Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tv„Koruna delší dobu setrvává na silnějších úrovních. Současná úroveň je dána technickými faktory. Obecně je ale řada argumentů, aby koruna časem oslabila. Je otázka, kdy tyto faktory vyprchají. Čeká se, že koruna oslabí, nevíme ale, kdy a jak dlouho bude moct koruna zůstat pod hranicí 24 korun za euro,“ uvedl Seidler.
Oslabení koruny už ekonomové předpovídali v loňském roce. Ta ale od té doby naopak posiluje. „Ona by oslabila, pokud by na trhu nebyla centrální banka, která intervenovala několik měsíců ve prospěch koruny. To znamená, že prodávala eura, která má ve svých devizových rezervách a nakupovala koruny. To zapříčinilo, že koruna přečkala nejistou dobu, kdy jiné měny v regionu výrazně oslabovaly,“ vysvětlil Seidler.
ČNB už sice aktuálně neintervenuje, efekt intervencí ale může přetrvávat dosud a korunu drží silnější. „Dozvuk jejích kroků může rezonovat ještě nyní,“ míní Seidler.
Ekonom mezi faktory, které drží korunu silnou, zmínil také to, že například zahraniční investoři, kteří prodávali naši měnu s počátkem války, si na konci minulého roku uvědomili, že rizika pro region pramenící z války možná nejsou tak velká a že by se k české měně mohli vrátit. „Naše úrokové sazby jsou totiž stále vyšší než v EU, takže mohou těžit z takzvaného úrokového diferenciálu,“ uvedl Seidler.
„ČNB už sice neintervenuje, ale říká, že je připravena výkyvům koruny bránit. Investoři tak mají jistotu, že koruna neoslabí příliš. ČNB intervenovala kolem 24,70,“ doplnil Seidler další faktor, který kurzu koruny pomáhá.
Čím ale bude koruna silnější, tím bude méně atraktivní pro investory, protože si nebudou jistí, že se až tak silná může udržet. „Můžeme se dostat na 23,50 koruny za euro, ale tam už asi bude nastávat obrat. Termín teď není možné říct. Teď si myslím, že se vyplatí nakoupit na dovolenou,“ zmínil Seidler. Podle něj je trh nejistý a dávat tedy doporučení je proto velmi složité. „V globální ekonomice se může stát řada věcí, které mohou kurz dostat jinam,“ dodal Seidler.
Měna oslabí, klesne k necelým 25 korunám za euro, čekají analytici![]() |
Ekonom také nabídl pohled na jiné středoevropské měny, proti nimž si koruna vede výrazně lépe. „Vedeme si lépe než ostatní měny v regionu. I proto si ekonomové myslí, že koruna je nyní extrémně silná. Ve srovnání s předválečnou měnou je maďarský forint asi o sedm procent slabší, zlotý také oslabil, koruna přitom posiluje. Je to dáno tím, že ČNB intervenovala, maďarská banka by toto chtěla také, ale nemá tak vysoké devizové rezervy jako ČNB,“ říká Seidler.
V cizině si díky silné koruně koupíme více, ale českému exportu silná koruna příliš nepomáhá. „Kdybychom měli korunu stabilní, ale ceny našich exportérů by rostly rychleji než v zahraničí, znamenalo by to, že naši exportéři jsou méně konkurenceschopní. Silný kurz tak exportérům znepříjemňuje obchod. Likvidační to pro ně ale není,“ říká Seidler.
Přijetí eura v Česku by mělo podle Seidlera nastat v momentě, kdy české dohánění Západu bude na vyšší úrovni než nyní. „Je otázka, do jaké míry bude přijetí eura pro průmysl přínosné, když už je možné vést účetnictví v euru. Časem se může stát, že firmám zbydou jako korunový výdaj jen například mzdy. Obecně tak dojde k postupné euroizaci země bez oficiálního přijetí měny, což se dělo i v zemích kolem,“ uvedl Seidler.
„Euro je čistě politická otázka. Politici o tom sice musí rozhodnout, ale je vidět, že euro v ČR většinově spíše nechtějí. Proto se to stále odkládá. Je možné, že se ale ekonomika bude pomalu sama euroizovat,“ dodal Seidler.