Intervence ČNB přinesla nejistotu podnikatelům, pomůže zavedení eura

  3:14aktualizováno  3:14
Reakce podnikatelů na oslabení koruny jsou i dva měsíce po intervenci České národní banky spíše rozporuplné. Centrální bankéři však podle všeho napomohli budoucímu zavedení eura. Jeho zavedení prý nebude bránit ani nastupující vláda Bohuslava Sobotky.
Intervence ČNB přinesla nejistotu podnikatelům a napomůže zavedení eura. Ilustrační snímek

Intervence ČNB přinesla nejistotu podnikatelům a napomůže zavedení eura. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Jak MF DNES potvrdil Sobotka, reakce české ekonomiky na listopadovou devizovou intervenci České národní banky (ČNB) může ukázat, že naše propojení s eurozónou je už tak hluboké, že by byla chyba přijetí eura příliš odkládat.

Nastupující vláda se podle Sobotky bude snažit ve své hospodářské politice neznemožnit přijetí eura v okamžiku, kdy to bude pro Česko výhodné. "Jde zejména o podíl celkového veřejného dluhu na HDP a udržitelný hospodářský růst," zdůraznil Sobotka.

První eurooptimista už brzo pronikne i mezi centrální bankéře. Na post Evy Zamrazilové, jíž v únoru končí šestiletý mandát v bankovní radě ČNB, totiž prezident navrhne premiéra v demisi Jiřího Rusnoka. "Jsem ČNB vděčný, že zbourala mýtus velké silné koruny," řekl dříve v ironické narážce na intervenci Rusnok. Právě skeptičtí bankéři zásahem, kterým srazili korunu na pětileté minimum, chtěli pomoci ekonomice, ale pomohli i myšlence zavedení eura.

Podporují čeští podnikatelé zavedení eura? Výsledky ankety v MF DNES Čtěte v pondělí, 13. 1.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Intervence a následné oslabení koruny přineslo v prvních týdnech zvýšenou nejistotu. "Nejen podnikatelé v podstatě netušili, co tento krok může pro ekonomiku znamenat," konstatoval ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Prudký pohyb kurzu znamenal pro veřejnost šok, pro někoho pozitivní, pro jiné negativní.

Anketa MF DNES mezi podnikateli potvrdila, že názory na intervenci nejsou zdaleka jednotné. Část firem si postěžovala, že umělé oslabení koruny nepřispělo ke stabilitě prostředí, v němž fungují. "Pokud se firmy nemohou spolehnout na stabilní měnu, velmi obtížně plánují svou výrobu, prodej i investice," podotkl ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu Karol Piovarcsy.

Intervence je vkladem do budoucna, tvrdí ČNB

Centrální banka podnikatele uklidňuje, podle ní není k takovým obavám důvod a její zásah jim prý naopak dává větší míru jistoty do budoucna. "Když se ČNB rozhodla pro používání kurzu koruny jakožto měnověpolitického nástroje, dala tím najevo, že jde o snahu zamezit dlouhodobému podstřelování inflačního cíle, či dokonce deflačnímu vývoji. Tím, že jde o závazek dlouhodobý, poskytuje ČNB firmám větší míru stability a jistoty ohledně vývoje měnového kurzu," sdělila za centrální bankéře Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení ČNB.

"Se závazkem ČNB udržovat kurz poblíž 27 korun za euro se zvýšila stabilita prostředí do budoucna," souhlasí Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank. Otázkou je, co bude, až centrální banka přestane kurz koruny udržovat v oslabení. "Kroky ČNB by už od této doby měly směřovat k tomu, abychom se vyhnuli dalšímu šoku," upozornil Sobíšek.

Nejednoznačný pocit z intervencí vyplynul i ze širšího průzkumu ČSOB sestaveného pro MF DNES mezi pětistovkou českých malých a středních podniků. Podle něj oslabení koruny vítá jen 55 procent vývozců.

Zároveň mezi exportéry, kteří oslabení koruny většinou přivítali, je téměř třetina firem, která se obává, že je toto opatření poškodí. Důvodem může být to, že se v minulých letech proti pohybům kurzu zajistily a toto zajištění se rázem stalo značně nevýhodným. "Ztráta bude trvat tak dlouho, jak dlouho je firma v nevýhodném kurzu zajištěna," připustil předseda Asociace exportérů Jiří Grunda.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Do Česka se z Polska dovezlo 16 tun masa se salmonelou. Mířilo i do Alberta

Kuřecí maso

Z Polska se do České republiky od poloviny dubna dovezlo celkem 16 tun masa se zjištěnou salmonelou. Na všech dvanáct...

Češi už vsadili na hokej půl miliardy. Bookmakeři očekávají rekord

Čeští hokejisté (v bílém) se brání švýcarskému náporu.

Sázky na hokejové mistrovství světa na Slovensku dosáhly u domácích sázkových kanceláří za čtyři odehrané dny zhruba...

Pražskou Fantovu budovu v létě zahalí lešení. Opravy potrvají 2,5 roku

Na secesní budově Fantova domu pražského Hlavního nádraží začala rekonstrukce...

Střechu a fasádu secesní Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží opraví společnost Avers. Celkové investiční náklady...

Najdete na iDNES.cz