Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Důvěrné informace ČNB unikly do Teheránu, říká Íránka královského rodu

  11:50
PransaSama Arvaz se narodila v Teheránu. Pochází z perského královského rodu, první část jména je tradiční označení pro princeznu. Z Íránu odešla nejprve do Spojených arabských emirátů a později do Evropy. Vzdělání získala v Dubaji a v Česku, kde teď žije. Úspěšně podniká v oblasti energetiky. Řeší tu však velký problém, proč nemůže mít u zdejší banky uložené peníze.

PransaSama Arvaz | foto: MAFRA

PransaSama Arvaz není obvyklé jméno. Jaký máte původ?
Pocházím z Kadžárovské dynastie. Ta byla vládnoucím rodem turkického původu a pocházela z kmene Kadžarů. Moji předkové před pěti sty lety panovali nad několika územími současného Íránu. Nakonec spravovali jako vladaři celé území Íránu. Rodokmen z matčiny strany vede přímou linií ke králi Fát Alí Šáhovi, který vládl v letech 1797–1834, a jeho synovi, princi Abdul Alí Mirzovi.

Víte, Írán je starověká země. Kořeny mého národa a jeho kultury jsou staré pět tisíc let. Dnešní íránský politický režim je starý 40 let. Bohužel jsme právě jen s ním kvůli původu spojováni všichni, jako by nic než poslední čtyři dekády v Íránu nebylo.

Spojené státy označují Írán jako zemi, která podporuje terorismus. Nařkl vás z toho někdo v Česku?
Nálepkování je problém. Narodila jsem se v Teheránu, takže mám íránský pas, ale miluji českou zemi. Sama jsem si ji vybrala, rodiče k ní měli vztah. Žiji tady a také jsem zde vystudovala, spojuji s ní své životní plány. Nejsem politicky angažovaná. Moje rodina je apolitická. Přála bych si, aby mě tak vnímalo i Česko. Nemluvím teď jen za sebe, ale i za další Íránce, kteří zde žijí a potýkají se se stejným škatulkováním jen pro místo, odkud pochází. Člověk se nestává teroristou jen tím, že se někde narodí.

Lidé jsou milí, ale ten režim. Velvyslanec o Íránu i střetu s lékařem Bartákem

Jsou Íránci v Česku diskriminováni?
Narážíme na problémy. Třeba když si chcete otevřít účet v bance. Žiji zde deset let. Pracovala jsem na velkých projektech pro zlepšení životního prostředí, podílela jsem se na edičních a výstavních projektech českého umění ve světě. Po celou dobu v Česku se angažuji v kultuře. Stala jsem se majitelkou Galerie Gema, která je významnou součástí místní výtvarné scény.

Loni jsme ve spolupráci se slovenskou Galerií Danubiana uspořádali výstavu našeho kmenového českého umělce Jiřího Sopka. Navštívilo ji přes dvacet tisíc návštěvníků. Člověk by si myslel, že za to sklidím alespoň minimální respekt. Nestalo se tak. Ono se leccos dá překousnout, ale někdy jen bezmocně dostáváte rány. V pravém slova smyslu jsem ovšem dlouhodobě a skutečně vážně diskriminovaná bankovním systémem v čele s ČNB.

PransaSama Arvaz

Narodila se v Teheránu. Pochází z perského královského rodu. Z Íránu odešla nejprve do Spojených arabských emirátů a později do Evropy.

Vzdělání získala v Dubaji a v Česku, kde teď žije. Úspěšně podniká v oblasti energetiky. Její celoživotní vášní je umění. Mluví plynně persky, arabsky, anglicky a francouzsky a zdokonaluje znalosti češtiny.

PransaSama Arvaz

Žijete zde deset let, ale veřejnost se o vás dozvěděla až z uniklých dokumentů Podnikatelské družstevní záložny, u které jste měla účet. Poškozuje vás to?
Netoužila jsem po tom být vidět a najednou se v médiích objevily velice citlivé informace, které se mě týkaly. Neslyšela jsem o tom, že by centrální banka v jiné zemi poskytla citlivé informace o soukromých účtech novinářům dříve, než by o tom informovala majitele účtu, nebo alespoň peněžní ústav, kde ten účet je veden. Dozvěděli se o tom i mí přátelé ve Francii, galeristé z okolí Farah, manželky posledního šáha, která se také věnuje modernímu umění. Šokovalo je to, chtějí iniciovat petice a stěžovat si na evropské úrovni.

Takže vás to poškodilo?
Zatím je žádám o klid. Ale to neznamená, že si to nechám líbit, jde o mé osobní bezpečí. Není snadné pouštět se otevřeně do takových sporů. Ale rozhodla jsem se o tom začít mluvit až teď, když jsem k tomu donucena. Předchozí špatné zkušenosti s pronásledováním zaviněným ČNB byly hrozné, ale odehrály se jinde a já jsem se od nich chtěla odříznout, teď se problémy opakují, zesilují a ohrožují můj každodenní život.

