Internetové aukce státního majetku řeší antimonopolní úřad

  8:57aktualizováno  8:57
Průhlednost a výhodnost prodeje státního majetku přes internetové aukce začal na základě stížnosti zkoumat antimonopolní úřad. Firma, jež aukci zprostředkovává, přitom nedávno označila internetovou aukci za nejtransparentnější způsob dražby.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Aukce, dražba | foto: Profimedia.cz

"Jde o prodej majetku jedné státní firmy,“ říká Martin Švanda z odboru vnějších vztahů Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Šetření je podle něj teprve na začátku, proto odmítl stížnost blíže komentovat.

Přes elektronickou aukci chtěly už dnes prodat České dráhy Šporkovský palác v centru Prahy za vyvolávací cenu půl miliardy. Vůbec poprvé se státní majetek tímto způsobem prodal před pár týdny - soubor budov ministerstva vnitra za 280 milionů. Obě aukce pořádá společnost Clanroy Sales.

Dvě stě milionů za zprostředkování dražeby
Jedním z napadených bodů prodeje státního majetku je, že ani v jednom případě se dražební společnost nevolila ve výběrovém řízení. "Nešlo o výběr soukromé firmy dle zákona o veřejných zakázkách, protože ministerstvo za provedené služby nic neplatilo,“ říká Jana Malíková, mluvčí ministerstva.

Firmě Clanroy Sales nemuselo zaplatit ani korunu. Náklady aukce a odměnu aukční síni totiž hradil plně kupující, což není obvyklé. Nulový poplatek byla podmínka ministerstva. "Odměnu dražebníkovi vždy platí navrhovatel, neumím si představit, že by za objednané služby zaplatil dražitel (kupující),“ říká k tomu Libor Nevšímal z aukční síně Naxos.

Pět procent pro aukční síň Přirážka Clanroy Sales činila pět procent z vyvolávací ceny, což podle lidí z oboru je u takto vysokých částek (200 milionů v případě budov ministerstva) na horní hranici obvyklého. Otázkou potom je, jak se odměna promítne do výsledné ceny.

O palác za půl miliardy není zájem
"Nevím, proč by si někdo stěžoval. Pro nás je důležité, že všichni účastníci námi pořádaných aukcí byli spokojeni,“ říká k tomu majitel Clanroy Sales Přemysl Jirák, podle kterého bylo vše v pořádku. Do aukce na palác Českých drah se nikdo nepřihlásil, z aukce dnes zřejmě sejde.

Obdobný případ řešil antimonopolní úřad v květnu. Město Břeclav bez výběrového řízení prodávalo byty přes pět realitních kanceláří. I v tomto případě platili odměnu realitkám kupci. Město dostalo pokutu třicet tisíc korun, odvolalo se.

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Všechny účty v jedné aplikaci? Banky váhají, propojení využívá minimum lidí

Středeční odstávka mobilního bankovnictví Komerční banky (19. dubna 2017)

Už je to víc než rok, kdy měly banky umožnit propojení s účty v jiných ústavech. Zatím to však udělaly jen některé....

Internet zaplavují falešné e-shopy. Zboží nepošlou a z karty strhnou víc

Ilustrační snímek

Po předváděcích akcích a energetických aukcích upozorňuje Česká obchodní inspekce (ČOI) na další bobtnající problém -...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Najdete na iDNES.cz