Jak snížit daňový základ: nakupovat, platit zálohy

  11:32aktualizováno  11:32
- Při pohledu na položku příjmy se každoročně mnoho podnikatelů vyděsí: "To zase budou daně!" A začnou vymýšlet, co by si ještě rychle koupili, aby alespoň část zisku, po kterém natahuje ruku stát, zůstala doma. V polovině prosince sice nejdou dělat velké zázraky, ale přece se nějaká koruna zachránit ještě dá. Cest, jak ušetřit na daních, je několik. Podnikatel si může pořídit něco nového do firmy. Ale pozor: aby si mohl celou cenu odečíst z daňového základu, nesmí být věc dražší než čtyřicet tisíc korun.
Výjimkou je nehmotný majetek, například software, který lze do daňově uznatelných výdajů zahrnout až do výše šedesáti tisíc korun. V opačném případě je třeba předmět odepisovat - to znamená každý rok z daní odečíst jen část ceny.

"Výdajem, který sníží daňový základ, může být klidně i ojeté auto, pokud jeho cena nepřesáhne uvedených čtyřicet tisíc korun," uvádí daňový poradce Antonín Abrahám.

Obchodník si také může nakoupit zboží - pokud vede jednoduché účetnictví, nezáleží na tom, kdy ho prodá. Zahrnout do svých výdajů ho může ve chvíli, kdy za něj zaplatí.

Stejné je to například i s nájmem či platbami za služby. Podobné transakce jsou složitější, pokud podnikatel vede podvojné účetnictví. Neboť musí brát v úvahu takzvané časové rozlišení. To znamená, že například nájem zaplacený na příští rok se do daňově uznatelných nákladů postupně rozpouští.

Finanční kontrola uzná jen věci pro podnikání
Pokud si chce podnikatel pořídit něco nového, měl by mít na paměti, že věc musí sloužit jeho firmě. Jinak může mít oplétačky s finančním úřadem - televize koupená rodině k Vánocům při kontrole z berního neprojde.

Problém může být i s věcmi, které využívá pro podnikání jen zčásti. Může to být například počítač, který bude namísto v kanceláři stát v obývacím pokoji a sloužit také k výuce dětí. Pokud se bude majitel firmy s dětmi o přístroj dělit, měl by si zahrnout do svých nákladů jen určitou část z jeho ceny.

"Při kontrole z finančního úřadu by měl podnikatel umět doložit, jak k částce, kterou odečetl z daňového základu, došel. Například, že pracuje na počítači osm hodin denně a čtyři hodiny ho využívá rodina," uvádí Antonín Abrahám. Může tak předejít zbytečným dohadům s berními úředníky, doplácení daně a penále.

A co se nejvíc kupuje? Mobilní telefony, již zmíněné počítače, faxy a kancelářská technika vůbec, programové vybavení. Daně může snížit i odborná literatura. Titul je však třeba vybírat s rozmyslem.

Jak uvádějí autoři knihy Daňově uznatelné výdaje v jednoduchém účetnictví od A do Z, finanční kontrola těžko uzná, když si soukromý lékař pořídí výpravnou knihu o automobilismu nebo advokát sadu sci-fi příběhů. Zato umělecký truhlář si může z daní odečíst předplatné časopisu Chatař a zahradník příručku Estetická zahrada.

Pohoštění z daní odepsat nejde
Podnikatel sníží daně i nákupem reklamních předmětů, tedy věcí opatřených logem nebo značením firmy. Cena jednoho nesmí přesáhnout dvě stě korun a nesmí se jednat o zboží podléhající spotřební dani. Mohou to být například trička, tužky, diáře, tašky. Finanční kontrola však vyškrtne například láhev koňaku, byt je na vinětě název firmy, nebo drahý parfém rozdávaný jako pozornost za dobrou spolupráci obchodním partnerům.

Do výdajů, které zmenší daň, lze zahrnout i část nákladů na firemní vánoční večírek. Například pronájem sálu v restauraci, kouzelníka či jiného baviče, Z vlastní kapsy ale podnikatel zaplatí jídlo a pití.

Opatrně je třeba nakládat i s nákupem oděvů. Majitel obchodu může před koncem roku koupit například pracovní pláště svým prodavačkám. Finanční úřad mu ale s největší pravděpodobností neuzná oblek, přestože jej potřebuje k obchodním jednáním.

Na konci roku se může podnikatel rovněž předzásobit hygienickými prostředky - mýdla, ručníky, saponáty, toaletní papír. A to v rozumném poměru k počtu svých zaměstnanců.

Pozor na
* předměty, které se zároveň používají pro soukromou potřebu, z daní lze odečíst jen část jejich ceny
* věci dražší než čtyřicet tisíc korun (kromě nehmotného majetku, u kterého je hranice šedesát tisíc korun) - se odepisují
* automobily na leasing, do výdajů se zahrnuje jen poměrná část podle doby, kdy byla smlouva uzavřena, příklad: hodnota leasingu je 360 tisíc korun, splácí se 36 měsíců, za auto koupené v prosinci si podnikatel zahrne 10 000 korun
* marketingové studie - finanční úředníci na ně reagují jako býk na červené sukno a navíc, mohou je zařadit do skupiny daňově neuznatelných výdajů nebo do kategorie nehmotný majetek s šestiletou dobou odepisování

Tipy, jak před koncem roku snížit daňový základ*
NAKOUPIT
* kancelářskou techniku
* reklamní předměty
* hygienické prostředky
* odbornou literaturu

ZAPLATIT
* do konce roku zálohu za prosinec na sociální a zdravotní pojistné
* nájemné za kancelář
* zálohové platby

PŘISPĚT
* na dobročinné účely

Poznámka: pro podnikatele, kteří vedou jednoduché účetnictví
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Cestovatele Zikmunda s Hanzelkou uctí i nově vydaná speciální známka

Příležitostný aršík Století cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

Cestovatel Miroslav Zikmund slaví 100. narozeniny a ke gratulantům se přidává i Česká pošta. Od čtvrtka budou na...

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Českem se šíří prašivé dluhy. Roste počet firem, které přestaly splácet

peníze, ilustrace

Na trhu dluhopisů přibývají firmy, které si půjčily od drobných investorů peníze na další rozvoj a nyní jim je nechtějí...

Najdete na iDNES.cz