Nemovitosti nyní o něco zlevnily, podle ekonoma České spořitelny Michala Skořepy teď trh čeká několikaletá stagnace cen. Současnou situaci na trhu srovnává s krizovým rokem 2008, kdy si svět procházel recesí. „Tehdy v polovině roku klesly ceny nemovitostí proti vrcholu z poloviny roku 2008 o osm až devět procent. To se stalo i teď. Pak další čtyři roky ceny nemovitostí stagnovaly. Pokud to chceme srovnávat, dosavadní vývoj ukazuje toto. Nemovitosti se tedy zastaví, všechno ostatní včetně mezd ale poroste, což zvýší dostupnost nemovitostí,“ vysvětluje ekonom.
„Při započtení inflace ale může být pokles cen nemovitostí až o dvacet procent,“ doplňuje Martin Novák z poradenské společnosti Broker Consulting s tím, že nyní je dobrá doba na nákup nemovitostí, pokud to člověku ekonomicky vychází, tedy má dostatečné příjmy a našel nemovitost, která mu vyhovuje.
Dostupnosti bydlení pomohou také nižší sazby. „Sazby půjdou dolů, uvidíme o kolik. Nižší sazby povzbudí apetit brát si hypotéku. To nejhorší období na nemovitostním trhu máme za sebou, když trh absorboval vyšší sazby,“ dodává Novák.
Pětina domácností je finančně vyčerpaná
„Domácnosti jsou, co do očekávání od ekonomické situace, klidnější. Nicméně čtrnáct procent netvoří žádnou finanční rezervu, čtyři procenta mají vyšší výdaje než příjmy. Téměř pětina domácností je tak na pokraji svých možností,“ uvádí Michal Straka z agentury IPSOS s tím, že 33 procentům domácností zbývá něco málo navíc, 24 procent dokáže uspořit.
Průzkum společnosti Broker Consulting dále ukázal, že skoro polovina (45 procent) oslovených domácností čeká, že jejich finanční situace bude v budoucnu stejná.
„Domácnosti mají řadu strategií, jak se poprat s vyššími výdaji. Před rokem dostalo 55 procent z nich vyšší plat, většinou o deset procent. To podle nich ale není dost. K tomu, aby si udržely svůj komfort v době vyšší inflace, potřebovaly by přidat o dvacet, někdy i o třicet procent,“ dodal Straka.
Podle průzkumu stoupl čistý měsíční příjem v porovnání s rokem 2019 o třicet a více procent pouze deseti procentům Čechů. Inflace ale byla ve sledovaném období zhruba kolem 32 procent. „To znamená, že asi devadesáti procentům občanů jejich reálné příjmy klesly,“ dodává k výsledkům bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok.
Refixace hypotéky čeká desítky tisíc Čechů. Splátka jim vyskočí o tisíce |
Výrazné obavy pak mají domácnosti z refixace hypotéky v příštím roce. Vyšší splátky se bojí více než polovina respondentů průzkumu, který se dotazoval tisícovky lidí. Pokud by se splácením začali mít problémy, většina z nich plánuje snížit zbytné výdaje. Téměř třicet procent zruší některé spoření v rámci stavebka, čtvrtina se poohlédne po další práci či brigádě. Stejný počet využije naspořenou rezervu. Některé domácnosti v případě potíží se splátkou hypotéky zruší spoření na důchod. Dvanáct procent v případě potíží se splácením nemovitost prodá a hypotéku doplatí.