Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Zájem o alternativní investice roste. Firma z Česka láká na sudy s whisky

  11:46
Kromě běžných investic, za které se považují akcie, dluhopisy nebo nemovitosti, se nabízí mnoho těch alternativních. Investoři v nich hledají především možnost diverzifikace či zajímavé výnosy. Jednou z možností je také investice do surového alkoholu. Ta je u nás poměrně nová.

Vpředu provozní ředitel Ondřej Chládek, vzadu marketér Luboš Denner. | foto: Trebisch, Tomáš Blažek,  MAFRA

Investice do whisky je především dlouhodobá záležitost. Čím déle má investor whisky v držení, tím více nabývá na hodnotě. „Dnešní mladá whisky bude mít za 12, 15 či 18 let několikanásobnou hodnotu. Rozhodně to tedy není krátkodobý investiční produkt, a proto lidé, kteří do nákupu sudů investují, vědí, že v nich mají své peníze uložené na dlouhé roky,“ přibližuje investice Ondřej Chládek, jeden z majitelů firmy Trebitsch.

Česká whisky z Třebíče

Trebitsch whisky

  • V roce 2007 poprvé naplnil Tomáš Dyntar dubový sud.
  • Po otevření sudu v roce 2010 se pěkně zbarvená tekutina snesla srovnání s produkcí vyhlášených světových palíren Velké Británie, Skotska či Severní Ameriky.
  • V roce 2014 získala Trebitsch whisky potřebná povolení ke komerčnímu prodeji. 
  • V roce 2019 založili vlastní Trebitsch investiční fond SICAV.
  • V roce 2020 se rozhodli nabídnout drobným investorům možnost koupě vlastního sudu.

Původní záměr třebíčského rodáka Tomáše Dyntara bylo otevřít bar a tam prodávat vlastnoručně vyrobenou whisky. V roce 2007 naplnil první dubový sud a po třech letech zrání ho mohl konečně otevřít a zjistit, že jeho whisky je pitelná a srovnatelná s produkcí vyhlášených světových palíren Velké Británie, Skotska či Severní Ameriky. 

„Už po první skleničce mi bylo jasné, že tato whisky nezůstane jen v domácích barech nejbližších přátel,“ vzpomíná Dyntar.

V roce 2014 vstupuje do jeho podnikání Ondřej Chládek, který se svými byznysovými zkušenostmi dostává whisky do komerčního prodeje. 

Z původně jedné firmy vytvořili oba muži v průběhu dvou let větší holding. V Šebkovicích u Třebíče koupili historický lihovar, ve kterém před časem zprovoznili daňový sklad a postupně ho předělávají na výrobní závod. Na Slovensku se domluvili s místním bednářem a udělali si tam vlastní firmu na výrobu dubových sudů, do nichž whisky stáčí. V třebíčské židovské čtvrti nyní provozují vlastní whisky bar. 

V roce 2019 založili vlastní Trebitsch investiční fond SICAV. „Cílem tohoto raritního fondu je nabízet investorům zajímavé zhodnocení vložených peněz a získat finanční prostředky na dynamickou expanzi a plynulé navyšování skladových zásob,“ dodává Chládek. Podle něj se zhodnocení pohybuje mezi šesti až osmi procenty. S úplnou novinkou pak přišli na konci loňského roku, kdy umožnili i drobným investorům nákup svého vlastního sudu od velikosti 30 až 220 litrů na období tři až dvanáct let.

Vysoké investice směřují do fondu

„Investice do rare whisky není ve světě ničím novým a zvláště ve Skotsku je to poměrně běžné. Je to alternativní investice a lidé, kteří se rozhodnout pro nákup sudu nebo investování do fondu, mají portfolio mnohem širší. U investic do sudu to ale nemusí být pravidlo. Investorům se zkrátka líbí, že si mohou koupit svůj vlastní sud, jehož hodnota bude růst a míra zhodnocení je poměrně zajímavá,“ upřesňuje Chládek.

I na českém trhu existuje několik fondů, které investují do láhví alkoholu, ale nikoliv do samotného surového alkoholu. Česká firma Trebitsch právě tuto možnost nabízí. Investorské peníze pak pomáhají společnosti více se zaměřit na výrobu české whisky Czech Single Malt Whisky, její skladování, distribuci a zahraniční expanzi.

„Zejména milovníci whisky neudělají chybu, pokud vedle akcií nebo nemovitostí investují právě do whisky. Pochopitelně jde o investování, takže je to přece jenom rizikovější nakládaní s penězi, než když je člověk nechá na bankovním účtu. Jenže tam o ně bude kvůli inflaci a mizivému úročení přicházet. Pokud tomu chce zamezit, je právě i investice do whisky jednou z alternativ,“ potvrzuje investiční záměr ekonom Lukáš Kovanda.

