Inpro požádalo banky o bezodkladný převod akcií holdingu ČKD

  15:37aktualizováno  15:37
- Představenstvo a.s. Inpro, držitele 38,5 procenta akcií v ČKD Praha Holding, se dnes obrátilo na Konsolidační banku a Investiční a poštovní banku se žádostí o bezodkladný převod akcií holdingu na jimi určený subjekt. "Řešení kritické finanční situace ČKD nesnese odkladu ani do ustavení věřitelského výboru bank, ani do realizace námi dříve podepsaného memoranda o společném postupu hlavních věřitelů a akcionářů," sdělil člen představenstva Josef Bouda.

Balík akcií ČKD Dopravní systémy, dceřiné společnosti ČKD Praha Holding, získá Investiční a Poštovní banka a následně bude převeden na Konsolidační banku. Oznámili to dnes mluvčí IPB Barbora Tachecí a mluvčí Konsolidační banky Tomáš Krones. Tachecí však odmítla sdělit bližší podrobnosti o akciích s ohledem na bankovní tajemství. "Vše je teprve v procesu jednání," dodala.

Podle informací ČTK však jde o balík 52,3 procenta akcií, které v ČKD Dopravní systémy vlastní ČKD Praha Holding. Akcie by měly propadnout IPB jako zástava za poskytnuté úvěry.

"IPB pracuje na tom, aby byla co nejrychleji uzavřena standstill agreement mezi hlavními věřiteli," doplnila Tachecí s tím, že setkání hlavních věřitelů ČKD se uskuteční koncem týdne.

"Současně jednáme o převodu balíku akcií ČKD Dopravní systémy na Konsolidační banku s tím, že právě Konsolidační banka bude hrát při restrukturalizaci firmy významnou roli," dodala.

S tím, aby byly následně akcie převedeny na KoB, však musí nejdříve souhlasit vláda. "KoB nemůže ze zákona vlastnit podíl v podniku bez předchozího souhlasu vlády," řekl Krones.

Konsolidační banka podle něho nadále jedná s ostatními věřitelskými bankami o řešení momentální finanční situace v ČKD a celkové restrukturalizaci. Podle Kronese má přitom banka maximální snahu najít pro ČKD Dopravní systémy zahraničního investora.

Odboráři ČKD Dopravní systémy očekávají obnovení výroby

Představitelé odborové organizace společnosti ČKD Dopravní systémy dnes oznámili, že podle sdělení představenstev firmy INPRO a ČKD PRAHA holding věřitelské banky,
zejména Konsolidační banka ve spolupráci s Investiční a poštovní bankou, dokončují převod akciových podílů majitelů ČKD.

Zaměstnanci očekávají, že tento krok povede k obnovení výroby a vyplacení dlužných mezd. Odboráři však nedokáží předpovědět, do kdy zaměstnanci dostanou mzdy, které jim nebyly již dva měsíce vyplaceny. Předseda odborů v Dopravních systémech Jan Zlatník dnes na tiskové konferenci řekl, že odbory jsou připraveny pomoci svým členům alespoň půjčkou. Počítají s tím, že by asi 1200 lidem půjčily do konce května 2,5 miliónu korun.

Zlatník uvedl, že na to, aby Dopravní systémy byly schopny dokončit velkou zakázku tramvají pro filipínskou Manilu, by bylo třeba, aby prostředky na zahájení výrobu přišly do konce května. To, že zaměstnanci nedostávají mzdy, je nejen velký sociální problém, ale ohrožuje to i budoucí výrobu. Poté, co podnik přestal vyplácet mzdy, odešlo 60 zaměstnanců.

Většinou to byli vysoce kvalifikovaní pracovníci hledaných profesí, kteří budou ve výrobě chybět. Jestliže zaměstnanci nedostanou v nejbližší době peníze, mnozí využijí možnosti,
kterou dává zákoník práce v případě, když zaměstnavatel nevyplácí mzdy, a rozváží pracovní poměr. V závodu Dopravní systémy ve Zličíně radí dnes pracovnice sociálního referátu magistrátu pracovníkům, jak získat sociální dávku. Podle Zlatníka má jen malá část zaměstnanců šanci tuto dávku získat.

Předseda odborové organizace ČKD Trakce Stanislav Kalous uvedl, že odbory požadují zachování Dopravních systémů jako celku a odmítají, aby si banky podnik rozdělily podle zakázek, na nichž se finančně podílejí. Kdyby se tak stalo, pak by v jedné dílně spolu pracovali dělníci na tramvajích pro Manilu, které by platila IPB, a další vyrábějící vagóny metra by platila Česká spořitelna.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Apple Card v Česku? Možná ano. Firma si zaregistrovala ochrannou známku

Na Apple Card firma spolupracuje s Goldman Sachs.

Když Apple v březnu představil svůj Apple Card, očekávaný platební systém, dala veřejnosti informace pouze o tom, že se...

KOMENTÁŘ: Když čínské dluhy překrývají jen další dluhy. Kdy to praskne?

Čínský prezident Si Ťin-pching na konferenci o projektu nové Hedvábné stezky v...

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejpomaleji od března 1992. Jak to, že nepanikaří burzy? Všichni čekají, že...

Vydržet let střemhlav. Aero testuje nový lehký bitevník L-39

Testování nového letounu Aera Vodochody

Simulace vybírání střemhlavého letu, schopnosti omezit nebezpečné vibrace nebo zvládání srážky s ptákem bez poškození....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz