Jahn: Máme sílu dohnat Unii do osmi let

  1:00aktualizováno  1:00
Česká ekonomika má sílu, aby se v roce 2013 dotáhla na průměr bohatství 25 evropských zemí, říká vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn ve Strategii hospodářského růstu, kterou ve středu schválila vláda. Zatím se ekonomika pohybuje těsně nad 70 procenty evropského průměru HDP.
Martin Jahn

Martin Jahn - Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn odpovídal čtenářům iDNES v on-line rozhovoru. (2. září 2004) | foto: David VotrubaiDNES.cz

Ekonomové zchlazují Jahnův optimismus o rychlém růstu, i když samotný plán chválí jako užitečný. Už jen proto, že udělal inventuru překážek svižnějšího růstu.

Česká ekonomika by ke splnění cíle musela růst průměrně o čtyři procenta rychleji než Unie a nesměl by ji brzdit nikdo zvenku – třeba recese v Německu. Na to je však těžké spoléhat, namítá například analytik Raiffeisenbank Michal Brožka pro ČTK, protože Česko je otevřená ekonomika, která je na dění v okolních státech velmi citlivá.

Strategie hospodářského růstu o 140 stranách ukazuje hlavní tahy, jak se k ambicióznímu cíli co nejvíce přiblížit. Počítá s velkými investicemi do infrastruktury, vědy a výzkumu a vzdělání. Po roce 2007 by totiž mělo do české ekonomiky proudit z evropských fondů odhadem až 160 miliard korun ročně.

Další peníze jdou z českého rozpočtu. "Neříkám, že když ty peníze nalijeme do ekonomiky, pak poběží. Jde o to, dát jim směr," popisuje Jahn smysl dlouhodobé strategie, kterou má země poprvé v novodobé historii.

Když Jahnův tým strategii před měsícem poprvé zkusmo představil, sklidila kritiku zejména politiků za svou liberálnost. Aby získala vládní podporu, musel Jahn škrtat.

Dnes je tak spíše politickým než ekonomickým dokumentem. "Zmizely z ní politicky citlivé věci jako školné nebo okamžitá deregulace nájmů, ale aspoň posloužila jako orientační bod pro nynější zákon o deregulaci," říká.

Jahn zdůrazňuje, že země nemá stavět konkurenceschopnost na levné pracovní síle nebo nízkých daních, ale na nových technologiích a vědě, kvalitní pracovní síle a schopnosti vyvíjet nové věci.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Z náklaďáku do traktoru. Chybějící řidiče v zemědělství mají vykrýt špeditéři

Na statku v Oticích se v pátek utkali nejlepší mladí traktoristé.

Čeští zemědělci si dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Problém s lidmi schopnými řídit...

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Najdete na iDNES.cz