Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Inflace je u cíle, ale možná ne na dlouho. Co ji může znovu podnítit?

Březnová inflace se podle statistiků udržela u cílových dvou procent. Zdražování zpomalují hlavně potraviny, které oproti loňsku zlevnily zhruba o šest procent. Data statistického úřadu ale ukázala, že část sledovaných položek vykazuje opačný trend, což naznačuje, že inflace není tak úplně pod kontrolou.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stále rychlým tempem rostou například služby. V březnu byly ceny stravovacích služeb vyšší o 8,2 procenta, ubytovacích služeb o rovných devět. „Čtvrtinu inflace generují ubytovací a stravovací služby, které mimochodem za poslední tři roky zdražily už o padesát procent. Je to vlastně český inflační rekordman, kterému s malým odstupem sekundují náklady na bydlení a ceny oblečení a obuvi,“ říká hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Klesající inflaci navzdory ceny služeb rostou, jsou až o desetinu dražší než loni

Dokonce dvouciferným tempem zdražuje elektřina. Češi za ni v březnu platili v průměru o 13 procent víc než loni.

Zvýšení cen elektřiny má na svědomí její regulovaná složka, kterou nastavuje Energetický regulační úřad. Ta od ledna zdražila o 65,7 procenta, a to hlavně kvůli opětovnému zavedení poplatku za obnovitelné zdroje. Jedna megawatthodina pro domácnosti v průměru podle ERÚ zdražila o necelých 1 100 korun.

V tom, kolik lidé platí za silovou složku elektřiny, hrají velký rozdíl fixace ceny. Pokud si domácnost smlouvou zajistila stálou cenu na delší období, po konci fixace se může faktura za elektřinu citelně zvýšit. Fixace tak vývoj na trhu výrazně znepřehledňují.

„Fixování ceny je obecně velkým problémem. I nyní dojíždějí některým odběratelům fixace z předkrizové doby. Tito odběratelé si za silovku výrazně připlatí, ale dlouhou dobu platili výrazně méně, než by odpovídalo době,“ řekl MF DNES Michal Macenauer, ředitel strategie poradenské společnosti EGÚ Brno.

Dodavatelé podle něj ale nyní silovou elektřinu ve svých nových nabídkách oproti loňsku spíše zlevňují. „Srovnání cenové úrovně dodávek elektřiny na maloodběru v březnu 2023 a březnu 2024 ukazuje obecně pokles plateb za silovou elektřinu, a to podle našich odhadů v průměru o sedm procent,“ dodává Macenauer.

Například ČEZ letos zlevňoval už třikrát, naposledy 1. dubna roční fixovaný produkt. Nižší ceny hlásí také innogy nebo Pražská energetika. Experti ale upozorňují, že v ceně silové elektřiny se v budoucnu mohou negativně odrazit případné geopolitické nepokoje nebo nepřízeň počasí.

Nad inflací proto ještě vyhráno není, což ve svém projevu po zatím posledním snížení úrokových sazeb zdůraznil také Aleš Michl, guvernér České národní banky, která má cenovou stabilitu v popisu práce. „V zemi byla obnovena cenová stabilita, ale vidíme proinflační rizika. Proto bankovní rada považuje za nezbytné vytrvat v přísné měnové politice a sazby snižovat opatrně,“ uvedl. V případě potřeby jsou podle něj bankéři připraveni proces snižování úroků, jimiž inflaci krotí, kdykoli zastavit.

Růst spotřebitelských cen by znovu mohl zrychlit zejména kvůli následujícím jevům, jak shrnuje redakce MF DNES.

1 Zdražování ve službách

Ceny stravovacích služeb v březnu meziročně stouply o 8,2 procenta, ubytovacích o devět procent. Zdražování přitom s největší pravděpodobností bude pokračovat i v dalších měsících. Změny v DPH, kvůli nimž se z nižší sazby do 21procentní přesunulo například čepované pivo a limonády, totiž do cen promítly zatím jen některé podniky.

Podle Luboše Kastnera z Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR tak na začátku roku učinila pouze pětina provozovatelů. „Naplno se to projeví až s hezkým počasím, kdy začne sezona zahrádek,“ očekává Kastner.

Služby podle něj navíc mohou spoléhat na vyšší poptávku podpořenou růstem segmentu cestovního ruchu. I proto si mohou dovolit ceny v některých oblastech dál zvyšovat.

