Investoři do fotovoltaiky bojují o 12 miliard. Peticí chtějí zlomit Senát

  9:13aktualizováno  9:13
Solárních panelů stále přibývá. Zástupci solárních podnikatelů v boji proti dodatečnému zdanění svých zisků tvrdili, že připojí maximálně 1 200 MW. Nyní připouštějí, že panelů bude víc. Zároveň se snaží přesvědčit senátory, aby odmítli dodatečné zdanění příjmů ve fotovoltaice. Pokud se jim to nepodaří, přijdou v příštích letech o 12 miliard korun.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Takový lobbistický boj Česko ještě nezažilo. V Senátu se totiž rozhoduje o tom, zda projde zákon zavádějící srážkovou daň na příjmy z prodeje energie ze slunečního záření.

Pokud Senát nechá poslanecký návrh zákona beze změn, přijdou provozovatelé fotovoltaických elektráren v následujících třech letech o více než 12 miliard korun. A to je pádný argument, proč použít pro přesvědčení politiků všechny myslitelné legální prostředky, aby zákon smetli ze stolu.

Jako jeden z posledních kroků, jak získat senátory na svou stranu, přinesli včera zástupci fotovoltaické asociace do horní komory parlamentu petici s 592 podpisy investorů do solárních elektráren.

V ní vyzývali senátory, aby novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů odmítli a vrátili ji tak do Poslanecké sněmovny. I kdyby se jim to ovšem povedlo, měli by poslanci čas jejich "ne" přehlasovat a zajistit tak, aby srážková daň mohla nabýt účinnosti k začátku příštího roku.

Podle investorů je novela protiústavní a odporuje mezinárodním závazkům Česka na ochranu investic. Podle zástupců asociace je totiž zavedení daně pro již postavené elektrárny retroaktivní. Jinými slovy - provozovatelům vadí, že v době, kdy své elektrárny připojovali do sítí, nikdo o žádném extra zdanění nemluvil, a oni proto kalkulovali s návratností investic například osm let.

Některé projekty mohou být zpočátku prodělečné

Zavedením srážkové daně se tato doba prodlouží například na patnáct let, jak stanoví zákon, a byznysmenům se sníží příjmy. V případě zejména menších projektů může srážková daň v prvních třech letech provozu znamenat i jejich ztrátovost. Stát ovšem garantuje výkupní ceny na dvacet let, takže v dalších letech budou solárníci vydělávat.
Smyslem novely, kterou již dříve schválila Poslanecká sněmovna, je omezení zdražení elektřiny v příštím roce, které hrozí kvůli prudkému rozvoji solárních elektráren. S jejich nečekaně rychlým růstem v posledních dvou letech totiž v příštím roce několikanásobně vzroste příspěvek na obnovitelné zdroje, který spotřebitelé platí ve svých vyúčtováních. A to zvýší jejich celkový účet za elektřinu.

Vládní opatření má zdražení elektřiny omezit na 5,5 procenta, přičemž bez zásahu vlády hrozil růst cen energie pro domácnosti dle Energetického regulačního úřadu o 12 a pro průmysl o 17 procent.

S tím však investoři do fotovoltaiky nesouhlasí a tvrdí, že by se i bez vládního zásahu nezdražila koncová cena o více než tři až pět procent. Podle jejich asociace by totiž v příštím roce měly energetické firmy E. ON a ČEZ zlevnit takzvanou silovou elektřinu, jejíž cenu z velké míry určuje vývoj na energetické burze. Silová energie se podílí na koncové ceně necelou polovinou. Problém je ovšem v tom, že i kdyby se tak stalo, v roce 2012 může její cena naopak prudce vzrůst zároveň s čekaným oživením průmyslu. Problém se tak objeví jen se zpožděním.

Že čísla fotovoltaické asociace nejsou vždy úplně přesná, ukazuje i to, že ještě v říjnu její zástupci tvrdili, že ke konci roku budou do sítě připojeny solární elektrárny o maximálním výkonu nejvýš 1 200 megawattů, a odhady ERÚ, jenž tvrdil 1 600 MW, označovali za zavádějící. Včera už připustili, že měl úřad pravdu. Ten nicméně nedávno varoval, že výkon fotovoltaik nejspíš dosáhne 1 800 megawattů.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

ČNB vydá nové výroční dvacetikoruny, o ty první byl mimořádný zájem

Výroční dvacetikoruny vydávané ČNB.

Česká národní banka (ČNB) na konci ledna nabídne zájemcům další trojici příležitostných dvacetikorun, které jsou...

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Měli bychom více spořit, ať máme polštář na krizi, říká Michl

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Když si dnes vložíte peníze na účet, ve většině bank nedostanete skoro nic. Prostor pro vyšší úroky však existuje,...

Najdete na iDNES.cz