Předběžný odhad statistický úřad začal zveřejňovat na přání České národní banky. Jejím bankéřům pomůže údaj lépe rozhodovat o výši úrokových sazeb, jimiž inflaci ovlivňují. Centrální banka o nich bude rozhodovat během čtvrtka, může tak odhad využít. „Odhad nepromění celý pohled centrální banky. Je to ale kousíček do skládačky, který členům bankovní rady pomůže s rozhodováním,“ dodala viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová.
Lednové číslo je z pohledu inflace obzvlášť důležité, protože obchodníci zpravidla právě v lednu přicházejí s novými ceníky, což zdůraznila i guvernérka Zamrazilová.
„Leden bývá trochu nevyzpytatelný, protože dochází k přeceňování velkého množství položek spotřebního koše. Letos se ovšem žádné velké drama neodehrálo,“ komentoval hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek s tím, že předběžný odhad inflace obsahuje jen málo detailních informací. I tak je ale zjevné, že hlavním faktorem růstu celkové cenové hladiny byly potraviny. „Ceny potravin se v lednu zvýšily o 3,5 procenta. Z týdenních šetření cen potravin je vidět, že nejvíce zdražily mouka. Jogurty či vepřové maso,“ shrnul Marek.
S tím, že inflace v závěru loňského roku i zkraje toho letošního bude poměrně vysoko nad cílovou dvojkou, analytici i centrální bankéři počitali. Očekávali totiž právě zmíněné zdražení potravin.
„Pohled na meziroční inflaci v jednotlivých segmentech ukazuje, že poslední plamínky zvýšené inflace dohořívají v cenách služeb, které se meziročně zvýšily o 4,7 procenta,“ dodal Marek.
Odhad inflace bude úřad publikovat pravidelně zhruba pět pracovních dnů před uveřejněním finální inflace. Tu úřad zpravidla oznamuje kolem 10. dne v měsíci. Lednovou inflaci statistici zveřejní 12. února.
Šéf statistického úřadu Marek Rojíček už dříve upozornil, aby tento odhad lidé nepoužívali například v inflační doložce u smluv, protože finální číslo je přesnější.