„Jako investor můžeme zodpovědně prohlásit, že výběrové řízení na dodavatele nových jaderných bloků probíhalo ve všech fázích plně transparentně a za zcela férových podmínek. Stát již před zahájením výběru předem jasně definoval veřejný zájem na provedení výběru v rámci tzv. bezpečnostní výjimky,“ uvádí se ve stanovisku Elektrárny Dukovany II, a. s., které společnost zveřejnila k případnému vydání předběžného opatření zakazujícího podpisu smlouvy.
Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže byl každý jednotlivý krok v celém procesu důsledně předem prověřován mezinárodním expertním týmem a forenzním týmem poradenské společnosti KPMG. Korektní postup investora při procesu výběru také dvakrát potvrdil také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Zelená pro Dukovany. Antimonopolní úřad zamítl protesty neúspěšných Francouzů![]() |
„Bohužel, i tak jsme nyní nuceni strpět kroky neúspěšného uchazeče, který nedokázal zvítězit kvalitou své nabídky a snaží se proto celý tendr zablokovat soudní cestou,“ píše se dále ve stanovisku, které má iDNES.cz k dispozici.
ČEZ nicméně opakuje, že vždy postupoval striktně podle zákona a i jakékoliv rozhodnutí soudu v této záležitosti bude plně respektovat.
Verdikt antimonopolního úřadu EDF nestačí
Krajský soud v Brně má v úterý rozhodnout o tom, zda vydá předběžné opatření v souvislosti s žalobou francouzské energetické společnosti EDF. Ta podala v pátek 2. května u tohoto soudu žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který 24. dubna zamítl její odvolání. Antimonopolní úřad konstatoval, že průběh soutěže i výběr preferovaného dodavatele dostavby dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany byly v pořádku.
Stížnost francouzské firmy se týkala právě průběhu tendru na stavbu nových jaderných zdrojů v Česku. „Společnost EDF je i nadále pevně odhodlána hájit svá práva a bude k tomu využívat všechny dostupné právní prostředky,“ uvedla v této souvislosti EDF.
Vydáním předběžného opatření by soud mohl zablokovat podpis smlouvy mezi českou vládou a vítězem tendru KHNP, který je naplánovaný na středu.
Česko podepíše smlouvu s Korejci o dostavbě Dukovan 7. května, řekl Fiala![]() |
Zákon však stanoví, že soud při rozhodování o předběžném opatření bere v úvahu pravděpodobné důsledky takového zásahu na veřejný zájem i všechny další zájmy, které jím mohou být poškozeny. Soud podle zákona předběžné opatření nařídí pouze tehdy, pokud veřejný zájem na plnění veřejné zakázky nepřevažuje nad zájmem účastníka řízení na zabránění takovému plnění.
„Jsme přesvědčeni, že v tomto případě komerční zájem soukromé firmy rozhodně nepřevažuje nad veřejným zájmem zajistit dostatek elektřiny pro české občany a energetickou bezpečnost pro stát,“ uvádí stanovisko EDU II.
ČEZ trvá na tom, že nabídka KHNP je pro Českou republiku ve všech parametrech výhodnější, než nabídka předložená EDF. „Aby o tom nebylo možné pochybovat, vyzýváme EDF, aby svou nabídku neprodleně zveřejnila,“ píše se v prohlášení.
Energetická společnost Elektrárna Dukovany II je připravena důsledně vymáhat škodu, pokud se definitivně prokáže, že žaloba je nedůvodná. „Jsme následně připraveni chránit hodnotu pro naše akcionáře v čele s Českou republikou tak, aby nebyla žádnými šikanózními žalobami bezdůvodně snižována,“ sděluje EDU II poražené francouzské firmě.
Stavba nových jaderných bloků v Česku má být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. S dokončením prvního bloku v Dukovanech se počítá v roce 2036. Financování stavby bude zajištěno státní půjčkou firmě EDU II, kterou bude podnik po dokončení reaktorů splácet státu po dobu 30 let.