Obří zakázku od polostátního ČEZ získala za poněkud podivných okolností slovenská společnost CEEI.
Jejím stoprocentním vlastníkem je lichtenštejnská společnost U.B.I.E. Ta má akcie na majitele, což znamená, že jsou její vlastníci anonymní. Zároveň však má i správní radu, která firmu řídí. Jedním z jejích klíčových mužů je právě Markus Büchel.
V roce 1993 byl půl roku předsedou lichtenštejnské vlády, od roku 2002 je honorárním konzulem Ruské federace v Lichtenštejnsku.
"Ano, jsem konzulem Ruské federace a bylo by snad něco špatného, kdyby společnost vlastnili lidé z Ruska?" odpověděl na otázku, kdo ve skutečnosti ovládá společnost, která v Temelíně staví jaderný mezisklad.
V Česku firmu zastupuje politik ODS Jiří Kovář. Ten tvrdí, že neví, kdo je jejím majitelem, s tím, že je pouhým zaměstnancem. Ruský konzul jeho slova potvrzuje.
"Pan Kovář je naším zaměstnancem a společnost nevlastní. Já sám nevím přesně, komu společnost patří," tvrdí Büchel.
Otázky ohledně vlastníků, které si nechal písemně poslat na adresu ruského konzulátu ve Vaduzu, prý zodpoví, ale nejprve bude muset svolat celou správní radu. Ta rozhodne, co řekne.
Firma ČEZ tvrdí, že o "ruské stopě" neví. Podle bývalého šéfa Vojenské zpravodajské služby Petra Pelze je bezpečnostním rizikem pro zemi už to, že mezisklad staví firma s anonymními akciemi.
"Přítomnost ruského konzula v takové zakázce je pak naprosto nezvyklá," říká diplomaticky.
Děním kolem meziskladu, včetně účasti ruského konzula ve firmě, se bude zabývat také premiér Jan Fischer. Podle jeho mluvčího Romana Proroka si chce od ministra průmyslu vyžádat podrobné informace a pak zváží další postup.
Vláda jako jediná vedle prezidenta republiky má možnost požádat o prošetření zpravodajské služby.