Zákon, který je nesplněným snem sociálních demokratů už od dob Miloše Zemana, tehdy neprošel. A Valtovy pokladny leží od té doby zabalené v krabici. Sám je nepotřebuje, kupoval je jen kvůli zákonu.
Nyní by konečně mohl přijít jejich čas. ČSSD si ve vládě napočtvrté prosadila svou a v pátek s pomocí koaličních spojenců protlačila pokladny prvním parlamentním čtením.
Kasy, které budou tisknout zákazníkům lístečky, jsou pro premiéra Vladimíra Špidlu spolu s majetkovými přiznáními a kolkováním lihu jedním ze tří pilířů "boje s šedou ekonomikou".
Cílem je podchytit všechen prodej, aby hospodští či drobní prodejci zdanili celou tržbu. Ministr financí Bohuslav Sobotka odhaduje, že díky pokladnám by do rozpočtu mohly přitéci dvě až tři miliardy ročně navíc.
Krátká paměť
Klíčovou novinkou má být, že i drobní prodejci budou muset zákazníkovi za platbu vydat stvrzenku, jinak jim hrozí pokuta až půl milionu korun.
Panují však obavy, že si zákon vyžádá hlavně vysoké náklady na zavedení, ale výnosy budou sporné. Pokladny totiž nemusí mít dlouhodobou paměť, která by platby vytištěné na účtenkách zaznamenávala v nedostupné černé skříňce a po čase odhalila daňovému kontrolorovi, že část tržby podnik nezdanil.
A tak zastánci tvrdého postupu argumentují, že navzdory nákladné výměně pokladen celé tyto manévry pozbývají smyslu, protože daňoví kontroloři nedostanou do ruky nic navíc. "Domnívám se, že jde pouze o naplnění volebního programu," říká Václav Dort, viceprezident svazu podnikatelů v pohostinství.
Projde-li zákon parlamentem ve stávající verzi, bude Dort muset ve svém hotelu Švanda Dudák ve Strakonicích všechny čtyři pokladny vyměnit a koupit si nové dohromady za sto tisíc.
Ministru financí Sobotkovi nestačí ledajaká pokladna: dlouhodobá paměť sice není třeba, ale kasa musí umět tisknout kromě čísel také písmenka, aby se vědělo, z jakého podniku lísteček pochází. To Dortovy pokladny neumějí.
A není sám. "Podle mě až 80 procent lidí kasy nemá. Kolikrát jdete na pivo a žádnou tištěnou účtenku nedostanete," míní Dort. Ti, kteří pokladny mají, z poloviny nemají ty s písmenky.
Povinnost mít pokladnu se navíc podle zákona má vztahovat jen na "maloobchod nebo hostinskou činnost", nikoli na služby. Čili pokud by obuvník Valta pouze spravoval boty a neprodával k tomu tkaničky či krémy, pokladny by mohl nechat klidně ležet v krabici.
Odboráři, kteří vládu k boji s šedou ekonomikou pobízeli a považovali všechny tři zákony za podmínku pro klid při řezání v rozpočtu, jsou naopak zklamáni. "Ten význam, který tomu byl kladen v rámci boje proti krácení tržeb, bude velmi omezený, ne-li žádný," říká ekonom odborové konfederace Martin Fassman.
Represí je dost
Vláda je kvůli těmto slabinám snadným terčem opoziční ODS. "Represí, které může užívat ministerstvo financí, respektive správce daně, už je dost," prohlásil poslanec ODS Martin Doktor.
Sobotka připouští, že někteří podnikatelé si budou muset pokladny vyměnit, a slibuje jim přechodné období. Připouští i ústupek ve věci paměti. Přesto zákon podle něho nebude bezzubý: lidé se mají časem naučit stvrzenky vyžadovat, a tím nutit obchodníky k poctivosti.
"Předpokládá se určitá spolupráce veřejnosti, která bude upozorněna sdělením uvedeným na pokladně, že je prodávající povinen předat zákazníkovi doklad o provedené platbě," uvedl Sobotka.