Není to poprvé, co mi Česká národní banka způsobila problémy. Před rokem jsem při poslední návštěvě Teheránu stála tváří v tvář ohrožení života. Na vině byly úniky, které se podle vší logiky mohly dostat ven jedině z ČNB.

Život pod vládou náboženské policie. Pomohlo by to i Evropě, tvrdí Íránci

O co šlo?
Šlo o můj účet v Podnikatelské družstevní záložně. Té bylo ze strany ČNB řečeno, že nesouhlasí s tím, abych u nich měla peníze. Obhajoba PDZ stála na tom, že nemám s režimem v Íránu nic společného a mám tu legitimní podnikání. Musela jsem loni na začátku roku na den do Teheránu kvůli dědickým záležitostem. Z krátké cesty se stal nedobrovolně o dost delší pobyt.

Šokovaná jsem byla konfrontována hned po příletu s nahrávkou s hlasem pracovníka PDZ, a pak mi byl předložen přepis obsahu. Byl to záznam z kontroly ČNB v PDZ. Kolega popisoval kontrole ČNB to, proč nepřítel nejsem a proč je možné mi vést účet. V mé původní domovině si informace nejprve vykládali nepřátelsky. A vypadalo to velmi vážně.

Možná, kdybych nebyla princezna, už bych nebyla mezi živými. Takhle už tam nesmím. Nakonec jsem díky neoficiální diplomacii spěšně opustila zemi a nic víc se mi nestalo. Nemuselo to tak dopadnout, ve hře byla spousta šťastných náhod.

Jak to zdůvodnili?
To mi zatím nikdo nezdůvodnil. Podle tvrzení ČNB šlo o podezření z praní špinavých peněz. Dostali přes PDZ vysvětlení, ke kterému jsem součinně dodala vše nezbytné a předložila ověřené doklady od soudu. Ty obsahovaly informaci, že jsem zdědila po rodičích paláce, ke kterým se nemohu dostat, ale z nichž jsem dostala finanční vyrovnání v kategorii, na kterou se nevztahují sankce.

Podobně jsem doložila, že jsem majitelkou investičních směnek, se kterými jsem po otci získala nárok na náhradu škody z privatizace před čtvrt stoletím. Něco takového, jako je prokazování původu peněz, má zůstat v konverzaci mezi soukromou finanční institucí, jejím klientem a ČNB, už proto, že se to týká lidí, které je možné dostat špatným zacházením s citlivými informacemi do problémů.

Tyrkysová říše, kde se lyžuje v burkách. Odborník o krásách ošemetného Íránu

Jaká byla reakce?
Íránu ani tamního režimu se ty informace z kontroly bezprostředně netýkaly, šlo jen o mou historii a obhajobu mého práva užít část svého dědictví v Česku. Někdo si ale mou obhajobu legitimity vlastnění účtu mohl vysvětlit po svém, a to se stalo. Začínám si myslet, že v tom úniku byl záměr. Nejsem na žádné černé listině v Česku ani v EU, tak proč?

Zvažujete právní kroky?
Advokát mi řekl, že to ze strany ČNB bylo nejen nemorální, ale i nelegální. Zvažujeme právní kroky. Víte, když jsem se o sobě dozvěděla z médií, kolik mám peněz a že jsem je vyzvedla v hotovosti, mohla jsem jít rovnou na policii podat trestní oznámení na neznámého pachatele, že mě někdo ohrozil, protože na mě veřejně ukázal jako tipař.

Ale ten pachatel není úplně neznámý, tím tipařem je někdo, komu z ČNB vydali, co vydávat nesmí. Absolutní selhání demokracie, říkají znalci. Regulátor trhu publikuje, kdo u sebe má hodně peněz. Právníci už mají důkazy, že novináři měli z ČNB plnou zprávu, a to bez začernění, s údaji podléhajícími důvěrnosti.

Po pauze další snížení. Základní úrok centrální banky spadl na 3,75 procenta

Cítila jste se v nebezpečí?
Přijde vám normální, že všichni vědí, jak vypadáte, kde vás najdou a kolik máte peněz v hotovosti? Zajímalo by mě, kdo rozhodl o tom, že nemůžu mít u českých finančních institucí účet. Všechny banky mi rušily nebo odmítaly zřídit účty s tím, že nepřímo uváděly, že je to na pokyn regulace. Jediný účet, kde jsem mohla přijmout peníze, byl v PDZ. Pak se ukázalo, že PDZ je v ohrožení.

