Západní vstup do haly byl v den slavnostního otevření nazdoben prapory i...

Západní vstup do haly byl v den slavnostního otevření nazdoben prapory i kobercem. Namísto červeného byl ale přichystán oranžový - v barvách Amazonu. | foto:  František Vlček, MAFRA

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

  • 38
Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce, společnost Amazon, změnilo majitele. A zařadilo se na seznam největších transakcí tohoto roku. Nově patří do rukou korejských investorů, kteří v České republice posilují své pozice, konkrétně společnosti Samsung Securities z Jižní Koreje.

Dobrovízský areál vlastnil od jeho dokončení v roce 2015 investiční fond Logistis. Amazon zde má nájemní smlouvu až do roku 2030 a­ podle lidí seznámených s transakcí byla i jeho přítomnost jedním z­ důvodů vysoké prodejní ceny.

„Kupní cena, kterou za budovu Amazonu nabídl korejský partner, přesáhla naše představy a motivovala naše investory k prodeji navzdory tomu, že naším primárním záměrem bylo cennou nemovitost si v portfoliu ponechat. Celý proces přitom trval kolem pěti měsíců,“ uvedla k transakci, která byla dotažena minulý týden, Monika Hubková, manažerka aktiv fondu Logistis, která ji měla na starosti.

Cenu ani jedna ze stran nezveřejnila, ale podle odhadu lidí pohybujících se v této branži převýšila 150 milionů eur, což odpovídá zhruba 3,9 miliardy korun.

Transakce roku

Prodej distribučního centra Amazonu patří k největším transakcím na trhu s nemovitostmi v letošním roce. Dosud uskutečněné nejvýznamnější prodeje například kancelářské budovy The Blox v pražských Dejvicích, mrakodrapu City Empiria či Pop se pohybovaly v polovičních řádech kolem 70 milionů eur.

Důvod vysoké částky za dobrovízské centrum je podle lidí z byznysu několikerý. Centrum o velikosti 125 tisíc metrů čtverečních je moderní, s dobrými certifikacemi ekologického provozu a dlouhodobě obsazené dobrým nájemcem. Amazon v Dobrovízi soustřeďuje příjem, balení a odesílání zboží, jako jsou knihy, hračky či domácí potřeby. V budově lze uložit až 18 milionů kusů zboží a za den vypravit až milion zásilek.

„Právě profil Amazonu a jeho aktivit zajímal Samsung Securities podobně jako samotná nemovitost, která má výjimečnou polohou v ­bezprostřední blízkosti mezinárodního Letiště Václava Havla v Praze,“ popisuje Monika Hubková.

„Překvapila nás jejich vynikající znalost českého trhu, i když sem přicházejí poprvé. Zkrátka si dobře udělali domácí úkoly,“ popsal proces prodeje Michal Hink z advokátní kanceláře Dentons, společnosti zastupující prodávající fond s tím, že nicméně transakci poté většinou realizují najatí lokální investiční agenti.

„Korejští investoři jsou letos velmi aktivní nejen v rámci České republiky, ale i na dalších trzích střední a východní Evropy. Už v loňském roce realizovali v rámci Prahy akvizici budovy KPMG na Florenci a letos pak řadu dalších jako Waltrovka, Rustonka či Main Point Pankrác,“ uvádí Lenka Šindelářová, vedoucí poradenství a průzkumu trhu v BNP Paribas Real Estate. Podle ní se Korejci díky typu transakcí a zaměření na špičkové prémiové nemovitosti jak v segmentu kanceláří, tak logistiky se svými objemy řadí na špičku mezi zahraničními investory v rámci celého regionu i Česka.

Lukrativní výnosy

V Evropě Jihokorejci za první polovinu letošního roku investovali celkem 6,2 miliardy eur, což je více než 161 miliard korun. Podle zprávy agentury Savills zabývající se realitami došlo za první pololetí letošního roku k jejich nárůstu o třináct procent ve srovnání se stejným obdobím loni. Agentura vysvětluje rostoucí míru investic z Jižní Koreje do oblastí mimo hlavní trhy jako snahu sáhnout si na lukrativní výnosy, ale zároveň při dodržení toho, že jde o dlouhodobé příjmy ze spolehlivých nájmů.

Jak se v Česku investuje do realit.

V nejbližších státech střední Evropy například jihokorejští investoři v poslední době koupili kancelářskou budovu Nordic Light Trio a ­v ­Bratislavě nově dokončenou budovu Twin City Tower.

Podle dat společnost BNP Paribas patří Jihokorejci letos už na druhé místo, pokud jde o investory do českých nemovitostí. Více peněz do nich nalijí už jen ti domácí. Celkem zatím letos proběhly na trhu s nemovitostmi transakce za téměř tři miliard eur, tedy zhruba 78 miliard korun.

14. ledna 2019

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv