Ivo Hala končí jako správce vagonky Legios

  17:54aktualizováno  17:54
V jednom z největších bankrotových procesů v zemi - insolvenčním řízení vagonky Heavy Machinery Services - se změní klíčová osoba: insolvenční správce. O zproštění z funkce ve firmě, známější spíš pod svým starším názvem Legios, požádal právník Ivo Hala.

Insolvenční správce Ivo Hala | foto:  Petr Topič, MAFRA

Hala ve vagonce zatížené miliardovými dluhy a napojené na kontroverzního podnikatele Františka Savova působí od října 2013. O odvolání z funkce požádal ze zdravotních důvodů. Jeho žádost zveřejnil ve středu insolvenční rejstřík.

„Činnost dlužníka je místně velmi diverzifikovaná, úpadek vyžaduje, aby se správce účastnil jednání na mnoha místech v České republice nejenom v sídle dlužníka, v provozovně v Lounech, ale i na dalších místech. V posledních měsících trpím značnými zdravotními problémy neurologického charakteru spojených s chronickou bolestí, které mě výrazně omezují v cestování. (…) Navrhuji, aby mě insolvenční soud odvolal z funkce insolvenčních správce dlužníka Heavy Machinery services a ustanovil nového insolvenčního správce,“ píše Hala v návrhu.

Dá se očekávat, že soud jeho žádosti vyhoví.

Halův odchodu z komplikovaného případu provázeného stížnostmi části věřitelů v čele se slovenskou bankou VÚB, se čekal už delší dobu. Ovšem nikoliv ze zdravotních důvodů. Hala patří do elitního klubu insolvenčních správců se zvláštním povolením, kteří mohou řídit největší insolvenční kauzy, v nichž se přesouvají velké majetky. „Zvláštní správci“ ale musí od loňského srpna disponovat prověrkou Nejvyššího bezpečnostního úřadu - a tu Hala zatím nedostal. „Řízení pokračuje, lhůta je prodloužena na devět měsíců, čekám na rozhodnutí,“ říká.

Kromě Legiosu řídí Hala několik dalších obřích bankrotových kauz: především konkurzy developerské skupiny ECM, Metropolitního spořitelního družstva (MSD) a papíren JIP Větřní. Stejně jako v Legiosu jde o složité případy plné kontroverzí: v ECM Hala popřel pohledávku držitelů dluhopisů za sedm miliard korun, dodnes pokračují incidenční spory. V MSD zase čelí kritice, že prodal pod cenou významné balíky pohledávek. Krach kampeličky, stejně jako hospodaření Legiosu a papíren JIP navíc vyšetřuje policie.

Všechny tři bankroty jsou podle Haly už v závěrečné fázi, která není tak náročná na práci. Proto počítá s tím, že v těchto případech i přes svůj zdravotní hendikep práci dotáhne do konce. Ostatně své výsledky v nich považuje známý právník, expert na složité finanční operace, za dobré: „Výtěžek pro věřitele ve všech zmíněných případech je velmi slušný, v papírnách se nám navíc podařilo po desetiměsíčním výpadku nastartovat výrobu, znovu zaměstnávají lidi,“ řekl Hala pro MF DNES.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem zůstane zatím stovka

Odstraňování svodidel v problémovém úseku dálnice mezi Humpolcem a Větrným...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde se zpozdila rekonstrukce, zatím zůstane pro auta rychlost snížená...

Steaky nebyly z Argentiny. Další dvě restaurace klamaly, zjistila inspekce

Další dvě pražské restaurace klamaly s původem masa.

Další dvě pražské restaurace klamaly hosty záměnou masa. Na případy upozornila Státní zemědělská a potravinářská...

Ekonomika poroste o 3 procenta. Investujte, radí firmám Hospodářská komora

Ilustrační snímek

Růst české ekonomiky letos dosáhne tří procent, pokud nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli brexitu nebo obchodním...

Najdete na iDNES.cz