Euro za 28 Kč není nereálné, řekl člen ČNB. Po jeho slovech zdražilo

  15:27aktualizováno  17:47
Scénář, ve kterém by Česká národní banka přitlačila českou měnu ještě více ke zdi, není slovy člena bankovní rady Lubomíra Lízala "nijak dramatický či nerealistický". Sám si dovede představit oslabení koruny k 28 Kč za euro. Euro v reakci na jeho slova zdražilo na 27,37 Kč, kde bylo naposledy v roce 2009.

Lubomír Lízal, člen bankovní rady ČNB. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Lízal teoretickou možnost dalších intervencí připustil v on-line rozhovoru na serveru Patria. "Dokážete si aktuálně představit scénář, který by donutil ČNB zvýšit cíl pro intervence až na 28 Kč za euro? Jak by vypadal?" zněla otázka čtenáře na člena bankovní rady.

"Ano, dokážu. A není to nijak dramatický či nerealistický scénář: V Evropě se zpomaluje hospodářský růst, stále nejsou dořešeny problémy tamního bankovního sektoru, jih Evropy se stále potácí v problémech. Evropská centrální banka snižuje opět sazby, přesto dochází k trvalému poklesu cen v eurozóně. Přes importní ceny se výrazně prohlubují deflační tlaky," odpověděl Lízal.

Koruna v reakci na jeho slova oslabila k euru na 27,37 Kč. Dostala se tak na nejslabší hodnotu od března 2009, uvedla agentura ČTK. Později o několik haléřů zase posílila. V 17:00 ztrácela ve srovnání s pondělkem 20 haléřů na 27,34 Kč za euro.

Euro opět zlevní, říká ekonom

Před ČNB se demonstrovalo

V úterý podvečer se před budovou centrální banky sešla podle odhadu asi dvacítka demonstrantů, kteří protestovali proti devizovým intervencím ČNB. Akci svolala strana NS-LEV 21, jejíž předseda Jiří Paroubek byl mezi demonstranty.

"Na intervence doplatí zejména nízkopříjmové a středněpříjmové skupiny obyvatel, protože dříve či později dojde k nárůstu cen spotřebního zboží," uvedl Paroubek. Protestní shromáždění navštívil i guvernér ČNB Miroslav Singer, podle Paroubka se však diskuse s demonstranty nezúčastnil.

Zdroj: ČTK

Lízalova slova popudila analytiky, kteří kritizují zejména vliv takových vyjádření na kurz koruny k euru. "Takovouto komunikaci považujeme za velmi nešťastnou. Zbytečně zvyšuje volatilitu na devizovém trhu a je v rozporu s tím, co prohlašovali členové Bankovní rady," uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

Centrální banka podle něj slibovala, že "exportéři mají nyní jistotu, že kurz se bude po delší období pohybovat okolo 27 korun za euro". Franče se obává i rizika toho, že bude ČNB podobnou komunikací oslabovat korunu.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek nepředpokládá v dohledné době razantnější zásah České národní banky. "Další oslabení koruny intervencemi je představitelné v případě, že by dosavadní krok ČNB nezafungoval. Nemyslím si, že by šlo ze strany ČNB o preferovanou variantu," sdělil iDNES.cz.

Současné oslabování měny po slovech bankéře je podle něj dočasné.

Kritici se obávají přidušení ekonomiky

O prvních intervencích po 11 letech rozhodla Česká národní banka 7. listopadu, když prohlásila, že bude držet kurz k euru na 27 korunách (více zde). Cílené oslabování koruny může provádět prodejem svých rezerv v české měně a nakupováním devizových rezerv. Tento krok má zvýšit inflaci a ve výsledku podpořit ekonomický růst.

Právě podporu ekonomice však řada analytiků a ekonomů zpochybňuje. Někteří odborníci namítají, že lidé neutrácejí v očekávání levnějších cen, ale proto, že už nemají z čeho brát. Další zdražování by potom nemělo efekt na zvýšení poptávky (čtěte Intervence velké utrácení nespustí, tvrdí ekonomové).

Řada internetových obchodů se naopak chlubí nárůstem prodejů po zásahu ČNB. Je však otázkou, zda to není jen krátkodobý efekt, který po Vánocích vyprchá. Guvernér České národní banky Miroslav Singer také ujišťoval, že potraviny v důsledku intervencí nezdraží díky velké úrodě, zemědělci a potravináři však tvrdí opak (o možném zdražení zejména masa a sýrů zde).

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Uvnitř reaktoru. Podívali jsme se do srdce Temelína během výměny paliva

Reaktor po výměně části paliva.

Jaderná elektrárna Temelín patří k nejhlídanějším objektům v zemi. A přímo do jejího srdce, k reaktoru, nemůže každý....

Exekuční mor za bilion korun. Vláda chce bezútěšnou situaci řešit

Exekuce

Počet lidí v exekuci se meziročně mírně snížil. Beznadějně zadlužený nicméně zůstává každý desátý dospělý obyvatel...

6:0. Česko uspělo v dalších čtyřech solárních arbitrážích za půl miliardy

Villanueva Solar Farm (Mexico)

Česká republika zvítězila v dalších čtyřech arbitrážních sporech, které souvisejí s investicemi do solárních...

Najdete na iDNES.cz