Nejsem bojovnice, a už vůbec ne politická, ale o své peníze jsem se bála. Když nesmím mít jiný účet než jeden, když mi z něho nedovolí převádět, převody se zmrazují a vrací, když je osud peněžního ústavu, kde mám jediný účet, nejistý, jsem donucena si svoje peníze vybrat. Regulátor pak označí svobodné nakládání s vlastními legálními prostředky za praní peněz a oznámí, že ty peníze mám u sebe a kolik jich je. Nemuseli přece zveřejňovat mé jméno a kolik peněz mám. To je v rozporu s evropským právem a lidskou slušností.

Proč jste měla peníze u Podnikatelské družstevní záložny, které Česká národní banka odebrala licenci?
Protože jsem neměla jinou možnost. Zkoušela jsem to u českých bank a skoro všechny mě odmítly. PDZ byla jediná, která mi otevřela účet. Nebyli první volba, ale neměla jsem jinou možnost. Nemohla jsem ze svého účtu jinde, když jsem chvíli v minulosti nějaký vlastnila, než mi ho zavřeli, poslat více než sto eur. Malá finanční instituce, která mi otevřela účet, zase neměla přístup ke SWIFT (belgická nezávislá společnost sloužící jako zprostředkovatel a vykonavatel finančních transakcí v mezinárodním platebním styku – pozn. red.).

Jak to zdůvodnily?
To zavírání účtu a odmítání mi otevřít? Tím, že jsem se narodila v Teheránu. Ale mezi řádky se oháněli regulací, že by jinak proti mně sami nic neměli.

Další banka v kybernesnázích. Na ČNB zaútočili hackeři, data neunikla

Podnikatelská družstevní záložna byla spojována s praním špinavých peněz. Peníze u ní měli lidé spjatí s organizovaným zločinem, ale i například z brněnské ODS včetně premiéra Fialy. Neodrazovalo vás to?
Když jsem se to dozvěděla, šokovalo mě to, jak stačí nepodložené pomluvy a zničí malý zdravý finanční ústav. Ale rozhodla jsem se správně. Peníze z Dubaje z mého účtu, který nemohu používat k soukromým úhradám a který byl zřízen jen pro příjem z náhrady majetkové újmy, jsem chtěla přesunout jako vklad společníka na můj podnikatelský účet. Ne do PDZ, ale do jiné banky, kde měla moje firma účet.

V té bance na Praze 6 visely na stěnách obrazy, které ta banka nakupovala od galerie už 30 let. Ale nakonec mi odmítli už aktivovaný akreditiv. Jindy jsem naopak obráceně z jiné české banky do banky ve Spojených arabských emirátech potřebovala odeslat peníze na úhradu fakturace perfektně zdokumentovaného obchodního případu, a co se stalo?

Zmrazili je.
Zablokovali je! A to není vše. I ta další banka, odkud měla úhrada jít, zavřela všechny účty společnosti. V té druhé bance byl nicméně velký zůstatek. Osobní bankéřka mi zavolala, ať přijdu hned na pobočku. Řekli mi, že zavírají účet. Peníze mi předali v krabici, zrušili účet a řekli sbohem.

Jak to zdůvodnili?
Ptala jsem se, jestli jsme někde udělali chybu v účetnictví, zda něco chybí. Řekli jen, že tak mají nastavená vnitřní pravidla. Zbylé dvě banky se následně zachovaly plus minus stejně. Některé moje firmy v Česku teď nemají žádný bankovní účet nebo operují limitovaně a nedostatečně pro úspěšnou galerii aktivní v mezinárodním měřítku.

Existují restrikce proti některým konkrétním íránským občanům, ale banky k nim musí mít důvod. Jak je možné, že mám v Česku povolený dlouhodobý pobyt, ale nemůžu mít u banky peníze? Miluji tuto zemi, sama jsem si ji vybrala. Nemám s režimem nic společného. Vy také nejste komunista jen proto, že jste se narodil v době, kdy v ČSSR vládla KSČ.

Odbory jsou bezzubé, proto mají Češi nižší mzdy než na Západě, říká expertka

Nejčtenější

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

Premium

Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně desátý největší pivovar v Česku. Daří se mu, meziročně měl rekordní výstav. Jenže Bernard se zároveň...

Velká vepřová zeď. Čína našla účinnou obranu proti Trumpovým clům

Číňané každý rok zkonzumují více než 57 milionů tun vepřového, což je více než polovina celkové světové spotřeby. I proto se na první pohled zdálo překvapivé, když v rámci obchodních válek přišla...

Ruské „superletadlo“ dokončilo zkušební let. S motory ryze domácí produkce

Po více než třech letech od invaze se Rusku konečně podařilo zprovoznit své ryze domácí dopravní letadlo. Během pondělí stroj Suchoj SJ-100 úspěšně absolvoval první testovací let. Letoun není žádná...

Vzestup a pád elektra Okay. Podnik nezvládl přechod na prodej přes internet

Premium

Na vrcholu slávy měl více než 150 prodejen v Česku i na Slovensku, roční obrat více než pět miliard korun a zaměstnával přes 1 500 lidí. To vše je nyní minulost. Řetězec s elektronikou Okay...

Plísně, barviva, alergeny. Složení dubajské čokolády zděsilo německé úřady

Mánie kolem dubajské čokolády nekončí. Zájemce o pochutinu neodrazuje ani vysoká cena standardně přesahující i 500 korun za tabulku, ani nedostatek pistácii, kvůli němuž se ze sladké pochoutky stalo...

Trend se obrací. Severské země doporučují občanům mít zásobu hotovosti

Švédsko i Norsko přehodnocují svou cestu, na kterou se země vydaly již před lety s cílem bezhotovostní společnosti. Obavy z kybernetických útoků, geopolitických hrozeb a nepředvídatelných krizí nutí...

23. března 2025

Nejsou to jen auta. Čína ekonomicky drtí Německo i v dalších odvětvích

Čína čím dál více ohrožuje evropský průmysl, který i kvůli rostoucím cenám energií ztrácí svou konkurenceschopnost. V případě Německa to platí dvojnásob. Nejsou to ale jen automobilky, které se...

23. března 2025

Většina dětí má vlastní pokoj či ho sdílí s jedním sourozencem, uvedl průzkum

Více než dvě třetiny dětí mají v České republice vlastní pokoj. Pokud už sdílí pokoj se sourozencem, tak ve většině případů jen s jedním. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos pro výrobce střešních...

23. března 2025  8:06,  aktualizováno  8:39

Kanada podle ministryně zahraničí může vyhrát obchodní válku s USA

Kanada může vyhrát obchodní válku, kterou vyvolala série cel nařízených americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Řekla to v rozhovoru s televizní stanicí BBC Mélanie Jolyová. „Jsme největší zákazník...

23. března 2025  7:09

Firmy v Česku experimentují s neomezenou dovolenou, zaměstnanci si ji řídí sami

Premium

Pět týdnů dovolené, tedy týden navíc k zákonem stanovené hranici, je v Česku poměrně rozšířený benefit. Někdy se lze setkat i s tím, že firmy nabízejí dokonce šest týdnů. Nově se však začíná...

23. března 2025

OBRAZEM: Neotřelé nemovitosti na prodej. Zkuste zámek, vinice či hausbót

Exkluzivní bydlení, reprezentativní firemní sídlo či pohodové místo na rekreaci. Na trhu s nemovitostmi lze najít mnoho zajímavých i kuriózních investic. Redakce iDNES.cz ve spolupráci s portálem...

23. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Raději psa než dítě. Čínský průmysl domácích zvířat nebývale vzkvétá

Počet domácích zvířat do roku 2030 v Číně převýší počet batolat v poměru 2:1. Ekonomika spojená s mazlíčky se tak v zemi neuvěřitelně rozrůstá. Odhady soudí, že do roku 2030 vyroste o téměř 40...

22. března 2025

Jsem londýnský taxikář a hrozí mi zánik. Co trápí řidiče černých ikonických aut

Kromě Big Benu a beefeaterů před Towerem není pro Londýn nic typičtějšího než černý taxík. Nová zpráva, kterou tento týden zveřejnil think tank Centrum pro Londýn, však varuje, že londýnské černé...

22. března 2025

Dohodářů je v Česku víc než milion. Až dvě třetiny v tom jsou nedobrovolně

Víc než milion lidí v Česku pracuje na dohodu. Loni ve druhém pololetí si takzvaní dohodáři vydělali přes 40,7 miliardy korun. Odvody se platily z necelých sedmi procent této částky, tedy z 2,7...

22. března 2025  11:44

Na co sází fotbal. Většina evropských klubů se peněz z hazardu neštítí

Jak velkou roli hrají peníze z hazardu v evropském fotbale, odhalil nový průzkum. Ukázal, že dvě třetiny týmů v 31 nejvyšších evropských ligách mají alespoň jednu sponzorskou smlouvu se sázkovou...

22. března 2025

Nové auto za půl milionu i peníze každý den. Megahra iDNES.cz právě začíná

Soutěž

Startuje velká soutěž o osobní auto za půl milionu korun a peněžní prémie. Od pondělí 24. března do neděle 4. května se mohou čtenáři iDNES.cz a Lidovky.cz zapojit do jedinečné hry, ve které...

22. března 2025

Poptávka po zbraních roste a firmy by i vyráběly. Chybějí jim ale suroviny

Evropská poptávka po munici již od ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 roste a v dalších letech se očekává, že tento zájem bude stoupat i dál. Výrobcům ale chybějí suroviny na výrobu střelného...

22. března 2025