Jak už Kovanda zmínil, žádné investování není bez rizika. Největší část rizika ale v případě fondu SICAV nese samotný zakladatel fondu. V investičním období proto fond nabízí investorům garanci (až do výše fondového kapitálu výkonnostních investičních akcií zakladatelů fondu) minimálního výnosu prioritních investičních akcií ve výši šest procent ročně, a to i v případě nižšího zisku, či dokonce ztráty fondu. 

„V případě, že se fondu nedaří, jako první přijde o svůj výnos jeho zakladatel, takže vlastně my, a z jeho potenciálního výnosu se tak sanují investoři. Je to hlavně fér vůči nim,“ doplňuje Chládek. Navíc v případě nezdaru firmě zůstanou desítky tisíc litrů whisky v sudech, které by v důsledku krachu ještě mohly zvýšit svou hodnotu. „Z whisky by se pak totiž stal sběratelský alkohol, a když je navíc v surovém stavu v sudech, její hodnota je ještě o poznání vyšší než v samotných láhvích,“ dodává Chládek.

Fotogalerie

I malá investice se vyplatí

Umožnit investorům zhodnocovat peníze ve fondu kvalifikovaných investorů SICAV byl ze strany značky Trebitsch určitě dobrý nápad, ale bohužel diskvalifikoval poměrně velkou část drobných investorů, kteří jsou ochotni investovat řádově desítky tisíc korun. Majitelé jim ale chtěli vyjít vstříc, a tak jim umožnili koupi vlastního sudu.

Investory jsem si vygooglil, říká mladý podnikatel s vlastním nádobím

Každý si tak může koupit sud s whisky různé velikosti na různě dlouhé období. Nejlevnější třicetilitrový sud lze pořídit za bezmála 55 tisíc korun. Zhodnocení sudu se po třech se pohybuje až okolo 24 procent, a to znamená výnosnost přibližně o jedenáct tisíc korun. 

Vzhledem k tomu, že jde o surový neokolkovaný alkohol, musí být uložen v celním skladu, kde je pod dohledem státu. Investor si tedy pořízený sud nemůže fyzicky odnést. Uskladněná whisky tak postupně zraje a nabývá na hodnotě. „Po uplynutí této doby se majitel může s naší společností domluvit na odkupu. Vzhledem k tomu, že je to běžný prodejní artikl, může svůj sud prodat za předem domluvených podmínek někomu dalšímu,“ říká Chládek.

„Tento druh investice je pro investory spíše srdeční záležitostí a ti, kteří se pro ni rozhodnou, k tomu mají často i jiné než investiční pohnutky. Například že chtějí jako dědictví předat další generaci sud s dvanáctiletou či ještě starší whisky,“ uzavírá Chládek.

  • Nejčtenější

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loď s kukuřicí, která jako první opustila Ukrajinu, trčí ve Středomoří

Nákladní loď Razoni, která jako první vyplula po ukončení blokády z Ukrajiny s nákladem kukuřice, bloudí Středozemním...

Vláda zvažuje zavedení válečné daně. Čirý populismus, říká opozice

Vláda vážně debatuje o zavedení válečné daně, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura pro CNN Prima News. Na rozdíl od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přímotopy jsou past na statisíce. Rodina může za rok zaplatit až čtvrt milionu

Premium Domácnosti, které vytápějí elektrickými přímotopy, čekají velké problémy. Podle propočtů je roční vytápění vyjde na víc...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Ochranné známky Pietro Filipi vydražil bývalý Mičkův manažer, věřitel je proti

Ochranné známky zkrachovalé oděvní značky Pietro Filipi vydražil za 1,5 milionu korun manažer spojený s firmou Pavel...

Průměrná cena benzinu v Česku klesla pod 42 korun, zlevňuje i nafta

Cena benzinu v Česku poprvé za více než pět měsíců klesla pod 42 korun. Litr naturalu se aktuálně u čerpacích stanic...

Ropa Družbou začne do Česka téct nejpozději v sobotu, říká šéf Mero

Dodávky ropy do Česka ropovodem Družba by se mohly obnovit v pátek, nebo v sobotu. V České televizi to oznámil šéf...

Bankám se letos daří, čtveřici v Česku největších stoupl zisk o polovinu

Čtveřice největších bank v Česku v letošním prvním pololetí vydělala 33,7 miliardy korun, což je proti stejnému období...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...