2 Příliš vysoká cena ropy

Cena ropy se na trhu za poslední tři měsíce zvýšila o téměř 20 procent a poprvé od října pokořila hranici 90 dolarů za barel. „Hlavním důvodem je rozhodnutí aliance OPEC+ znovu prodloužit těžební škrty v rozsahu 2,2 milionu barelů denně do konce druhého čtvrtletí.

Nad rámec kolektivních škrtů přitom Saúdská Arábie dobrovolně omezuje produkci o dodatečný milion barelů denně, Rusko přibližně o půl milionu barelů denně,“ vysvětluje analytik ČSOB Dominik Rusinko. K růstu přispěly rovněž nedávné ukrajinské útoky na ruské rafinerie společně s narušením tankerové dopravy v Rudém moři.

Drahá ropa je jedním z proinflačních rizik hlavně kvůli tomu, že její cena ovlivňuje nejen pohonné hmoty, ale i další položky spotřebitelského koše.

3 Tlak na růst mezd

Inflaci podle ČNB ohrožuje také pomalejší odeznívání zvýšených inflačních očekávání. Jinými slovy, lidé si na zdražování zvykli a stále nejsou pevně přesvědčeni, že už definitivně skončilo.

Toto přesvědčení by mohlo zaměstnance přimět požadovat vyšší mzdy. A pokud by na požadavky zaměstnavatelé reagovali kladně – třeba kvůli tomu, že nezaměstnanost je stále velmi nízká – lidé by mohli začít více utrácet. To by sice pomohlo ekonomice růst, ale podnítilo by to zároveň inflaci.

Nicméně zatím k tomu nedochází. Letos mzdy stouply v průměru lehce přes šest procent.

4 Oslabená koruna

Slábnoucí koruna je dalším riskantním elementem, protože zdražuje dovážené zboží. Aktuálně euro odpovídá zhruba 25,4 koruny.

Ještě před rokem přitom česká měna fungovala opačně. Tehdy kurz 23 korun za euro pomáhal tlačit inflaci k dvouprocentnímu cíli.

Koruna slábne především kvůli tomu, že zatímco ČNB sazby snižuje, americká i evropská centrální banka s tím otálejí. Zmenšuje se tak rozdíl mezi úroky ČNB na jedné straně a amerického Fedu a Evropské centrální banky na druhé. Koruna je proto z pohledu investorů čím dál tím méně atraktivní. Podle zakladatele a šéfa platební společnosti EasyChange Matěje Nováka koruna letos oslabí k 25,50 za euro, kde se ustálí.

5 Větší množství peněz v oběhu

Hrozbou v delším horizontu může být rovněž větší množství peněz v ekonomice kvůli dostupnějším úvěrům, uvedl guvernér Michl.

Snížení úroků zlevňuje úvěry. Banky navíc reagují nižším úročením vkladů na spořicích a termínovaných účtech, takže spořit pro lidi není výhodné. Kombinace obojího by tak měla přimět domácnosti více utrácet.

Na trhu nicméně stále přetrvává shoda, že průměrná inflace se letos udrží pod třemi procenty. S tím ve své jarní prognóze počítá i ministerstvo financí. Cílové pásmo ČNB je jedno až tři procenta.

Zbrojení i Trump mohou jako steroidy nakopnout hospodářství EU, říká ekonom

Nejčtenější

Velká vepřová zeď. Čína našla účinnou obranu proti Trumpovým clům

Číňané každý rok zkonzumují více než 57 milionů tun vepřového, což je více než polovina celkové světové spotřeby. I proto se na první pohled zdálo překvapivé, když v rámci obchodních válek přišla...

Ruské „superletadlo“ dokončilo zkušební let. S motory ryze domácí produkce

Po více než třech letech od invaze se Rusku konečně podařilo zprovoznit své ryze domácí dopravní letadlo. Během pondělí stroj Suchoj SJ-100 úspěšně absolvoval první testovací let. Letoun není žádná...

Trend se obrací. Severské země doporučují občanům mít zásobu hotovosti

Švédsko i Norsko přehodnocují svou cestu, na kterou se země vydaly již před lety s cílem bezhotovostní společnosti. Obavy z kybernetických útoků, geopolitických hrozeb a nepředvídatelných krizí nutí...

Plísně, barviva, alergeny. Složení dubajské čokolády zděsilo německé úřady

Mánie kolem dubajské čokolády nekončí. Zájemce o pochutinu neodrazuje ani vysoká cena standardně přesahující i 500 korun za tabulku, ani nedostatek pistácii, kvůli němuž se ze sladké pochoutky stalo...

