchu ve vedení? Musí vás to strašně bavit, říká šéfka Philip Morris

Premium „Práce vás musí především bavit a nabíjet pozitivní energií. Potom máte nejsilnější motivaci a chuť se posouvat. Každý...

Evropanům chybí digitální dovednosti, Češi jsou pod průměrem

Základní digitální dovednosti má v zemích Evropské stále nedostatečné množství lidí, v nynější sedmadvacítce je rovněž...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...