Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Firmy se bojí inflace. Do smluv si dávají pojistky, aby mohly zdražit

Dojednat v dodavatelské smlouvě jasně stanovenou cenu je dnes stále těžší, a to zejména ve stavebnictví či průmyslu. Dodavatelé se totiž bojí, že jim inflace podraží vstupy a oni pak budou muset zakázku dokončit ve ztrátě. Sahají proto po různých smluvních doložkách, které přizpůsobují finální cenu zakázky aktuální výši inflace.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Dvouciferná meziroční míra inflace se stále silněji promítá do dodavatelských smluv. Velkým tématem jsou v posledních týdnech inflační doložky. Využívají je zejména firmy v průmyslu a stavebnictví, jejichž klienti je ve většině případů akceptují, protože vědí, že jinak se dodávka vůbec neuskuteční,“ upozornil na aktuální jev Petr Kymlička, partner skupiny Moore Czech Republic.

Právě stavebnictví a průmysl trpí kvůli zdražování materiálů a energií inflací nejvíce. Růst cen pak podniky potřebují přenášet na zákazníky, aby nakonec nebyly po splnění zakázky ve ztrátě.

Hra o čas

Plánovat cenotvorbu v době, kdy se ceny téměř všeho neustále mění, je velice těžké. „Firmy také hrají o čas,“ upozorňuje Petr Kymlička. Podle něj totiž omezená dostupnost vstupů, může prodlužovat termíny realizace zakázek. Hodnota peněz získaných od zákazníků se ale vlivem inflace rychle snižuje.

Firmám tak nezbývá než se před těmito vlivy chránit všemi dostupnými cestami. Jednou z nich je právě i inflační doložka. Jde o speciální ustanovení smlouvy, které říká, jak se změní, respektive zvýší cena dodávky zboží či služeb v návaznosti na vývoj inflace.

KOMENTÁŘ: Za dramatickou inflaci v Česku mohou ekonomičtí „autisté“

„Jsme jednoznačně pro používání inflačních doložek. Uzavírat v dnešní době smlouvu na stavební práce bez toho, že by se v ní řešil nepředvídatelný růst cen, je podle našeho názoru v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Navíc je takový postup v rozporu s požadavkem péče řádného hospodáře ze strany veřejného sektoru,“ odpověděl Vojtěch Kostiha, mluvčí společnosti Metrostav, na dotaz, zda ve společnosti nějak smluvně řeší vliv inflace. Připouští, že v minulosti, kdy prudký růst cen nebyl tak palčivý, smlouvy na podobné úpravy cen nepamatovaly. Firmám tak nyní často nezbývá než hledat náhradní řešení.

„V takových případech využíváme ustanovení o vyšší moci, případně jiná kompenzační smluvní ujednání. Odkázat lze také na ustanovení občanského zákoníku, který řeší situace, kdy nastane vlivem mimořádné události hrubý nepoměr v právech a povinnostech stran. A konečně lze apelovat i na základní zásadu soukromého práva, a to zásadu poctivosti,“ doplnil Kostiha.

Podniky raději ukončují staré smlouvy

Advokát společnosti Deloitte Ondřej Chmela upozorňuje i na další aktuální jev, kterým je snaha o ukončení již uzavřených smluv. Od toho dodavatele často neodradí ani nutnost zaplatit pokutu, náhradu škody nebo další penále. „Pro dodavatele je ekonomicky neúnosné plnit smlouvy za ceny sjednané v předchozích letech, proto se raději ze smluv jednorázově vykoupí. Objednatelé, zejména z veřejného sektoru, nechtějí a velmi často ani nemohou přistoupit na úpravu cen. Některé dodavatele pak plnění takových smluv už i existenčně ohrožuje, což platí především ve stavebnictví.“

Kvůli potřebě zohlednit proměnlivou cenu materiálu, energií a dalších položek se například stavební firma Liko-S snaží u starších smluv vyjednat dodatky. „Ty jsou pro nás velice důležité, protože vstupy se zvedly a dále zvedají, a my tak nejsme schopni ujednání plnit za starých podmínek. Takové zakázky bychom museli dělat ve ztrátě. Jsou to ale těžká vyjednávání,“ řekl iDNES.cz zakladatel společnosti Libor Musil.

Inflace je nejvyšší za téměř 30 let, rostou náklady na bydlení i dopravu

Tvrdé vyjednávání bylo součástí obchodních dohod vždy. Obchodníci si ale všímají určitého mentálního posunu, který se ve vyjednáváních v poslední době objevil. „Před několika lety bylo nemyslitelné odběratelům tímto způsobem navyšovat ceny. Dnes ovšem výrobci stojí před rozhodnutím, zda přestanou vyrábět, protože se jim to už nevyplatí, nebo budou pokračovat s tím, že budou muset zvýšit ceny. Zároveň nemají alternativy, jak si dodávky zajistit levněji. Vyjednávání o ceně se tak děje v úplně jiných podmínkách než dříve,“ dodává partner poradenské společnosti PwC Petr Smutný.

Jde to i jinak

Inflační doložka není jedinou cestou, jak se mohou firmy pojistit proti vlivům inflace na jejich finální ceny. „Nemůžeme předpovídat, jestli nám ještě nějak dramaticky nestoupne cena vstupů, nebo zda nám naopak vstupy nezlevní. Snažíme se tedy do nových smluv přidat dodatky, které upraví, co se bude dít, pokud nějaký konkrétní vstup podraží, nebo naopak zlevní,“ vysvětluje Musil.

Podle něj totiž může být inflační doložka v některých případech pro odběratele nevýhodná, protože inflace sice může jít nahoru, ale některé materiály mohou naopak zlevnit. „V minulosti nám například takto klesly vstupy nerezové oceli, ale inflace šla nahoru. Než klasickou inflační doložku proto raději využíváme ujednání okolo cen,“ upřesnil majitel firmy Liko-S.

Autor:
  • Nejčtenější

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Máslo za stovku, rohlík za 9 korun? Ceny ještě porostou, říká šéfka potravinářů

Premium Nadále stoupají ceny paliv a energií. A ty pak ovlivňují ceny všeho dalšího. Razantní zdražování základních potravin...

Rusko utahuje ropné kohouty, nařídilo dočasně odstavit potrubí z Kazachstánu

Ropovod Caspian Pipeline Consorcium (CPC), jímž proudí ropa z Kazachstánu přes Rusko do světa, musí podle nařízení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Francie zakáže „vegetariánské stejky“. Zákaz chce rozšířit na celou EU

Francouzští výrobci potravin nahrazujících maso už nebudou moci pro své výrobky používat názvy jako „vegetariánský...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Úspěšná žena dokáže podporovat muže, opačně to ale nefunguje, míní podnikatel

Premium Před lety rozjel vlastní startup, dnes je z něj velká firma. „Kdyby mi předtím někdo řekl, že budu mít téměř 150...

Úroda bude dobrá. Obilí se sklidí jako loni, řepky víc

Letošní sklizeň základních obilovin by podle prvních odhadů statistiků měla být srovnatelná s loňskou. Celkové výnosy...

Šetrné budovy pomohou energetické bezpečnosti. Doplní je obnovitelné zdroje

Zajištění energetické bezpečnosti se v souvislosti s aktuální situací stalo jednou z priorit vlády. Cestou mohou být...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Sedm otázek pro test paměti. Zjistěte, v jaké kondici je váš mozek

Možná si taky kladete otázky typu: Kam jsem dala klíče? A kam mobil? A jaké mám dneska schůzky? Nic si z toho...