Vzestup a pád elektra Okay. Podnik nezvládl přechod na prodej přes internet

Premium

Na vrcholu slávy měl více než 150 prodejen v Česku i na Slovensku, roční obrat více než pět miliard korun a zaměstnával přes 1 500 lidí. To vše je nyní minulost. Řetězec s elektronikou Okay...

Prodejce elektroniky Okay je v úpadku, rozhodl soud v Brně

Brněnský prodejce elektroniky Okay je v úpadku. Krajský soud v Brně o tom rozhodl na základě návrhu, který na sebe podala sama firma, vyplývá z dokumentu v insolvenčním rejstříku. Věřitelé mají nyní...

24. března 2025  16:07

Průmysl ze zeleného údolí. Fabrika v Kamenici zásobuje svět už přes 200 let

Obec Kamenice ležící jihovýchodně od Prahy je známá nejen přírodou a rozlehlými lesy, které jsou pro tuto oblast typické. V nížině tam stojí už více než 200 let průmyslový závod. Ve dvacátých letech...

24. března 2025

Až 240 sudů za hodinu. Pivovar Svijany si k rekordnímu roku nadělil novou linku

Nejvíce piva ve své přes čtyři sta let trvající historii vyrobil rodinný Pivovar Svijany. Celkem tu vloni uvařili a prodali téměř 728 tisíc hektolitrů piva. To stále častěji míří do menších,...

24. března 2025  14:36

Pohádková vesnice získala mezinárodní věhlas, otravných turistů už má ale po krk

Obyvatelům vesnice Bibury v hrabství Gloucestershire došla trpělivost s turisty. Poté, co jejich odnepaměti klidné sídlo získalo kvůli sociálním sítím mezinárodní věhlas, zaplnily jeho těsné uličky...

24. března 2025  13:30

Česko se bez plynu neobejde, investice do kotlů se vyplatí, shodují se odborníci

Spotřeba plynu v Česku vzroste do roku 2040 až o čtvrtinu. Zemní plyn se stane minimálně v následujících dvou dekádách hlavním palivem při dekarbonizaci energetiky v ČR. Shodli se na tom odborníci na...

24. března 2025  11:55

Developer Kunovský: Nedostatek bytů je tikající bomba. Hrozí politický rozvrat

Rozstřel

Český trh s bydlením se potýká s dlouhodobou stagnací a nedostatkem dostupných bytů. Podle předsedy představenstva společnosti Central Group Dušana Kunovského je situace alarmující a stát do výstavby...

24. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vrátíme se, až tam Trump nebude. Někteří Evropané ruší dovolenou v USA

Někteří evropští turisté vyhlásili svou soukromou odvetu americkému prezidentu Donaldu Trumpovi a ruší své naplánované cesty do USA. Protestují tak proti jeho obchodní i mezinárodní politice....

24. března 2025  9:53

Je fentanyl příčina, anebo záminka? Za co všechno může a nemůže Čína

Už na počátku února se americký prezident rozhodl zavést dodatečné desetiprocentní clo na veškerý dovoz z Číny do USA. Jen o měsíc později Trump tuto obchodní bariéru dokonce zdvojnásobil na 20...

24. března 2025

Lidí můžeme vozit i víc, příměstské linky jsou ale na hraně kapacit, říká šéf ČD

Premium

Hromadná přeprava uhlí, oceli a dalších průmyslových komodit řada let pomáhala udržet mimo jiné i osobní dopravu nad vodou. S postupujícím omezováním emisí v evropském průmyslu se ale roky zažitá...

24. března 2025

Estonské startupy jsou na postupu. Spatřily příležitost v evropském zbrojení

Estonská technologická scéna je na vzestupu. Podle dostupných dat má země nejvíce miliardových startupů na obyvatele v Evropě. Existuje zde nyní asi sto firem zaměřených na obranu, polovina z nich...

23. března 2025

Trend se obrací. Severské země doporučují občanům mít zásobu hotovosti

Švédsko i Norsko přehodnocují svou cestu, na kterou se země vydaly již před lety s cílem bezhotovostní společnosti. Obavy z kybernetických útoků, geopolitických hrozeb a nepředvídatelných krizí nutí...

23. března 2025

Nejsou to jen auta. Čína ekonomicky drtí Německo i v dalších odvětvích

Čína čím dál více ohrožuje evropský průmysl, který i kvůli rostoucím cenám energií ztrácí svou konkurenceschopnost. V případě Německa to platí dvojnásob. Nejsou to ale jen automobilky, které se...

23. března 2025