Ajťáci jsou na roztrhání. Jejich nedostatek omezuje část firem v rozletu

  15:00aktualizováno  15:00
Programátoři, vývojáři, počítačoví analytici a další „ajťáci“ patří mezi nejžádanější profese dneška. Jejich platy v Česku bývají i šesticiferné a dál rostou, dokonce na úroveň zemí jako je Španělsko a Itálie. Z pohledu firem už je to horší. Jejich nedostatek, který souvisí s růstem platů, totiž omezuje některé firmy v růstu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„Odhaduji, že kvůli dlouhodobě napjaté situaci na trhu práce je většina firem až v ročním skluzu s vývojem, což má samozřejmě za následek i to, že by mohly mít lepší než doposud vykazované obchodní výsledky,“ popsal situaci v oblasti informačních technologií Miroslav Uďan, šéf firmy Shoptet, která vyrábí na klíč e-shopy.

Nouzi na trhu práce pociťuje i zmíněná firma. Shoptetu chybí několik lidí a musel upravit plány, týkající se vydávání novinek a přidaných služeb pro eshopy. Budoucí růst firmy, která si meziročně polepšila dvouciferně, je závislý právě na IT.

Podobně se vyjádřila společnost Retino, startup, který se zabývá automatizací vratek zboží do e-shopů. Podle ředitele společnosti, Petra Boroše, to pro firmy v praxi znamená těžší nábor, vyšší kompenzace a pomalejší odbavování produktového vývoje.

Fakt, že chybí lidi, pochopitelně tlačí mzdy nahoru. Uchazeči mají ale někdy nereálné požadavky. A některé firmy podle Uďana už nemají na to, aby lidem finančně přilepšili.

Brno má druhý největší Impact Hub světa, sedí v něm ajťáci i spisovatelé

„V rozumné míře zvyšujeme platy. Ale i přesto hodně lidí musíme při náboru rovnou vyřadit z výběru, protože chtějí velmi vysoké platové ohodnocení, například z aktuálního náboru react vývojáře máme zkušenost, že mnoho lidí si říká měsíčně o 100 000 korun a více. Kvůli nedostatku lidí jsme rozjeli nábor na více platformách, což nás stojí více peněz a času,” uvedl Vladimír Šandera, spoluzakladatel firmy Smartsupp.com, která vyvíjí konverzace, neboli chaty pro e-shopy.

Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup uvádí, že v Evropě dochází k zajímavému efektu. Mzdy v IT se vyrovnávají na podobnou úroveň nehledě na průměrnou mzdu v daných zemích. „To znamená, že programátor v Rumunsku má téměř stejnou mzdu jako ten v ČR nebo Rakousku, což firmám komplikuje nábor,“ řekl.

Mzdy českých programátorů jsou často nad úrovní mezd ve Španělsku, Portugalsku nebo v Itálii. Meziročně sice růst výrazněji zpomaluje, ale stále roste dvouciferným tempem.

Podle Českého statistického úřadu se během letošního druhého čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda vyšplhala na 34 105 korun. V oblasti IT se však platy pohybují několikanásobně výše.

„Co se týče mezd, není IT jako IT. Nejlépe jsou na tom architekti, vývojáři, analytici, produktoví a projektoví manažeři. Roste poptávka po specialistech na big data, umělou inteligenci a kybernetickou bezpečnost,“ popsal Halbrštát.

Firmám chybí „ajťáci“, olomoucká univerzita proto výrazně rozšíří IT studia

Běžné jsou mzdy vysoko nad 100 tisíci korunami a průměrně kolem této magické úrovně. Průměrná mzda ICT specialistů je podle Manpoweru v Praze je téměř 71 000 a medián je 61 000 Kč hrubého. U ICT techniků je průměr v Praze 52 000 Kč. Mimo Prahu bývá úroveň o cca 10 tisíc nižší.

„IT oblast je z hlediska zaměstnanosti nejrychleji rostoucím segmentem, ale pozorujeme na tomto trhu i mnoho krachů, kdy firma není schopna prodávat své IT služby a produkty za tolik, aby byla schopna přilákat a zaplatit potřebné profily specialistů,“ dodal Halbrštát.

Kvůli nedostatku ajťáků firmy často přistupují k náboru externistů na částečný úvazek, či spolupracují s externími agenturami, které dostávají na starost celé projekty. Z dlouhodobého hlediska však podle některých není využití externistů efektivní. „Veškerý vývoj děláme sami, případně i s externisty, kteří s námi ale většinou pracují dlouhodobě. Part-time děláme taky, ale minimálně 20 hodin týdně, méně pro nás moc nedává smysl. Přestože je to těžší cesta, musíme si prostě najít chytré lidi a vzdělat si je,” říká šéf Retino Petr Boroš.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Škoda Auto získala ocenění odpovědný zahraniční investor

Předseda vlády ČR Andrej Babiš společně s dalšími ministry udělil v pondělí ceny odpovědný zahraniční investor v České...

Dukovany nestačí, musíme rozšířit i Temelín, říká ministr Havlíček

Jen obnovitelné zdroje nedokážou uhlí nahradit. Nezbývá nám nic jiného než do jádra jít, říká ministr průmyslu a...

Sklizeň byla lepší než loni. Obilí je o desetinu víc, brambor o 4 procenta

Po krizovém roce si zemědělci letos spraví náladu. Úroda bude v dlouhodobém horizontu průměrná. Obilí bude o desetinu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz