Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tv„Téměř každý dnes skutečně může vyjednat lepší podmínky,“ uvádí Béreš. „Změnu by měl zvážit hlavně ten, kdo má starší smlouvu. Ceny energií na trhu totiž proti loňsku výrazně klesly a je příležitost vyjednat si výhodnější podmínky.“
Fixace na dva roky a pozor na povolenky
Podle Béreše je pravděpodobné, že zbytečně nevýhodnou smlouvu může mít v současnosti každý druhý Čech, který loni uzavřel dlouhodobou fixaci. „Pokud jste smlouvu uzavřeli na více než rok, měli byste si právě teď zjistit podmínky ukončení. Někteří dodavatelé si účtují sankce, ale úspory při nové smlouvě mohou pokutu vykompenzovat,“ radí Béreš.
„Proti loňsku jsou ceny elektřiny nižší až o tisíc korun za megawatthodinu,“ uvádí analytik. „To může být klíčové zejména pro domácnosti, které topí právě elektřinou.“
Současné ceny za megawatthodinu elektřiny se pohybují kolem 2 500 až 2 700 korun a u plynu 1200 korun. „Rozdíl proti loňsku je veliký. A proto je teď vhodná doba na fixaci cen. Doporučil bych jednu až dvě topné sezony,“ doporučuje analytik. „Ceny na burze momentálně začínají stoupat, což může v příštím roce znamenat nárůst.“
A zároveň upozornil na jedno klíčové riziko. Pro dlouhodobé plánování je pak důležité vědět, že porostou ceny emisních povolenek, které tak mohou od roku 2027 výrazně zvýšit ceny energií. „Ideální je, aby zákazník s plynovým vytápěním uzavřel smlouvu do konce roku 2026 a zajistil si nižší ceny před tímto nárůstem,“ radí Béreš.
Jako na arabském trhu
Situace na trhu s energiemi může připomínat doslova arabský trh. Předně se podle Béreše musí zákazník sám zajímat o to, kolik platí. Většina dodavatelů si své zákazníky nehýčká a sama jim nenabídne výhodnější cenu.
Proto je podle něj pro zákazníky nejvýhodnější, aby přímo oslovili konkrétní dodavatele a zajímali se o aktuální ceny. Když budou mít v rukou výhodnější konkurenční nabídky, mohou stávajícímu dodavateli pohrozit, že odejdou ke konkurenci.
Vzhledem k tomu, že při současné situaci na trhu mohou jít dodavatelé s cenou výrazně dolů, je téměř jisté, že zákazník dostane mnohem výhodnější nabídku. „A v případě, že na to zákazník nemá čas, může využít také online srovnávače, které celý proces zjednoduší.“
„Třeba u nás, na našem srovnávači, stačí zadat informace z posledního vyúčtování a systém porovná nabídky na trhu. Navíc upozorní, kdy smlouva končí, což je klíčové pro včasné řešení,“ vysvětluje analytik.
Energetický trh v Česku je podle něj velmi robustní. Existuje zde přes 100 dodavatelů elektřiny a 60 dodavatelů plynu. „Liberalizace trhu je výhodná pro konkurenci, ale zákazníci musejí být opatrní. Menší dodavatelé mohou nabízet nižší ceny, ale jsou citlivější na výkyvy trhu,“ uzavírá odborník s tím, že po zkušenostech s krachem Bohemia Energy je ale naštěstí trh stabilnější.
Jak lze přejít k jinému dodavateli bez placení vysokých sankcí? Jak často vlastně mohu měnit dodavatele energií? A existují na českém trhu stále „energetičtí šmejdi“? I na to odpovídal energetický analytik portálu Kalkulator.cz Jan Béreš v Rozstřelu.