Internetové bankovnictví může být levnější než klasické

  10:58aktualizováno  10:58
- Na tuzemském trhu dnes nabízejí internetové bankovnictví tři finanční ústavy Expandia, Investiční a Poštovní banka a nově Citibank. První dvě jmenované doporučují svůj produkt jednotlivcům i podnikatelům včetně malých živnostníků. Podle vyjádření Karla Tejkala z IPB právě oni mohou docenit, vzhledem k množství měsíčně provedených operací, pohodlí a cenu služby. Citibank se zatím zaměřila na firmy s ročním obratem vyšším než tři miliony korun.
Klasický běžný účet se nemůže co do komfortu jeho obsluhy s internetovou bankou rovnat. Zatímco v prvním případě běhá účetní, sekretářka či samotný podnikatel několikrát týdně do banky s příkazy k úhradě či pro výpisy z účtů, zaměstnanci firmy napojené na internet jen sedí v kanceláři a své peníze obsluhují pomocí počítače. Dle známého pravidla něco za něco se však zájemce logicky zeptá: Kolik za pohodlí zaplatím?

Dražší paušál skrývá operace bez poplatků

Z modelového příkladu fiktivní firmy, která za měsíc uskuteční okolo 180 bankovních operací, lze vyčíst následující. Za vedení účtu a prováděné operace v internetové bance zaplatí klient podobnou sumu jako na klasickém běžném účtu. Pokud nebude obchodovat se zahraničím, může se dostat v případě Citibank i na výrazně nižší cenu. Zatímco IPB si účtuje za vedení účtu měsíčně šedesát korun a Expandia řádově stokoruny, bance Citibank zaplatí majitel účtu za měsíc patnáct set korun.

Na rozdíl od dvou prvně jmenovaných však vyšší poplatek skrývá i ceny některých operací, zdarma jsou například nejběžnější domácí odchozí i příchozí platby. U IPB stojí příkaz k úhradě dvě koruny. V Expandii se platí za jednotlivé příkazy podle typu programu, který si podnikatel vybere.

Pokud počítá s více účetními položkami, je výhodnější zvolit dražší paušál Profi 500 za 630 korun, například jeden příkaz k úhradě do jiné banky ho pak přijde na 3,50 včetně jedné koruny za kanál Internet. Jestliže zvolí cenový program Profi 200 za 380 korun, zaplatí 4 koruny a při Profi za 200 korun 8 korun.

Internet lze pořídit jen pro styk s bankou

Dražší jsou u Citicorp platby do zahraničí do sta tisíc korun, nad tuto hranici naopak výhodné. Jeden takový příkaz k úhradě bude klienta stát, ať už posílá jakoukoli částku, tisíc korun. U zbývajících bank se poplatek vypočítává z velikosti sumy. IPB si naúčtuje jedno procento, minimálně 200 a maximálně 2000 korun. Expandia osmdesát korun plus jedno procento, nejméně 200 a nejvíce 2500 korun.

Internetové banky nabízejí kromě vedení běžného účtu i termínované vklady. V rámci účtu Citibank systém převádí automaticky peníze chybějící na běžném účtě, například pro zaplacení příkazu k úhradě, právě z termínovaného vkladu - do patnácti dnů jeho trvání bez stornopoplatků. Po této lhůtě je z úroku z vkladu strženo jedno procento.

»Inteligentní« vkladové produkty nabízí i Expandia. Její systém navíc hlídá přebytek peněz na běžném účtě a převádí je automaticky na výhodněji úročené vklady. Podle slov Karla Tejkala by měla obdobnou službu nabídnout IPB do konce roku. Pro klienty s více než třicetimilionovým obratem má Citibank připravené i úvěrové produkty.

Klienti musí počítat s cenou internetu

K cenám jednotlivých operací internetové banky je třeba připočítat poplatek za používání internetu. V ětšina malých firem je na síť napojena prostřednictvím telefonní linky, to znamená, že musí k poplatkům přidat ještě cenu telefonních impulsů. Investiční a Poštovní banka nabízí napojení za tři sta korun měsíčně. Výhodou může být pro majitele firmy skutečnost, že se lze v rámci paušálu spojit pouze s kontem v IPB, zaměstnanci mu pak netráví pracovní dobu surfováním po síti.

Možnosti internetového bankovnictví

* přímý pohled na stav účtů
* tisk výpisů z účtu z vlastní tiskárny
* vytváření a snadné odesílání platebních příkazů
* přijímání aktuálních informací z banky - například úrokových sazeb, měnových kursů
* operace na účtu může vyko návat více pověřených osob, podepisovat platby jen osoby určené

IPB

* službu poskytuje od února letošního roku, dnes má 2315 klientů

* podmínky založení účtu: minimální vklad 1000 korun, výpis z obchodního rejstříku ne starší tří měsíců nebo živnostenský list

* napojení na internetovou banku: 1) v pobočce IPB vyzvednout instalační CD-ROM 2) nainstalovat aplikaci do počítače, vygenerovat žádosti o bezpečnostní certifikáty, přehrát na disketu 3) s disketou jít do IPB, zde přidělí certifikáty 4) z diskety nahrát certifikáty do vlastního počítače, založení účtu je zdarma

* úročení běžného účtu: min. 0,5 %, příp.individuálně podle obratu

EXPANDIA BANKA

* spravuje zhruba 14 tisíc osobních a firemních internetových účtů

* podmínky založení účtu: zájemce může na internetu vyplnit a odeslat form ulář, poté zavolat na linku 0800 124 100 a dohodnout osobní návštěvu v Klientském centru, zde uzavře smlouvu, získá elektronický klíč, který mu umožní přístup do internetové banky

* k firemnímu účtu se bezplatně vydává platební karta Maestro/Cirrus, založení účtu je zdarma

* úročení běžného účtu: 0,5 - 2 % podle velikosti zůstatku

CITIBANK

* službu poskytuje od letošního dubna, dosud má zhruba padesát klientů

* podmínky založení účtu: minimální roční obrat 3 miliony korun, pro klienty žádající o úvěr 30 milionů korun, IČO - výpis z obchodního rejstříku

* napojení na internetovou banku: po uzavření smlouvy banka předá klientovi kódy a hesla, na základě kterých lze ihned začít pracovat, založení účtu je zdarma

* úročení běžného účtu: 0 %
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Obce nechtějí stavět průmyslové haly. Kromě hluku z nich nic nemají

Firma Witte Automotive nechává stavět novou halu v ostrovské průmyslové zóně.

Velký byznys často podnikatelé rozjíždějí v garáži. Když už její plocha nestačí, začínají hledat náhradní prostor....

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Místo váhy velikost. Pošta změní způsob oceňování balíků

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně.

Česká pošta od března změní výpočet ceny posílaných balíků. Namísto hmotnosti se bude nově určovat podle velikosti....

Najdete na iDNES.cz