Mezi nejlépe hodnocenými poskytovateli úvěrů jsou převážně bankovní společnosti, jako je například Air Bank, která je spolu se Zonky vítězem celého žebříčku, dále Česká spořitelna, Komerční banka nebo mBank. Mezi nejlepší desítkou je pak například také Home Credit. „Všechny tyto společnosti poskytují úvěry za přijatelných cenových podmínek, zároveň jsou transparentní a vcelku klientsky vstřícné,“ vysvětlil David Borges, analytik Člověka v tísni a jeden z autorů Indexu odpovědného úvěrování.
I spotřebitelské úvěry mají svá úskalí. Na co si dát pozor? |
„V první desítce se drží také tři nebankovní společnosti, což svědčí o tom, že ne každá nebankovní společnost musí být problematická. Je také vidět, že společnosti, které věnují našim připomínkám pozornost a pracují na zlepšení, dokázaly předběhnout své konkurenty,“ doplňuje.
Naopak nejhorší hodnocení dostaly společnosti Ferratum, CFIG Credit, FlexiFin nebo ViaSMS.
O celkovém umístění v Indexu odpovědného úvěrování nerozhoduje pouze cena, ale také dostupnost důležitých informací nebo srozumitelnost rady, co dělat při problémech se splácením.
Kolik za úvěr zaplatíte?
Člověk v tísni v rámci své analýzy porovnával také to, kolik dlužník přeplatí u modelové půjčky ve výši 50 tisíc korun, kterou bude splácet pravidelnými splátkami po dobu dvou let.
Zjistil, že úroková sazba takového úvěru se u nejlepších společností pohybuje zpravidla mezi 10 až 15 procenty ročně. Celkové náklady, tedy částka, o niž za dva roky půjčku přeplatíte, se pak zpravidla vejdou do 10 tisíc korun. Mezi ty nejlépe hodnocené v tomto směru patří opět například Air Bank, ČSOB, mBank nebo Česká spořitelna.
Pomyslné střední pásmo zabírají nebankovní společnosti, které chtějí za stejnou půjčku 20 až 40 tisíc korun.
Češi se rekordně zadlužují. Věří, že se ekonomická situace zlepší, líčí experti |
Ti nejhůře hodnocení poskytovatelé si za půjčku účtují i stovky procent ročně. Dlužník pak musí počítat s tím, že během dvou let zaplatí dvojnásobek toho, co si půjčil, nebo i více.
Nejdražší dlouhodobé půjčky aktuálně poskytují společnosti CFIG Credit, ViaSMS či FlexiFin. Úroková sazba u některých z těchto společností dosahuje i procenta denně, což znamená, že půjčku během dvou let přeplatíte až pětkrát.
„Vyšší cena půjčky může mít svoje opodstatnění. Při půjčování peněz totiž platí jednoduchá rovnice: čím vyšší je riziko, že dlužník nebude schopen splácet, tím je půjčka dražší. Pokud ale věřitel žádá nazpět násobky toho, co si dlužník vypůjčil, stává se často sám příčinou, že dlužník nezvládá splácet a dostává se do dluhové pasti,“ popisuje David Borges.
Vyznat se v cenách jednotlivých poskytovatelů může být podle analýzy složité. Věřitelé totiž obvykle zobrazují na svých webových stránkách úrokové sazby s nicneříkajícím dovětkem „již od“. Skutečná cena půjček ale může být mnohem vyšší, než je leckdy sympatické číslo v úvěrové kalkulačce, tvrdí Člověk v tísni.
Nově proto analýza sleduje také poměr mezi úrokovou sazbou, kterou společnosti inzerují, a tou, za níž typicky půjčují. „U některých společností je tento ,index lstivostiʻ poměrně vysoký. Nejhůře si v tomto ohledu vedou FlexiFin, Creditea a Kimbi,“ vysvětluje Petr Sládek, spoluautor Indexu odpovědného úvěrování a zájemcům o úvěr doporučuje neřídit se jen úrokovou sazbou, ale porovnávat raději roční procentní sazbu nákladů (RPSN), což je parametr obsahující kromě úroků i případné poplatky.